Služba LastPass, ktorá mala chrániť heslá Slovákov, sa stala terčom masívneho hackerského útoku. Podľa vyjadrení služby prostredníctvom blogu, na čo ako prvý upozornil portál TechCrunch, im bol odcudzení „trezor“ s heslami, ktoré zotrvali zašifrované.

Služba však obratom upozorňuje, že brute force útok na tento „trezor“ či databázu by odovzdal heslá hackerom. Pri útokoch typu brute force dochádza k obrovskému počtu pokusov o prerazenie šifrovania.

K útoku došlo už v auguste

Aj napriek tomu, že blog bol zverejnený až v druhej polovici decembra, k útoku došlo už v auguste. Hackeri odcudzili source kód služby, no omnoho podstatnejšie aj databázu s heslami používateľov.

V blogu bližšie popisujú, že aj napriek počiatočným domnienkam, podľa ktorých mali byť dáta a údaje používateľov (vrátane hesiel) v bezpečí, nebolo tomu tak. V databáze sa ale nenachádzajú len heslá používateľov.

Ako upozorňuje LastPass, v databáze sa nachádzajú aj informácie o konkrétnych URL adresách, ku ktorým kombinácia hesla a používateľského mena patrí. Tieto URL adresy navyše nie sú nijakým spôsobom šifrované, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že uniknuté heslá budú skutočne zneužité.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP