Portál InsideEVs priniesol informáciu o novom patente automobilky Tesla. V poslednom čase sa v značnej miere hovorí o raketovom pohone modelu Roadster, no táto vychytávka, žiaľ, súčasťou nového patentu nie je. Ide totiž iba o „obyčajne neobyčajné“ stierače.

Keď je reč o Tesle, stredobodom pozornosti je v posledných týždňoch rozhodne Roadster a jeho raketový pohon, ktorý by nemal zabezpečiť len neuveriteľné zrýchlenie, ale auto vďaka nemu sa auto dostane aj do vzduchu, presnejšie niekoľko metrov nad zem, o čom sme ťa informovali v tomto článku.

USPTO

Elon Musk sa výziev nebojí a svoje šialené nápady častokrát pretaví do reality. Ich nový patent, na ktorý upozornil aj portál Teslarati, však na druhej strane až taký šialený nie je, no je rozhodne praktický.

Revolučné stierače, avšak bez laserov

Ešte pri predstavení elektrického pickupu Cybertruck sa hovorilo, že by toto sci-fi vozidlo mohlo disponovať „pulzným laserovým čistením“ povrchu skiel od dažďa a nečistôt. Čistiace zariadenie a spôsoby pulzného laserového čistenia sú podrobnejšie vysvetlené na kresbách v patentovom spise.

Vynález bol prihlásený v máji a patentovaný deň pred predstavením Cybertrucku. Čistiaci systém má obsahovať systém, ktorý bude sám detegovať nečistoty na povrchu sklenenej časti vozidla. Riadiaci obvod nasmeruje na nečistoty laserový lúč, ktorý kmitá na takej frekvencii, že usadeniny či iné nečistoty z povrchu jednoducho vymaže. Expozícia laseru má byť regulovaná, aby nevzniklo poškodenie skleneného povrchu.

Nový patent stieračov, tentokrát už výrazne menej uletený, by mal byť nasadený práve na Tesle Roadster. Ide v podstate o štandardný elektromagnetický stierací systém, ktorý je ale doplnený o lineárny pohyblivý blok.

USPTO

V praxi to znamená, že stierač by okrem klasického rotačného pohybu okolo bodu upevnenia ako to poznáme dnes vykonával aj lineárny pohyb pozdĺž čelného skla. Týmto spôsobom by tak dokázal pokryť takmer celú plochu skla, vďaka čomu by sa zlepšila viditeľnosť v porovnaní so súčasnými stieračmi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom