Skupina iránskych hackerov v sobotu napadla americkú vládu stránku, na ktorej zanechala silný odkaz. Tento web bol zriadený na predávanie vládnych publikácií verejnosti bezplatne, no nebol príliš populárny. V skutočnosti mnohí o ňom nemuseli vôbec tušiť. Hackeri po napadnutí stránky nechali úradom správu s odkazom aj na nebohého veliteľa špeciálnych jednotiek, Gásema Solejmáního. Útočníci napadli aj niekoľko ďalších webov, informuje Daily Mail.

Napätie medzi Iránom a Spojenými štátmi vyvrcholilo po zabití iránskeho veliteľa špeciálnych jednotiek v sobotu večer, kedy došlo k spomínanému hackerskému útoku na vládnu webovú stránku. Tá bola onedlho vypnutá, no Google vyhľadávač v náhľade stále zobrazuje správu pochádzajúcu od iránskych hackerov. Útočníci v nej odkazujú, že sú pripravení na ďalšie činy.

Irán sa mal pomstiť hackerským útokom

Reportér Fox News v tweete informoval o tom, že vysokopostavený vládny predstaviteľ americkej národnej bezpečnostnej služby prezradil, že stránka nemala ani silné zabezpečenie a ani mnohí úradníci o nej vôbec netušili. Podľa tohto zdroja zároveň nemalo ísť o útok zo strany iránskej vlády, ale nejakým sympatizantom či inou skupinou útočníkov. Tento útok nasledovalo napadnutie ďalších webov, ktoré však už neboli vládne.

Zobraziť celú galériu (1)
Screnshot/Google/FonTech.sk

Nenechaj si ujsť
Iránski hackeri zaútočili na americkú prezidentskú kampaň

Jednalo sa o stránku komerčnej banky v Sierra Leone, spoločnosti Taiwan Lung Meng Technology, či organizácie Human Rights Protection Association of India. Kybernetický útok mal postihnúť aj britskú spoločnosť Bigways. Odplatou Iránu tak podľa viacerých odborníkov nemusia byť bomby, ale práve takéto hackerské útoky. Napadnutie americkej vládnej stránky mohlo byť teda istou pomstou za zabitie veliteľa iránskych špeciálnych jednotiek.

Iránski hackeri sa pritom v uplynulých rokoch činili v mnohých prípadoch, kedy napadli servery ropnej spoločnosti v Saudskej Arábii, kasíno v Las Vegas, narušili siete desiatok amerických bánk a dokonca boli obvinení aj z pokusu o zásah do prezidentských volieb v tomto roku. Vďaka svojim činom si tak vyslúžili povesť jedných z najagresívnejších hackerov na svete. Aktuálna situácia stále viac stupňuje napätie medzi krajinami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom