Automobilka Tesla sa snaží do svojich elektromobilov prinášať množstvo unikátnych riešení. Inžinieri sa dokonca zamýšľajú aj nad tak banálnou súčiastkou, akou sú stierače. Portál Electrek objavil patentový spis na pulzné laserové stierače, ktorý bol len pred pár dňami uznaný spoločnosti Tesla.

Ešte pri predstavení elektrického pickupu Cybertruck sa hovorilo, že by toto sci-fi vozidlo mohlo disponovať „pulzným laserovým čistením“ povrchu skiel od dažďa a nečistôt. Čistiace zariadenie a spôsoby pulzného laserového čistenia sú podrobnejšie vysvetlené na kresbách v patentovom spise.

USPTO

Vynález bol prihlásený ešte v máji 2019 a patentovaný deň pred predstavením Cybertrucku. Čistiaci systém obsahuje systém, ktorý bude sám detekovať nečistoty na povrchu sklenenej časti vozidla. Riadiaci obvod nasmeruje na nečistoty laserový lúč, ktorý kmitá na takej frekvencii, že usadeniny či iné nečistoty z povrchu jednoducho vymaže. Expozícia laseru má byť regulovaná, aby nevzniklo poškodenie skleneného povrchu.

Táto technológia by sa podľa názvu nemusela používať len na automobily, ale napríklad aj na čistenie solárnych panelov. Tie totiž často nepracujú na 100 % práve kvôli nemožnosti ich jednoducho raz za čas očistiť od prachu alebo iných nečistôt. Pre ľudí, ktorí nevedeli rozdýchať futuristický dizajn najnovšieho pick-upu od Tesly je tu teraz novinka, ktorá je ešte menej predstaviteľná.

Patent konečne uznali

Patent laserových pulzných stieračov tak oficiálne patrí automobilke Tesla, píše Teslarati. Teraz je už iba otázne, kedy a či sa vôbec takéhoto systému dočkáme aj v praxi na niektorom z elektromobilov. Laserové stierače však nie sú jediným vynálezom tohto druhu, na ktorý získala spoločnosť patent.

USPTO

Pred pár mesiacmi si dala automobilka patentovať o niečo štandardnejší typ stieraču. Ide o elektromagnetický stierací systém, ktorý je ale doplnený o lineárny pohyblivý blok. V praxi to znamená, že stierač by okrem klasického rotačného pohybu okolo bodu upevnenia ako to poznáme dnes vykonával aj lineárny pohyb pozdĺž čelného skla.

Týmto spôsobom by tak dokázal pokryť takmer celú plochu skla, vďaka čomu by sa zlepšila viditeľnosť v porovnaní so súčasnými stieračmi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú