Elektromobily Tesly využívajú internetové pripojenie pre fungovanie mnohých funkcií a služieb zadarmo už od roku 2012, kedy spoločnosť poprvýkrát ukázala Model S. Po rokoch bezplatného využívania dátového pripojenia sa však môže situácia zmeniť a výrobca bude zrejme zákazníkom účtovať poplatok. Tesla začala monitorovať spotrebu dát vo svojich modeloch, čo môže indikovať, že čoskoro plánuje zaviesť systém predplatného za internetové pripojenie. Téme sa venoval portál Electrek.

Tesla priniesla svojim elektromobilom internet, aby mohli vodiči využívať streamovacie služby, online mapy a ďalšie užitočné funkcie, ktoré by bez dát nefungovali. Ešte v roku 2014 však spoločnosť oznámila, že toto pripojenie bude v jej autách dostupné zadarmo na 4 roky, no napriek tomu ešte nezaviedla poplatky. Zdá sa však, že tomu bude čoskoro koniec.

Tesla môže spoplatniť internetové pripojenie v elektromobiloch

V júni minulého roka sa však objavili správy, že Tesla sprístupní prémiový internetový balík, ktorý bude spoplatnený, informoval Engadget. Bezplatným tak mal naďalej ostať len štandardný balík v jej elektromobiloch, ktorý je určený iba pre aplikácie s nižšou spotrebou dát. Reč je teda najmä o základných mapách a navigácii či streamovaní hudby a médií. Prémiový balík dát sa potom sústredí na satelitné mapy so zobrazením dopravy v reálnom čase či využívaní internetového prehliadača (Model S a Model X).

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot/Electrek

Nenechaj si ujsť
Tesla bola v Švédsku vylúčená zo zoznamu najbezpečnejších áut. Dôvod je však veľmi ironický

Tesla však ponúka prémiový internet k väčšine svojich elektromobilov. Túto možnosť nedostal len základný variant Modelu 3. Vodiči, ktorí doteraz neprešli na prémiový balík, budú tak môcť spraviť už čoskoro za ročný poplatok 100 dolárov, teda zhruba 90 €.

Tejto zmene má teraz predchádzať monitorovanie dát, ktorým začala Tesla sledovať spotrebu vo svojich vozidlách. Aktuálne je v systéme vyznačený limit 50 GB dát, no stále nie jasné, k čomu je presne určený a či bude po jeho prekročení pripojenie obmedzené. Viac detailov môže priniesť nový update Tesla V10.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom