Automobily z dielne švédskeho Volva si už dlhé roky získavajú rôzne ocenenia za bezpečnosť a vo všeobecnosti sú vnímané ako jedne z najbezpečnejších áut na cestách. Nástup elektromobilov nechce premeškať ani táto automobilka, ktorá však musela upraviť svoj nový model pre čo najväčšiu bezpečnosť posádky. Volvo sa rozhodlo implementovať do elektromobilu XC40 množstvo bezpečnostných prvkov a upraviť jeho konštrukciu tak, aby bola jazda čo najbezpečnejšia. Téme sa venoval aj portál Engadget

Švédske Volvo láka milovníkov motorizmu na predstavenie nového elektrického modelu XC40, ktorý prešiel viacerými vylepšeniami, aby sa z neho stalo jedno z najbezpečnejších áut dneška. Výrobca zatiaľ neupresnil technickú špecifikáciu, avšak poodhalil úpravy, ktoré nastali v konštrukcii a ktoré majú priniesť vysokú úroveň bezpečnosti na cestách. Premiéra tejto novinky sa bude konať už 16. októbra.

Najbezpečnejší elektromobil vôbec?

Elektromotor pod kapotou nevyplní toľko miesta ako klasický spaľovací motor a rovnako tak konštrukčné zmeny ovplyvnili aj ďalšie časti tohto automobilu. Volvo z toho dôvodu spevnilo nárazové zóny a taktiež zaviedlo deformačné zóny vôkol batérie v podlahe elektromobilu, ktoré majú pri náraze absorbovať energiu a znížiť tak riziko explózie akumulátora. Svoj zmysel má aj uloženie batérie v podlahe, čím sa znížilo celkové ťažisko auta.

Nenechaj si ujsť
Vysvetlenie vysokých cien elektromobilov: Výrobné náklady ťa zaskočia, Tesla je pri predaji v strate

Švédska automobilka ale nezabudla ani na zadnú časť modelu XC40, ktorá bola taktiež posilnená, aby lepšie odolala prípadným nárazom. Volvo tak opäť raz dokazuje, že aj v oblasti elektromobilov dbá na vysokú bezpečnosť posádky v kabíne, čomu prispôsobilo mnoho prvkov chystaného elektromobilu. Ten bude okrem vysokej úrovne bezpečnosti disponovať aj radom senzorov a zároveň pôjde o prvý model Volva, v ktorom sa ocitne jeho systém ADAS (Advanced Driver Assistance System).

Ten je navrhnutý pre budúce funkcie autonómneho riadenia, informuje Autocar. Napriek absencii presných technických špecifikácií sa však dá predpokladať, že aj v XC40-ke nájdeme podobný elektromotor ako v modeli Polestar 2 s batériou o kapacite 78 kWh. Viac detailov o tejto novinke prezradí už samotný výrobca počas predstavenia v polovici októbra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP