Situáciu so šíriacim sa koronavírusom monitorujú vo svete mnohí odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie a ďalších zdravotníckych agentúr. Pre verejnosť sú dostupné rôzne interaktívne mapy zobrazujúce prehľad o nákaze v jednotlivých krajinách. Vznikajú aj viaceré užitočné aplikácie, ktoré majú ľudí pred koronavírusom ochrániť. V Česku sa teraz spojili firmy, ktoré vytvorili jedinečnú interaktívnu mapu s prehľadom o pohybe nakazených osôb, ale aj o dopade koronavírusu na HDP krajín, informoval portál Živě.cz.

Interaktívne mapy pomáhajú ľuďom získať prehľad o aktuálnej situácii s koronavírusom doma, ale aj vo svete. Neustále aktualizované informácie od zdravotníckych organizácií ukazujú, ako sa nová pandémia šíri, avšak mnohé z nich neberú ohľad na iné aspekty tejto krízy.

V Česku preto vznika jedinečná mapa od firiem KeboolaDaktela a CleverMaps, ktorá informuje o dopade koronavírusu aj z iných pohľadov. Samozrejme, prináša aj základnú funkcionalitu, ale v spolupráci s operátormi môže pomôcť tiež vystopovať infikovaného človeka.

V Česku môžu nakazeného sledovať pomocou histórie jeho pohybu

Tento projekt vznikol vďaka iniciatíve „Data proti covid“ a pomáha pri zisťovaní o pohybe nakazenej osoby v poslednom období. Operátori tak majú možnosť pri mapovaní pohybu infikovaného zisťovať prostredníctvom jeho telefónu, kde sa pohyboval až v posledných 3 týždňoch.

Týmto spôsobom si pacient môže lepšie spomenúť, s kým bol v danom čase v kontakte a kto by mohol byť ohrozený koronavírusom. K takémuto sledovaniu pohybu osoby je však nutný jej súhlas.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/CleverMaps

Nenechaj si ujsť
Do WhatsAppu si vieš pridať četbota. Odpovie na otázky ohľadom koronavírusu

Mapovanie pohybu prebieha prostredníctvom rozhovoru nakazeného s call centrom. Okrem získania histórie o pohybe telefónu je možné získať po súhlase aj údaje o histórií platobných transakcií.

Pokiaľ sa podarí operátorovi získať potrebné dáta o pohybe pacienta, najneskôr do 6 hodín ich musí z aplikácie odstrániť. Tieto informácie o pohybe môže využiť aj hygienické centrum, ktoré sa však nedostane k súkromným údajom ako je telefónne číslo, informujú České Noviny.

Dopad koronavírusu z ekonomického hľadiska

Takýmto spôsobom je teda možné presnejšie určiť, kde sa infikovaná osoba pohybovala a kto môže byť vystavený riziku nákazy. Popritom však CleverMaps prináša aj informácie o dopade koronavírusu na hrubý domáci produkt (HDP) krajín a zobrazuje situáciu z ekonomického hľadiska. V tomto prípade spolupracujú vývojári mapy s hlavným ekonómom skupiny Natland.

Spracovaním finančných informácií je možné odhadnúť dopad na konkrétne krajiny po celom svete aj z ekonomického hľadiska. Do pozornosti dávame aj naše detailné grafy, v ktorých môžeš získať prehľad o šírení koronavírusu doma aj vo svete.

Informácie sú zobrazené v jednotlivých grafoch a interaktívnych mapách, ktoré sú každodenne aktualizované. Podobné interaktívne mapy vytvoril aj Microsoft a dokonca aj naše Ministerstvo vnútra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom