Dnešok znamenal na Slovensku pre záujemcov o elektromobil či plug-in hybrid dôležitý deň, kedy mohli získať štátne dotácie na kúpu niektorého z týchto druhov vozidiel. Vybrať si mohli model do ceny 50 000 € s DPH od rôznych výrobcov, medzi ktorými ponúka dostupný kúsok aj Renault. Práve s týmto elektromobilom najazdil jeden z majiteľov v zahraničí za 6 a pol roka už 300 000 km, po ktorých zhodnotil jeho stav. Stojí stále za to? Téme sa venoval portál INSIDEEVs.

Rovnako ako bežné automobily so spaľovacím motorom, aj elektromobily podliehajú opotrebeniu počas niekoľkoročného jazdenia na cestách. Miera opotrebenia sa však môže líšiť, no svoje skúsenosti teraz po vyše 6 rokoch zhrnul jeden z majiteľov elektrického modelu Renault ZOE.

Toto malé mestské vozidlo prešlo od apríla 2013 už viac ako 300 000 km. Odometer síce ukazuje už relatívne vysoké číslo, no ako si tento kúsok počína aj po takomto nájazde?

Najväčšie problémy spôsobilo chybné tesnenie, nabíjanie a po rokoch aj batéria

Stav kilometrov je skutočne úctyhodný, a to najmä pri pohľade na výkonovú stránku elektromobilu, ktorý bol v začiatkoch predaja vybavený len 22 kWh batériou. Majiteľ s ním denne prešiel zhruba 170 km, pričom dojazd na jedno nabitie činil podľa EVcompare 210 km. Prechod na elektromobil pritom preňho nebol vôbec zložitý, keď nabíjaciu stanicu mal pre prípad potreby aj priamo v práci a ďalší nabíjací stojan o výkone 7 kW mal doma.

Renault ZOE Q210 bol pritom jednou z prvých verzií elektromobilu, ktorý pred 6 rokmi vyšiel tohto majiteľa na zhruba 16 000 € po dotácii, avšak bez batérie, informoval francúzsky portál automobile-propre. Tú si vodič prenajímal, čo ho mesačne vyšlo na 195 € a pri nákladoch na elektrinu si musel vyčleniť ďalších 50 € na mesiac.

Tieto náklady sa tak za 6 rokov vyšplhali na desiatky tisíc eur. Okrem menších technických chýb však majiteľ nemal s elektromobilom žiadne problémy.

Zobraziť celú galériu (0)
Renault ZOE nabiješ najlacnejšie na Slovensku pri AC nabíjaní a v Česku pri DC nabíjaní, Printscreen/Renault

Nenechaj si ujsť
Elektromobily výrazne ohrozujú automobilový priemysel. Servisné náklady sú neporovnateľne lacnejšie

Prvou vážnou poruchou bol únik chladiacej kvapaliny z elektromotora, ktorý bolo nutné pri nájazde 20 000 km vymeniť za nový v rámci záruky. Celkový servis trval len 3 dni, no chyba sa odhalila až po mesiaci.

V roku 2016 sa poškodila aj nabíjačka, ktorá mu bola vymenená za novú. Rovnako v rámci záruky. Avšak až po nájazde 200 000 km sa výrazne zmenšil dojazd na jedno nabitie, kedy vozidlo zvládlo prejsť iba chabých 85 km.

Zobraziť celú galériu (0)
Interiér novej generácie modelu Renault ZOE / Zdroj: Renault

Renault nahradil batériu druhou použitou, no vo výbornom stave, čo znova zabralo v servise 3 dni. Nie je však známe, ako sa po výmene akumulátora zlepšil dojazd. Majiteľ s týmto elektromobilom podnikal aj výlety dlhé 600 km a hoci je so svojim modelom ZOE zatiaľ spokojný a neplánuje ho predať, jeho ďalšou voľbou môže byť Tesla Model 3. Veľkým problémom pri predaji vozidla ale môže byť práve prenajímaná batéria, ktorá, spolu s nákladmi na nabíjanie, mesačne ukrojí z rozpočtu vodiča aj 245 €.

Aké náklady by dal za prenájom batérie vodič na Slovensku?

Renault ZOE je pritom dostupný aj u nás na Slovensku, no v dnešnej ponuke francúzskeho výrobcu už nájdeme vylepšenú verziu. Základom je model s motorom R110 o výkone 80 kW a druhým najvýkonnejším motorom je R135 s výkonom 100 kW.

V tomto elektromobile na Slovensku ponúka Renault 52 kWh batériu s dojazdom podľa WLTP 395 km. Zákazníci však majú možnosť využiť aj prenájom akumulátora. Dostupné sú 2 programy, a to Z.E. FLEX s maximálnym ročným nájazdom 7 500 km pri platbe 74 € mesačne.

Z.E. RELAX s neobmedzeným nájazdom potom vyjde mesačne na 124 €. Pokiaľ teda zvolíme základný program, vyšiel by prenájom batérie na Slovensku počas 6 rokov prevádzky na 5 328 €.

V prípade drahšieho programu by celkové náklady dosiahli 8 928 €. Do týchto cien sme nezapočítali náklady na nabíjanie a údržbu. Renault pritom záujemcov informoval, že s využitím štátnych dotácií si mohli kúpiť nový model ZOE už za 19 900 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom