Pandémia nového koronavírusu ochromila bežný život na celom svete. Zatvorené sú všetky prevádzky okrem obchodov s potravinami, drogérií či lekární. Nakupovanie potravín cez internet funguje už pomerne dlho, no až teraz nastáva obdobie, kedy je o tento spôsob enormný záujem.

Nachádzame sa totiž v dobe, kedy je veľmi dôležité uvažovať nad tým, či je naozaj nevyhnutné vychádzať z domu. Naskytá sa preto alternatíva v podobe online nakupovania s dovozom až ku dverám. Len nedávno bolo takýchto služieb na našom trhu ako šafránu.

V súvislosti s aktuálnou situáciou sa však množstvo firiem začalo prispôsobovať novým potrebám, čím vzniklo viacero nových možností. Stačí si preto sadnúť za počítač a svoje čerstvé potraviny vieš mať do pár hodín doma bez toho, aby si opustil priestor svojho domova.

Najväčší obchod má Tesco

Najväčší a najznámejší internetový obchod s potravinami na Slovensku prevádzkuje reťazec Tesco. Online nákupy fungujú na území takmer celého Slovenska, pričom okrem potravín si môžeš objednať napríklad aj drogériu. V Bratislave je však služba značne obmedzená z dôvodu preťaženia. Podľa našich informácií chýba viacero zamestnancov a termíny na rezerváciu sú dostupné až o niekoľko týždňov. Tento stav sa však týka predovšetkým hlavného mesta a písali sme o ňom v tomto článku.

V súvislosti s pandémiou spravilo Tesco viacero opatrení. Na svojej webovej stránke informuje všetkých kupujúcich o tom, že niektorý tovar môže byť na jeden nákup limitovaný. Je to hlavne z toho dôvodu, aby sa predchádzalo hromadnému vykupovaniu a zároveň aby sa zabezpečilo plynulé zásobovanie.

V záujme bezpečia je dostupná len platba kartou vopred, pričom donáška všetkých objednávok sa odporúča iba v nákupných taškách. Týmto spôsobom je možné eliminovať osobný kontakt s tovarom. Minimálna hodnota nákupu stanovená nie je a poplatok za doručenie sa stanovuje podľa času doručenia.

Sladučké ovocie

Doručenie potravín zabezpečuje aj internetový obchod Sladučké ovocie. Ten sa špecializuje na predaj produktov predovšetkým od slovenských výrobcov. V obchode je možné nájsť rôzne trvanlivé potraviny ako sú napríklad medy, džemy, cestoviny, sirupy, strukoviny či sypané čaje. Najbližšie voľné termíny doručenia spadajú na koniec marca, pričom pri objednávke nad 20 € zaplatíš za dopravu 4 €. Ak hodnota nákupu nepresiahne sumu 11 €, za dopravu zaplatíš 6 €.

Bioland

Nakúpiť môžeš aj cez obchod Bioland. Nájdeš tu množstvo potravín s prívlastkom „bio“, no chýbať nemôže ani kozmetika, drogéria či stravy pre športovcov. Na rozvoz využíva spoločnosť vlastné vozidlá, no k dispozícii je aj doručenie kuriérom. Spoločnosť disponuje aj vlastným chladiarenským autom, preto je možný aj dovoz mrazených potravín.

Vlastným autom stojí doprava 3,99 €, ak zvolíš dopravu kuriérom, cena dopravy je o 10 centov nižšia. Ak objednávku urobíš do 11-tej hodiny, tovar ti bude doručený nasledujúci deň. Ak si objednáš tovar v hodnote minimálne 89 €, doprava je zdarma.

Zdravé potraviny online

Milovníci zdravých potravín sa určite potešia aj doručovaniu zo strany obchodu Fitmarket. Ten sa zameriava predovšetkým na zdravé potraviny od domácich a zahraničných dodávateľov. Nájdeš tu potraviny na varenie, pečenie, ovocie, zeleninu, ale napríklad aj rôzne ovocné šťavy, víno či kávu.

Zobraziť celú galériu (5)
Printscreen/Fitmarket

Obchod sa snaží doručenie objednávok vybavovať čo najskôr. Aktuálne je situácia taká, že v rámci Bratislavy je doprava zabezpečená do 48 hodín a mimo Bratislavy 68 hodín. Doprava sa realizuje cez externú kuriérsku firmu. Doprava stojí od 2,49 €.

Gazdovské potraviny po celom Slovensku

Obchod Gazdovia.sk taktiež zabezpečuje donášku čerstvých potravín v rámci celého Slovenska. V obchode nájdeš rôzny tovar zo slovenských farieb, pričom obchod má aj svoju vlastnú výrobu cestovín či lekvárov. Obchod doručuje aj čerstvé ryby či mäso.

Zároveň však na svojej webovej stránke informuje o tom, že v poslednom čase obdržali enormné množstvo objednávok, ktoré zapríčinili v niektorých prípadoch meškanie. Situáciu sa však snažia udržať pod kontrolou a preto je stanovená minimálna objednávka v hodnote 50 € a za dopravu sa platí sumou 5 €.

Dodávajú aj niektoré veľkoobchody

Situácii sa prispôsobil aj jeden z najväčších veľkoobchodných dodávateľov Lunys. Ten okrem obchodov či reštaurácií začal zásobovať aj domácnosti. Túto službu poskytuje v Bratislave a okolitých mestách, v Trnave, v Trenčíne, v Nitre, v Dunajskej strede, v Kežmarku, v Galante, či v Poprade a okolitých mestách.

Nakupovanie prebieha tak, že najskôr je potrebné zavolať na ich call centrum, kde ťa zaregistrujú a následne dostaneš prístup do eshopu. V eshope sa nachádza viac ako 3 000 položiek a dopravu realizujú prostredníctvom svojich vlastných vozidiel až 6 dní v týždni. Minimálna objednávka je stanovená na 30 € a za dopravu sa neplatí. Zaplatiť je možné len bezkontaktnou platbou.

Kúpiť si môžeš aj prémiové produkty

Freshees sa špecializuje na predaj hlavne prémiových produktov. Nájdeš tu ovocie, zeleninu, divoké ryby, orientálne koreniny a rôzne organické produkty. Aktuálne je rozvoz realizovaný len na západnom Slovensku, no firma robí všetko preto, aby sa zabezpečila aj zvyšná časť krajiny. Minimálna objednávka  stanovená nie je, no za dopravu sa platí 4,95 €. Ak nakúpiš nad 50 €, dopravu máš zdarma.

Rozvoz len v rámci Košíc

Klas predáva rôzne druhy potravín, vrátane drogérie. V tomto obchode nájdeš aj potraviny pre deti či dojčatá. Aj tento obchod zaznamenal v posledných dňoch nápor, ktorý sa podpísal na vyčerpaných voľných dňoch doručenia. Situácia by už však mala byť pod kontrolou. Minimálna objednávka je stanovená na 15 €, pričom za dopravu sa platí od 4,99 €, nakoľko závisí aj od času doručenia. Obchod zabezpečuje dodávku tovaru len v oblasti Košíc.

Nezaháľa ani Delia

Predaj a rozvoz potravín domov zabezpečuje aj ďalší maloobchodný reťazec Delia. Prostredníctvom webu edelia.sk si môžeš objednať každý deň rôzne potraviny vrátane kozmetiky či drogérie. Aj tu sa však rýchlo míňajú voľné termíny doručenia a preto je možné potraviny objednať aj telefonicky cez stránku deliapotraviny.sk. Služba však aktuálne platí len pre Bratislavu a doprava je zdarma.

Boxy alebo bedničky

V obchode Freshbox si môžeš vybrať z rôznych pekárenských, mliečnych či mäsových výrobkov. Nechýba však ani ovocie, zelenina, trvanlivé potraviny, ale aj nápoje či drogéria. Obchod garantuje doručenie do 24 hodín, ktoré je zabezpečované v rámci Bratislavy a všetkých väčších okresných mestách. Minimálna objednávka je však stanovená na sumu 100 € a za dopravu už neplatíš.

Zobraziť celú galériu (5)
Printscreen/Svetbedniciek

Vďaka svojim bedničkám je známy obchod SvetBedničiek.sk. Aj tu si môžeš objednať rôzne produkty od zeleniny a ovocia až po mäso spolu s trvanlivými potravinami. Nechýba však ani kozmetika či drogéria. Aj „bedničkári“ pocítili v posledných dňoch nápor objednávok a preto sú najskoršie termíny voľné na mesiace apríl a máj.

Spoločnosť zatiaľ stopla doručovanie prostredníctvom externých kuriérov a preto sa aktuálne rozváža v Bratislave a jej okolí, v Trenčíne, v Žiline, v Nitre, V Banskej Bystrici, Trnave či Novom Meste nad Váhom. Ak si vyskladáš vlastnú debničku, minimálna objednávka je 16 € a cena dopravy 4,98 €. Pri objednávke nad 100 € sa za dopravu neplatí.

Predaj pre milovníkov bio potravín

Ďalší predajca čerstvých bio potravín sa volá Biosante. Potraviny je možné objednať do nedele do 24h. Tovar je vlastnou dodávkou rozvážaný nasledujúci týždeň v stredu alebo vo štvrtok. V obchode nájdeš rôzne chladené potraviny, ovocie, zeleninu, nápoje, ale aj pečivo. Minimálna objednávka je stanovená na hodnotu 50 € a za dopravu sa neplatí. Dovoz sa vykonáva v Bratislave, Trnave, Piešťanoch, Nitre, Novom Meste nad Váhom, Trenčíne a v Žiline.

Lokálne potraviny priamo k dverám

Známym predajcom potravín je aj obchod Lokapetit, ktorý sa sústreďuje hlavne na tovar lokálneho pôvodu. Nájdeš tu ovocie, zeleninu, mäso, nápoje, trvanlivé potraviny, ale aj tovar pre deti. Obchod doručuje tovar v rámci Bratislavy prostredníctvom expresného kuriéra do 4 hodín od odoslania. Mimo Bratislavy je tovar doručený do 24 hodín. Minimálna objednávka stanovená nie je a cena dopravy je 4,90 €.

Pomocnú ruku podáva aj Kon-Rad

Potraviny je možné objednať aj cez veľkoobchod Kon-Rad. Ten sa taktiež prispôsobil aktuálnej situácii a preto začal poskytovať rozvoz z jeho širokého sortimentu potravín či nápojov. Najskôr je potrebná registrácia na ich webovej stránke po ktorej ti príde heslo do online objednávkového systému. Spoločnosť tovar rozváža v rámci Bratislavy a širokého okolia.

Zobraziť celú galériu (5)
Printscreen/Kon-Rad

Minimálna hodnota objednávky je stanovená na 50 €, pričom doprava je už zahrnutá v cene. Nakúpiť je však možné aj za nižšiu sumu, no priprav sa na dodatočný poplatok vo výške 6 €. Spoločnosť okrem toho upravila podmienky a z niektorých druhov sortimentu je možný nákup aj po jednom kuse.

Počet potravín navýšil aj Mall, s predajom začala aj Malina

Potraviny si môžeš objednať aj cez jeden najväčších eshopov pôsobiacich na Slovensku. Niektoré trvanlivé potraviny ako káva, čaj či špeciálna výživa sú dostupné už dávno. Výrazne sa však navýšil počet položiek trvanlivých potravín, pričom pribudli napríklad cestoviny, ryža či konzervy. Za posledné tri týždne sa ich na MALL.sk predalo už viac ako 4,6 milióna kusov. V ponuke je dnes viac ako 740 položiek.

Trvanlivé potraviny sa predávajú v kartónových baleniach, pričom k najpredávanejším patria špagety. Svoje objednávky je možné vyzdvihnúť osobne v Mall Shop, Mall Point či Mall Box za poplatok 0,80 € alebo ti ich prinesie kuriér za cenu od 3,20 €. O zavedení limitu na objednávku MALL.sk zatiaľ neuvažuje.

S predajom potravín cez internet začal aj reťazec Malina. Tovar si môžeš objednať cez webovú stránku alebo telefonicky. V obchode sa zatiaľ nachádza okolo 270 položiek, no počet sa bude zrejme zvyšovať. Hodnota minimálnej objednávky stanovená nie je, no platí, že ak nakúpiš nad 50 €, v rámci Bratislavy máš dopravu zdarma. Obchod okrem Bratislavy tovar roznáša aj do blízkeho okolia, pričom cena za dopravu začína na sume 5 €.

Možnosti sa rozrastajú

Tento článok neustále aktualizujeme a preto pridávame ďalšie dva eshopy. Prvým z nich je pekarenkvasok, ktorý ponúka predaj trvanlivých potravín, mliečnych výrobkov, pekárenských výrobkov či nápojov a drogistického tovaru. Minimálna objednávka stanovená nie je a tovar rozvážajú len v rámci Bratislavy. Cena za dopravu je stanovená na 5 €.

Zobraziť celú galériu (5)
Printscreen/Pekarenkvasok

Spoločnosť Polar Food sa zameriava na distribúciu potravín do gastronomických prevádzok a hotelov. Vzhľadom k aktuálnej situácii sa však rozhodla rozvážať potraviny aj pre domácnosti. Objednávky vybavujú v pracovné dni, zvyčajne do 48 hodín.

Aktuálne robia rozvod do Bratislavy, Trenčína a Dubnice nad Váhom. V obchode nájdeš bohatý výber potravín od čerstvého mäsa cez zeleninu a ovocie až po mrazené potraviny. Cena minimálnej objednávky uvedená nie je a podľa všetkého sa neplatí ani za dopravu.

Pošli nám TIP na článokZo Slovenska