Pokiaľ sleduješ aktuálne dianie vo svete, určite si zachytil napätie medzi Iránom a USA, ktoré odštartovalo zabitie iránskeho veliteľa špeciálnych jednotiek, Gásema Solejmáního. Prezident Donald Trump, ktorý atentát nariadil bez toho, aby o tom upozornil vedúcich predstaviteľov amerického Kongresu, teraz tvrdí, aby sledovali jeho príspevky na Twitteri, prostredníctvom ktorých informuje o aktoch proti Iránu, píše The Verge.

Príspevky na Twitteri majú slúžiť ako upozornenie

Situácia v Iráne eskalovala atentátom na iránskeho veliteľa špeciálnych jednotiek, Gásema Solejmáního, čo si okrem iného vyžiadalo aj útok iránskych hackerov na americkú vládnu webovú stránku. Prezident Trump, ktorý útok nariadil odkazuje členom Kongresu, aby ho sledovali na Twitteri, kde o ďalších aktoch proti Iránu informuje. Trump tvrdí, že nie je podľa zákona povinný informovať Kongres. Jeho Twitter však slúži ako znamenie, že sa nebojí proti Iránu  opäť zasiahnuť, informuje CNBC.

V sobotňajšom tweete tiež varoval Teherán, že ak sa za smrť generála Solejmáního pomstí, hrozí zničením 52 iránskych cieľov, vrátane rozličných kultúrnych pamiatok dôležitých pre iránsku kultúru, čo vyvolalo pobúrenie medzi poprednými predstaviteľmi Demokratickej strany v USA ako aj iránskymi politikmi, ktorí obvinili Trumpa z obhajovania vojnových zločinov.

Možné porušenie zákona

Donald Trump však Twitter ako platformu na obťažovanie, urážanie a ponižovanie svojich nepriateľov používa už dlho, pričom v roku 2018 prostredníctvom tweetu dokonca prepustil štátneho tajomníka Rexa Tillersona.

Nedávne oznámenia však môžu naozaj byť aj za hranicou zákona. Profesorka Právnickej fakulty Yalovej univerzity, Oona Hathawayová, tvrdí, že Trump nemôže podľa zákona o vojenských silách upozorniť Kongres príspevkom na Twitteri a je povinný nasadenie vojenských prostriedkov oznámiť do 48 hodín. Oficiálne oznámenie o útoku dostal Kongres v sobotu.

Twitter však pravdepodobne nebude proti Trumpovmu účtu konať. V januári 2018 spoločnosť vyhlásila, že blokovanie svetového lídra na ich sociálnej sieti alebo odstraňovanie kontroverzných správ by znamenalo skrývanie dôležitých informácií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom