Elektromobily neustále prinášajú nové témy, ktoré sa rozoberajú nielen v médiách, ale aj medzi laickou verejnosťou. Zapríčinené je to aj tým, že samotné automobilky začali masívne investovať do vývoja a výroby elektrických vozidiel.

Spaľovacie, ale aj elektrické vozidlá prinášajú so sebou mnoho plusov, ale aj mínusov. Vždy budú dve skupiny ľudí, ktoré budú uprednostňovať jednu alebo druhú   stranu. Elektromobily však majú byť podľa mnohých odborníkov budúcnosťou dopravy, a to najmä vďaka ich ekologickosti. Téma dopadu elektrických áut na životné prostredie sa rozoberá stále častejšie, pričom sa objavujú informácie, ktoré ich pozitívny dopad potvrdzujú, iné naopak vyvracajú.

Množstvo negatív, ale aj pozitív

O negatívach sme ťa informovali dokonca aj v našom samostatnom článku. V každom prípade elektrické autá majú aj množstvo pozitív. Jedným z nich sú okrem iného aj nižšie servisné náklady. Elektromobily sú konštrukčne jednoduchšie ako spaľovacie vozidlá, čo platí hlavne o ich elektromotore. Celkovo je však viacero rozdielov pri servisných úkonoch oproti klasickým vozidlám so spaľovacím motorom.

V elektromobile nemusíš meniť rôzne druhy kvapalín, ako napríklad motorový olej, sviečky, či filtre. Naopak najdrahším komponentom sa javí batéria, ktorej cena sa rádovo pohybuje v niekoľkých tisícoch eur v závislosti od kapacity a typu vozidla. V každom prípade je nespochybniteľné, že prevádzka elektrického vozidla je lacnejšia v porovnaní s tým so spaľovacím motorom.

Analýza, ktorá potvrdzuje lacnejší servis

Vytvorených bolo už pomerne dosť rôznych porovnaní a analýz, ktoré dokazujú, že prevádzka elektromobilov je lacnejšia. Jednu z nich zhotovila aj britská spoločnosť cap hpi, ktorá sa zaoberá analýzou dát súvisiacimi s opravami vozidiel, nákladmi na ich vlastníctvo a mnohých ďalších. Z výsledkov vyplýva, že sympatický Renault ZOE mal po troch rokoch prevádzky a prejdených 96 500 km až o 26,5 % nižšie náklady v porovnaní so spaľovacím Oplom Corsa.

Jeden z najpredávanejších elektrických áut v Európe, Nissan Leaf, mal servisné náklady po rovnakom období a prejdených kilometroch servisné náklady nižšie až o 19 % v porovnaní so spaľovacím Volkswagenom Golf.

„Elektromotor má oveľa menej pohyblivých častí ako benzínový, či naftový motor. Vyuýžívajú tiež jemnejšie štýly jazdy, ktoré vedú k menšiemu opotrebovaniu bŕzd a pneumatík. Aj napriek v súčasnosti vyššej obstarávacej cene elektrického vozidla, vodiči zistia, že elektromobil je oveľa lacnejší na prevádzku, najmä vďaka lacnému nabíjaniu a nižších nákladov na údržbu,“ uviedol pre insideevs vedúci Cap hpi Chris Plumb.

Nízke náklady na servis si veľmi dobre uvedomujú aj automobilky. Koncern PSA napríklad tvrdí, že elektromobilita ohrozuje automobilový priemysel, no vidí v nej príležitosť.

„Elektrické vozidlá sú oveľa jednoduchšie ako spaľovacie vozidlá. Potrebujú menej dielov a menej času v dielni. To v konečnom dôsledku znamená menší priestor na popredaj, napríklad náhradných dielov. Aj preto sme sa rozhodli diverzifikovať do oblastí, ako je spoločná mobilita,“ uviedla šéfka sekcie elektromobilov koncernu PSA Helen Lees pre Autocar.

Koncern PSA, ktorí vlastní značky Citroën, Peugeot, Opel, DS či Vauxhall ponúka svoju službu zdieľania automobilov s názvom Free2Move v Paríži, kde je pomocou aplikácie dostupných už okolo 550 vozidiel.

Lees dodala, že aj napriek nevyhnutnému poklesu výnosov z predaja v popredajnom období, prináša nárast predaja elektromobilov určitú príležitosť. Tou má byť hlavne väčšie využívanie servisných služieb autorizovaných predajcov.

Motoristi budú servisovať u autorizovaných predajcov

Je pomerne bežné, že mnohí motoristi dávajú svoje benzínové, či naftové vozidlá servisovať do rôznych „neznačkových“ alebo podomácky robených servisov. Majitelia elektromobilov však budú vo väčšej miere využívať služby autorizovaných servisov najmä z dôvodu, že ostatné servisné strediská nemusia byť na elektromobilitu dostatočne pripravené.

Zobraziť celú galériu (1)
Servisné náklady sú oveľa lacnejšie v porovnaní s bežným vozidlom, nakoľko mnoho úkonov odpadá, Tesla

Helen Lees zároveň uviedla, že z dôvodu čoraz väčšieho nástupu elektromobilov sa bude predávať stále menej náhradných dielov a klesne tak aj počet servisných hodín. Servisný plán nového modelu Peugeot e-208 je podľa jej tvrdení až o tretinu lacnejší ako v prípade verzií so spaľovacím motorom.

Automobilky budú pravdepodobne hľadať aj ďalšie možnosti

Skutočnosť, že servisné náklady elektromobilov sú v porovnaní so spaľovacími autami nižšie určite poteší mnohých fanúšikov vozidiel na elektrický pohon. Je tu aj druhá skupina, ktorá na „chuť“ elektrickým autám jednoducho nepríde a podobné porovnania im budú ukradnuté. Jedno je však isté. Automobilky majú pri predaji spaľovacích vozidiel zabezpečený príjem okrem iného aj z predaja náhradných dielov.

Tým, že elektromobily sú konštrukčne jednoduchšie, nebudú výnosy z predaja také ako doteraz, no všetko sa teoreticky môže vyrovnať, pokiaľ budú motoristi svoje elektrické autá servisovať výhradne v autorizovaných strediskách. Zaujímavé bude zároveň sledovať aj to, či automobilky na danú situáciu zareagujú zvýšením cien za servisné prehliadky.

Okrem toho budú musieť automobilky s najväčšou pravdepodobnosťou uvažovať nad ďalšími oblasťami, ktoré by im mohli vykryť výpadok príjmov, pričom jednou z nich môžu byť rôzne služby zdieľania automobilov, ako je to v prípade koncernu PSA so službou Free2Move.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú