Ministerstvo informatizácie dnes spustilo skúšobnú verziu digitálneho Covid automatu. Verejnosť vďaka nej získa prehľad o tom, aké konkrétne opatrenia platia v každom okrese v daný deň.

Covid automat nás bude sprevádzať zrejme dlhé mesiace. Táto digitálna verzia pomôže komukoľvek správne sa orientovať, čo je zakázané a čo automat umožňuje pre každý okres. Dnes sme spustili prvú verziu, ku ktorej je možné posielať pripomienky a budeme ju postupne vylepšovať,“ uviedla vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová.

Štát má ľuďom a firmám pomáhať. Tento digitálny automat je jednou z ciest, ako zabezpečiť rýchlu informovanosť pre všetkých.“ Digitálny Covid automat je prístupný z internetovej adresy automat.gov.sk pre mobilné zariadenia aj pre klasické počítače.

Prehľadný COVID automat spustil aj štát

Užívatelia mobilných telefónov si automat môžu jednoducho uložiť a používať ako štandardnú aplikáciu vo svojom telefóne. Stačí, ak si do prehliadača zadajú adresu, nemusia nič inštalovať. Digitálny automat poskytuje prehľad o tom, aké aktivity a za akých podmienok môžu ľudia vykonávať v každom okrese.

Zobraziť celú galériu (1)
automat.gov.sk/Snímka obrazovky

NEPREHLIADNI
Čakáreň funguje. Slovensko konečne spúšťa dôstojnejší systém pre prihlasovanie na očkovanie ľudí

Covid automat je veľmi komplikovaný mechanizmus a preto sa snažíme priniesť ho občanom v zjednodušenej digitálnej podobe. Zahrnuli sme do nej najčastejšie aktivity ľudí,“ povedala vicepremiérka Remišová.

Tvorcom digitálneho Covid automatu je štátna spoločnosť Slovensko IT, ktorá je dcérskou spoločnosťou MIRRI SR. Aktualizáciu údajov bude tiež zaisťovať Slovensko IT.

Ďakujem našim skvelým zamestnancom, ktorí sa pre jej vývoj nadchli a urobili ju za pár dní, nad rámec svojich štandardných projektov a aj počas svojho voľného času. Cieľom bolo priniesť zrozumiteľné a jednoduché riešenie pre bežného človeka,” skonštatoval generálny riaditeľ Slovensko IT Pavol Miroššay.

Spoločnosť sídli v Košiciach a vznikla na jeseň 2020. Jej hlavnou náplňou je programovanie dôležitých aplikácií a systémov pre potreby štátu. Používanie digitálneho Covid automatu bude ministerstvo informatizácie v najbližších dňoch analyzovať v spolupráci so Slovenskom IT. V prípade, že nájde u občanov pozitívnu odozvu, rozhodne o rozširovaní a príprave jazykových mutácií.

S prvým impulzom prišli dobrovoľníci. Priniesli aplikáciu pre smartfóny

Problém s neprehľadnosťou vládnych opatrení v jednotlivých okresoch rieši aj nová mobilná aplikácia, ktorá ale nepochádza z dielne štátu. Stojí za ňou správca meme stránky. Aplikácia Nariadenia Automatu od dobrovoľníkov pomôže mnohým Slovákom zorientovať sa v aktuálne platných opatreniach pre ich okres.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik/Obchod Play (Úprava redakcie)

NEPREHLIADNI
Na Slovensku vznikol web pre domácu liečbu koronavírusu. Poradí ľuďom s príznakmi aj nakazeným

Aplikácia pochádza od administrátora instagramovej meme stránky „zulaboyy“ Milana Ušiaka, ktorý, spolu s programátorom Andrejom Lončíkom, „zastúpil“ štát skôr ako bol vytvorený prehľadnejší COVID automat a ľuďom priniesol jednoduchú, no o to lepšiu aplikáciu s prehľadom o opatreniach.

Nariadenia Automatu
Nariadenia Automatu
Developer: Andrej Lončík
Price: Free

Samotná aplikácia je zatiaľ dostupná len pre smartfóny s operačným systémom Android. Prináša však užitočné informácie o tom, v akom stupni COVID automatu sa nachádzajú jednotlivé okresy Slovenska, vďaka čomu získajú ľudia prehľad o pravidlách, ktoré pre nich platia v aktuálnej situácii.

V článku boli použité materiály SITA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom