Na internete sa aktuálne nachádza množstvo konšpiračných webov, ktoré čitateľom podsúvajú nepravdivé a zavádzajúce informácie. O tomto probléme sme informovali vo viacerých článkoch. Svoju pozornosť preto zameraj na webové stránky, ktoré sú overené a sú štátneho charakteru. Vybrali sme tie najdôležitejšie, ktoré by nemal nik prehliadnuť, ak chce mať čo najlepší prehľad o koronavíruse.

Medzi takéto stránky patria predovšetkým tie, ktoré sú spravované štátom alebo rôznymi vedeckými inštitúciami. Navštíviť môžeš napríklad štátny web korona.gov, na ktorom sa sústreďujú najdôležitejšie informácie spojené s koronavírusom. Na webe nájdeš informácie o tom, ako predísť nákaze, aké sú príznaky ochorenia či pokyny pre zdravotníkov.

Zobraziť celú galériu (5)
Printscreen/Korona.gov

Nájdeš tu však aj dôležité informácie o opatreniach prijatých vládou, o pomoci zo strany vlády pre zamestnancov, SZČO a firmy či informácie o cestovaní. Okrem toho sa na tejto stránke nachádzajú všetky dôležité telefónne čísla, ktoré by si mohol potrebovať. Najnovšie sa tu zobrazujú aj aktuálne štatistiky o počte vykonaných testov, o počte nakazených, vyliečených a o počte úmrtí.

Navštíviť môžeš aj nczisk.sk. Ide o web Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktorý je určený skôr pre zdravotníkov a zdravotnícke inštitúcie. Aj tu však nájdeš aktuálne štatistiky o počte nakazených či vyliečených. NCZI pripravil aj web pre verejnosť, ktorý nájdeš na webovej stránke virus-korona.sk. Tento web informuje o všetkých dôležitých aplikáciách, ktoré sú dostupné v súvislosti s koronavírusom.

NCZI spustilo aj vlastnú aplikáciu s názvom „Moje Zdravie“, ktorú si môžeš stiahnuť z Obchodu Play alebo App Store. Nájdeš tu všetky dôležité informácie z webu, no máš ich stále po ruke vo forme aplikácie.

Zabudnúť nemožno ani na oficiálnu stránku ministerstva zdravotníctva, kde sa taktiež dočítaš najaktuálnejšie informácie. Okrem iného tu nájdeš usmernenia o karanténe, odpovede na často kladené otázky, analýzu opatrení či dôležité informácie v súvislosti s obmedzeniami na štátnych hraniciach. Svoj web má aj Úrad verejného zdravotníctva, ktorý informuje o opatreniach či testovaní.

Zaujímavým webom je aj covid.chat. Ide stránku, ktorá je používateľsky veľmi príjemná a prehľadná, navyše so zabudovaným četbotom, ktorý zodpovie na zakladné otázky. Cieľom projektu je sprístupniť dôležité informácie ohľadom koronavírusu a zároveň odľahčiť krízové linky, ktoré v tomto období zaznamenávajú obrovský nápor telefonátov. Dozvieš sa tu najnovšie správy, odporúčania či odpovede na najčastejšie otázky.

Okrem toho tu však nájdeš aj kontaktný formulár v prípade, že máš príznaky nakazenia a prostredníctvom tejto stránky si môžeš dokonca aj overiť výsledok testu na COVID-19

Pokiaľ ťa zaujíma aj situácia vo svete, všetky dôležité štatistiky, informácie, mapu Slovenska s počtom nakazených či aktuálny prehľad o dopadoch krízy nájdeš aj v našom pravidelne aktualizovanom článku.

Netreba zabúdať na to, že v súčasnosti fungujú mnohé inštitúcie v obmedzenom režime. Týka sa to predovšetkým pôšt, poisťovní, úradov, dopravných podnikov a ďalších. Je preto vhodné si ešte pred samotnou návštevou skontrolovať otváracie hodiny. Všetky inštitúcie majú vlastné webové stránky, na ktorých informujú svojich zákazníkov o aktuálnych opatreniach v súvislosti s ich prevádzkou.

Určité obmedzenia sa v súčasnosti týkajú aj nakupovania. Potraviny či drogériu potrebujeme takmer na každodennej báze, no väčšina ľudí sa z dôvodu obavy o svoju bezpečnosť obracia na internetové obchody. Tých bolo menej, no s príchodom koronavírusu ich počet výrazne vzrástol.

V našom podrobnom článku si môžeš pozrieť prehľad predajcov potravín a drogérie so všetkými podmienkami a cenami dopravy. Okrem toho sme pre teba pripravili aj prehľad všetkých internetových lekární s informáciami o dostupnosti dezinfekčných prostriedkov a ochranných rúšok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom