Problém s neprehľadnosťou vládnych opatrení v jednotlivých okresoch rieši nová mobilná aplikácia, ktorá ale nepochádza z dielne štátu. Stojí za ňou správca meme stránky. Aplikácia Nariadenia Automatu od dobrovoľníkov pomôže mnohým Slovákom zorientovať sa v aktuálne platných opatreniach pre ich okres.

Slovensko malo od začiatku pandémie k dispozícii len pár mobilných aplikácií, ktoré mali byť určené na boj s koronavírusom. Kvôli problémom však boli všetky dve vypnuté, tretia je síce pripravená, no štát o ňu nejaví žiadny záujem. Opäť sa však pracuje na aplikácii pre domácu karanténu, ktorá by mohla prísť o pár týždňov.

Dobrovoľníci zaskočili štát a vytvorili vlastnú aplikáciu pre COVID automat

Doteraz ale nebola prístupná žiadna aplikácia, ktorá by Slovákom prehľadne a jednoducho ukázala aktuálne platné opatrenia tak, aby nemuseli hľadať v množstve informácií na štátnych weboch.

To sa však rozhodol zmeniť správca instagramovej meme stránky „zulaboyy“ Milan Ušiak, ktorý, spolu s programátorom Andrejom Lončíkom, „zastúpil“ štát a ľuďom priniesol jednoduchú, no o to lepšiu aplikáciu s prehľadom o opatreniach po zavedení COVID automatu.

Zobraziť celú galériu (6)
Regionálna mapa podľa COVID automatu (platná k 15.2.2021). Zdroj: MZ SR

Systém pre sledovanie vývoja šírenia koronavírusu spustila vláda na Slovensku len pred pár dňami, no mnohí ľudia sa v ňom nemusia vedieť zorientovať. Chaotické nariadenia a pravidlá pre jednotlivé okresy však teraz nájdeme v prehľadnej forme práve v spomenutej aplikácii Nariadenia Automatu.

Samotná aplikácia je zatiaľ dostupná len pre smartfóny s operačným systémom Android. Prináša však užitočné informácie o tom, v akom stupni COVID automatu sa nachádzajú jednotlivé okresy Slovenska, vďaka čomu získajú ľudia prehľad o pravidlách, ktoré pre nich platia v aktuálnej situácii. Nariadenia vlády sú v aplikácii rozdelené do 24 kategórií a 7 stupňov podľa zverejnených kritérií.

Aplikácia pritom informuje aj o celkovom stupni, v ktorom sa nachádza celá krajina. Okrem týchto potrebných informácií prináša aplikácia Nariadenia Automatu aj prehľadné štatistiky o vývoji v konkrétnom okrese.

Dvojica dobrovoľníkov mala vlastnú aplikáciu pripravenú podľa dostupných informácií už skôr, no kvôli oneskorenému spusteniu systému zo strany štátu ju vydali až nedávno. Jej vývoj pritom financovali z vlastného vrecka. Nariadenia Automatu ocenili aj Slováci, ktorí aplikáciu hodnotia nanajvýš pozitívne a zo stoviek hodnotení v Obchode Play má doteraz 4,9 z 5 hviezdičiek.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP