Napriek tomu, že Microsoft ukončil podporu Windows XP SP3 už v roku 2014, rôzne špecifické operačné systémy postavené na XP-čku dostávali aktualizácie ďalej. Tento týždeň však končí podpora aj poslednej verzie Windows Embedded POSReady 2009.

9. apríl 2019 je dátum, kedy definitívne skončil príbeh legendy. Legendy v podobe operačného systému Windows XP, ktorý tu bol v rôznych verziách neuveriteľných 17 rokov, 7 mesiacov a 16 dní. Tento rekord už zrejme neprekoná žiadny operačný systém od Microsoftu. Určite sa pýtaš, čo je to vlastne za operačný systém ten Windows Embedded POSReady 2009.

Jedná sa systém určený len na riadenie špecifických zariadení, využíval sa teda na rôznych pracovných linkách, kasách či v automatoch. Ako informuje portál AnadTech, takéto stroje pripojené k sieti ešte donedávna dostávali bezpečnostné aktualizácie. Šikovní používatelia klientského Windows XP však mohli pomocou úprav v registroch dostávať tieto bezpečnostné aktualizácie taktiež. Teraz je však tomu už nadobro koniec.

Zobraziť celú galériu (0)
Upravené: Windows Expert/Youtube

Systém je stále bezpečný

Na tomto systéme beží skutočne veľa liniek najmä z 90. rokov. Majitelia sa však nemusia obávať nejakého bezpečnostného rizika, samozrejme len v prípade, ak nie sú ich stroje pripojené k sieti a ak do strojov nepripájajú prenosné pamäťové zariadenia. Ako však informuje portál TechRepublic, služba Windows Update bude na tomto OS aktívna ešte do 16. júla 2019. Ak teda používaš Windows XP, máš ešte posledné mesiace podpory a následne už táto legenda definitívne zapadne do pomyselného zabudnutia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom