Každé obdobie so sebou prináša nové technológie a kto sa neprispôsobí pokroku, musí ísť z kola von. To platí aj pre nasledujúci výber siedmich programov, ktoré nestihli nastúpiť na technologický vlak a buď úplne zmenili svoju podstatu fungovania, alebo jednoducho zanikli.

My sa nostalgicky obhliadame do čias minulých, kedy nejednému z nás vtedy verne slúžil Windows XP a ponúkame exkluzívny pohľad na 7 programov, ktoré mal kedysi každý z nás nainštalované v počítači. Rovnako ako výraz program zamenilo slovíčko appka, aj nasledujúci výber nahradila poväčšine praktickejšia alternatíva.

Napster a jeho rôzne obdoby

Prelom tisícročia sa v technologickom svete niesol v duchu svetovej konektivity vďaka internetu. K nárastu technologickej bubliny vtedy dopomohli mnohé drobné podniky, medzi ktorými vystrkoval rožky Napster od kontroverzného programátora Shawn Fanninga.

YouTube/Screenshot/Company Man

Napster sa do technologických kanálov zapísal ako prelomový P2P klient na prenos súborov, no mnohí ho v tej dobe využívali najmä ako primárny zdroj hudby. Prudký nárast Napsteru však nasledoval ešte radikálnejší pád, spôsobený nárazom na problém s autorskými právami.

Zo služby vzišli hneď niekoľké alternatívy ako LimeWire, Kazaa alebo u nás najznámejší BearShare, ktoré navyše k aspektu narušovania duševného vlastníctva pridali ešte nie najtransparentnejšie fungovanie softvéru, často zahlcujúceho počítače nechcenými reklamami a vírusmi.

Winamp

Legenda nad legendami, ktorú pochovala streamovacia éra. Keď si si okolo roku 2000 už stiahol „empétrojku“ pomocou BearSharu alebo ti ju napálil kamoš, s najväčšou pravdepodobnosťou si si ju púšťal skrz Winamp.

YouTube/Screenshot/TheRasteri

Jednoduchý program s množstvom nastavení, tvorbou playlistov a ekvalizérom fungoval vynikajúco a používateľom ponúkol pocit jedinečnosti. Winamp a Napster spolu s ich kópiami nahradili služby ako Spotify, Apple Music alebo dokonca aj YouTube. Dôvodom je najmä ich nízka cena a používateľská prívetivosť s bonusom dobrého pocitu z podpory interpretov. Winamp však nedávno ohlásil návrat, takže legenda ešte nepovedala posledné slovo.

ICQ

Zvuk prichádzajúcej správy, ktorý aj po viac ako desiatich rokoch strohej činnosti rezonuje v našich mysliach, patrí medzi jeden z najnostalgickejších podnetov na tomto zozname. Žiaľ, už aj aplikácia so zeleným kvetom v logu má najlepšie roky za sebou.

ICQ nahradil vo veľkej miere Facebook s Messengerom, respektíve ďalšie serióznejšie komunikačné nástroje, využívané hlavne na pracovnej pôjde. Zaujímavosťou však je, že ICQ prežíva do dnešného dňa a jeho používateľská základňa nie je vôbec zanedbateľná.

Softonic

K prednostiam tohto komunikačného nástroja sa radí jeho priamočiarosť, skrývajúca pod kapotou početné funkcionality s legendárnymi hrami ako Slide-A-Lama či Zoopaloola na čele. Medzi špecifiká ICQ patrilo dedikované prihlasovacie číslo, možnosť vytvárať prezývky priateľom alebo promptnosť posielania nie nutne textových správ, čo kedysi nebolo štandardom.

Elis

Že si o tomto jednoduchom programe nikdy nepočul? Potom si necestoval pravidelne vlakom. Elis je vynikajúci program využívaný najmä spočiatku tisícročia, ponúkaný zadarmo Železnicami Slovenskej republiky.

FonTech

Program je použiteľný aj v dnešnej dobe, no s rozšírením internetu do domácnosti ho už dávno nahradili praktickejšie webové alternatívy, kedy je dlhoročne v značnom vedení stránka cp.sk. Elis poskytoval offline verziu cestovného poriadku v jednoduchej a najmä prehľadnej forme, ktorú si si však musel pri periodickej zmene grafikonu minimálne raz za rok aktualizovať.

Program aj v dnešnej dobe funguje v podstate rovnako ako online cestovné poriadky, kedy ponúka rozpis vlakov v prostredí lokálne nainštalovaného programu.

Hero DVD Player a ďalšie podobné prehrávače

Aj keď názov tomu napovedá, v mnohých prípadoch nešlo o výhradne prehrávač vtedy rozšírených a na tú dobu veľkokapacitných diskov. Tieto programy boli vo veľkom primárne využívané na konzumáciu pirátskeho audiovizuálneho obsahu, za čo môžeme ďakovať širokej podpore kodekov a externých titulkov.

hero-dvd-player.en.softonic.com

Ich používateľské rozhranie však nebolo dostatočne prívetivé a rovnako medzi najpríjemnejšie kratochvíle nepatrilo ani konštantné a ručné aktualizovanie kodekov. Ako v prípade Winampu, aj tieto programy neskôr zmietla zo stola streamovacia kultúra, no ešte predtým všestranný zázrak VLC

Media Player Classic

Ešte pred VLC sme s potrebou všestrannosti všetci siahali po programe Media Player Classic. Ten bol vyvinutý ako priama konkurencia Windows Media Player od Microsoftu, kde u mnohých konzumentov bodoval najmä svojou kompaktnosťou a používateľskou jednoduchosťou.

Media Player Classic je výborne použiteľný aj dnes, no v mnohých smeroch ho nahradilo spomínané VLC. Výhodou klasického prehrávača bola kedysi vstavaná implementácia kodekov, čo sa ale nedalo povedať o konkurencii.

FonTech

Media Player Classic bol jednoducho jediný prehrávač, ktorý si v PC potreboval bez potreby inštalovania doplnkov či dodatočného softvéru.

Aj keď program zaradzujeme na tento zoznam, komunita nadšencov prehrávania skrz tento nástroj je stále živá. Vďaka tomu posledné iterácie prehrávača v sebe ukrývajú mnohé moderné vymoženosti spájané s konzumáciou obsahu.

Daemon Tools a ďalšie nástroje na otváranie obrazu diskov

S príchodom DVD a ich kapacitou prišla aj možnosť „napratať“ viaceré pirátske kópie hier na jeden disk. To sa dosahovalo vytvorením obrazu z fyzického média, ktorý si tak v počítači mohol otvoriť vtedy ešte skrz dedikovaný program.

daemon-tools.cc

Hlavnými priekopníkmi v tejto oblasti boli tri známe mená – Daemon Tools, Alcohol 120% a Virtual CloneDrive, ktoré spoľahlivo fungujú doteraz. Aj napriek širokej základni využitia týchto programov, každý ich skrýval v lište vedľa systémových hodín a používal len v prípade niekoľkodiskovej inštalácie nelegálne získanej hry.

Programy sú aktualizované a prispôsobené dnešnej dobe, no už ani zďaleka nie sú využívane tak radikálne ako kedysi. Veľkú rolu v tom zohráva najmä to, že posledné verzie Windowsu dokážu otvárať obrazy diskov už v základe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú