Populárna četovacia aplikácia WhatsApp ohlásila novú spoluprácu so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorá je súčasťou úsilia spoločnosti poskytovať verejnosti presné informácie týkajúce sa nového koronavírusu. Spolu s WHO preto spustili chatbota, ktorý bude odpovedať na otázky používateľov, píše Engadget.

Odpovedá na otázky a bojuje proti dezinformáciám

V snahe pomôcť ľuďom nájsť presné informácie o novom koronavíruse a zároveň bojovať proti šírení hoaxov a mýtov, spúšťa četovacia služba WhatsApp v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou nového chatbota, ktorý bude zodpovedať otázky týkajúce sa pandémie.

Vyskúšať si ho môžeš veľmi jednoducho aj ty – stačí, keď v aplikácii WhatsApp napíšeš správu „Hi“ na číslo +41 79 893 1892, a služba ihneď odpovie vypísaním výziev s informáciami a otázkami, ktoré môžeš aktivovať pomocou čísla alebo niektorými symbolmi emoji. Podľa WhatsAppu by to okrem boja proti dezinformáciám mohlo pomôcť aj vládnym zložkám informovať sa o najnovších správach a situácii.

Zobraziť celú galériu (1)
Jednotlivé informácie alebo otázky môžeš aktivovať pomocou čísla alebo niektorými symbolmi emoji / Zdroj: Oliver Sedláček / Fontech

Účelom chatbota je okrem iného aj šíriť informácie o tom, ako sa chrániť pred vírusom. Služba zatiaľ funguje iba v angličtine, avšak v nasledujúcich týždňoch by sa k nej mala pripojiť aj arabčina, čínština, franzcúzština, ruština a španielčina, informuje Neowin.

Nejde však o prvý krok spoločnosti v súvislosti s novým koronavírusom. WhatsApp pred pár dňami v spolupráci s WHO, UNICEF a Rozvojovým programom OSN spustil vlastný informačný web, ktorý okrem najnovších správ a informácií poskytuje aj užitočné rady týkajúce sa COVID-19. Firma dokonca venovala organizáciám na kontrolu faktov príspevok vo výške jedného milióna dolárov.

WhatsApp nie je nováčikom ani v boji proti dezinformáciám a hoaxom, pričom v minulom roku znížila spoločnosť limit počtu osôb, ktorým je možné preposlať jednu správu na päť ľudí alebo skupín, aby obmedzila ich šírenie. V roku 2018 počas volieb v Brazílii tiež zrušila vyše 400 000 účtov, ktoré automaticky rozposielali hromadné správy s dezinformáciami.

Dohodu na boj proti hoaxom ohľadom koronavírusu nedávno uzavreli aj najväčšie sociálne siete, ktoré proti podvodom a a dezinformáciám o COVID-19 na internete tvrdo bojujú.

Ďalšie články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom