Prechod od spaľovacích motorov k elektrickému pohonu neobchádza ani segment stále obľúbenejších SUV modelov. V Spojených štátoch však teraz vzniká model, ktorý od európskych štandardov odbočuje nielen svojimi rozmermi, ale najmä vlastnosťami, aké neponúka len tak hocijaký elektromobil. Spoločnosť Triton predstavila 8-miestne SUV, Model H, ktorý je stavaný na dlhý dojazd a ponúka výkon, aký by mu závidel aj nejeden superšport, informuje InsideEVs. Koniec koncov, jeho vlastnostiam odpovedá aj cena.

Vo svete automobilizmu sme už videli príchod a pád viacerých značiek, ktoré chceli byť niečim odlišné. Dokonca sme sa bohužiaľ dočkali aj konca zopár renomovaných výrobcov. Na trhu sa však stále z času na čas objaví nejaký nováčik, ktorý to chce skúsiť inak a priniesť niečo, čo vodičom doteraz nikto iný neponúkol.

Podobným smerom sa vyberá aj nový startup z New Jersey, ktorý predstavil unikátne SUV v americkom štýle so všetkým, čo k nemu patrí.

Americká obludnosť s elektrickým pohonom

Inžinieri pracovali na tomto vozidle vyše 18 mesiacov, počas ktorých sa im podarilo vytvoriť skutočnú loď na kolesách s miestom pre 8 cestujúcich. Stále však ostalo dostatok miesta aj na batožinu, ktorá sa pohodlne zmestí do 5 663 litrov veľkého kufra. Takéto vlastnosti dosahuje nový elektromobil Triton Model H vďaka svojim ozrutným rozmerom. Len rázvor kolies činí až 3,3 metra a na dĺžku tento koráb meria až 5,69 m. Karoséria siaha do maximálnej výšky 1,88 m a na šírku má vozidlo niečo vyše 2 metrov, informuje výrobca na oficiálnom webe.

tritonev.co

Celé toto elektrické SUV pritom váži neuveriteľných 7 700 libier, čo je zhruba 3,5 tony. Z veľkej časti môže za jeho obrovskú nadváhu aj zdroj energie pre štvoricu elektromotorov. Batéria totiž poskytuje kapacitu až 200 kWh, s čím si Model H vystačí pri ohromnom dojazde až 1 126 km. Aby tých ohromujúcich čísel nebolo málo, výrobca uvádza, že všetky 4 elektromotory dodajú tomuto masívnemu SUVčku výkon neuveriteľných 1 500 koní.

tritonev.co

Nenechaj si ujsť
Takto vyzerá zamaskované elektrické SUV Škoda Enyaq na prvých fotografiách

Výkon ako z drahého superšportu bude pritom postačovať na to, aby tento ťažký kolos zrýchlil na 100 km/h už za 2,9 sekundy. Tu však výrobca s chválou svojho nového počinu nekončí. Medzi špecifikáciami totiž uvádza aj hmotnosť, ktorú tento Model H dokáže utiahnuť. S pomocou všetkých dostupných síl je teda schopný utiahnuť takmer 7-tonový náklad, informuje GMAuthority. Hoci vyzerajú tieto čísla skutočne ohromne, treba poznamenať, že samotné elektrické SUV sa ešte ani len nevyrába.

tritonev.co

Výrobca totiž potencionálnych zákazníkov láka na skvelé vlastnosti pravého amerického SUV v elektrickom prevedení, no na oplátku si zaňho pri prvých 100 objednávkach pýta zálohu 5 000 dolárov a zvyšnú čiastku vo výške 135 000 dolárov musí záujemca zaplatiť do 5 pracovných dní. V takomto prípade si vodič môže dopriať špeciálnu verziu Founder’s Edition s vlastnosťami, aké sa do sériovej výroby podľa výrobcu už nedostanú.

Aké konkrétne vylepšenia budú v tomto prevedení dostupné, nie je známe. Na vozidlo sa však bude vzťahovať záruka až na 10 rokov alebo do nájazdu 150 000 míľ (zhruba 241 000 km), podľa toho čo nastane skôr. Triton sa ale neobťažoval informovať o tom, kedy bude toto jeho elektrické SUV dostupné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom