Možno aj ty patríš medzi ľudí, ktorí si pamätajú internet na Slovensku začiatkom 21. storočia. Ak sa len trochu pozrieš do minulosti, určite ti napadnú rôzne online hry či komunikačné aplikácie. V tom čase totiž neexistoval Instagram a Facebook prišiel oveľa neskôr. Jednou z najobľúbenejších aplikácii bolo dnes už legendárne ICQ, ktoré teraz ohlásilo veľký návrat. O téme novinke ako prvý píše portál zive.cz.

V dobe, kedy ICQ nemalo takmer žiadnu konkurenciu, bola aplikácia obľúbená medzi desiatkami miliónov ľudí po celom svete. Tento komunikačný program bol v roku 1996 vytvorený štyrmi izraelskými študentmi a už o dva roky neskôr firmu predali za 287 miliónov dolárov americkému telekomunikačnému gigantovi America Online.

V tom čase bolo ICQ obľúbené nielen pre jeho príjemné používateľské prostredie, ale aj pre množstvo hier, ktoré si mohol hrať s tvojim priateľom na diaľku. Neskôr však prišiel na trh dnes už fenomén s názvom Facebook spolu s ďalšími aplikáciami ako je Instagram, WhatsApp či Snapchat. Novinka má príznačný názov ICQ New a dostupná je pre počítače na platformách Windows, macOS a Linux. Nájdeš ju však aj na mobilných platformách Android a iOS.

Pre návrat bolo preto nutné vymyslieť niečo, čo by ľudí dokázalo znova prilákať späť a preto sa prvá zmena týka vzhľadu. Okrem toho tvorcovia prichádzajú s takzvanými rýchlymi odpoveďami. Tie fungujú na veľmi zaujímavom princípe. Aplikácia totiž analyzuje prichádzajúce správy, a na základe ich obsahu ti ponúkne vhodné odpovede, obrázky či smajlíkov. Ďalej je dostupný prevod hovoreného slova na text a taktiež bude aplikácia schopná spoľahlivo fungovať aj počas slabého či nekvalitného internetového pripojenia.

Nechýba ani synchronizácia medzi viacerými zariadeniami, skupinové konverzácie pre 25 účastníkov alebo funkcia „push-to-talk“, ktorá by mala fungovať na podobnom princípe ako vysielačky. Jednoducho budeš komunikovať na diaľku s tvojim priateľom, no bude to niečo iné ako súčasné hlasové správy.

Týmto sa zoznam funkcií ani zďaleka nekončí. Samozrejmosťou je možnosť zmazať alebo upravovať už odoslané správy, pričom budeš môcť odpovedať na viac správ naraz. Okrem toho ICQ New ponúka aj hlasové a video hovory, zdieľanie obrazovky či vytvorenie svojho vlastného profilu. V ňom si môžeš ukladať svoje poznámky, fotografie či videá a ostatní používatelia ťa budú môcť sledovať.

Tvorcovia nezabudli ani na bezpečnostnú stránku. Telefónne číslo používateľa je po celú dobu skryté. Tvoji priatelia teda uvidia len tvoje používateľské meno. Taktiež môžeš zakázať volanie od neznámej osoby či pozvanie do chatu. Nechýba ani voliteľná ochrana aplikácia PIN kódom.

Zaujímavosťou je, že tvorcovia sa rozhodli otvoriť rozhranie API pre vývojárov, čo umožňuje vznik ďalších nových funkcií, alternatívnych aplikácií a vylepšení. Aj toto riešenie môže koniec koncov predstavovať výhodu voči už existujúcim komunikačným platformám. Celý rad funkcií pôsobí naozaj dobre a všetko bude teda záležať od samotných používateľov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom