Druhý stupeň rakety Starship má za sebou už niekoľko testov, z ktorých oba výškové skončili neúspešným pokusom o pristátie. SpaceX sa dnes pokúsi o rovnaký let znovu, pristávanie však prebehne inak, než doteraz, informuje SpaceX. Blíži sa aj jej prvá komerčná misia dearMoon, ktorá ponesie až 12 ľudí k Mesiacu a naspäť.

Aktualizácia 10. marca:

Prototyp vesmírnej lode Starship SN10 má za sebou prvé úspešné pristátie. Ďalšie testovanie tohto prototypu však zhatil nečakaný výbuch, ktorý nastal krátko po pristátí, pričom pri explózii bola celá konštrukcia lode vyhodená do vzduchu a pri dopade sa zničila. Elon Musk teraz prezradil príčinu toho, prečo vôbec k takejto explózii došlo.

Pri pristátí mali nohy prototypu problém s vysunutím. Po dopade sa tak nohy a spodná časť konštrukcie poškodili. Tvrdší dopad mal spôsobiť motor, ktorý mal nízky ťah, pravdepodobne pre únik a spotrebu hélia z palivovej nádrže. Kvôli nízkemu ťahu tak boli pri pristávaní vo vyššej rýchlosti 10 m/s poškodené spomenuté časti prototypu, čo sa koniec koncov prejavilo aj naklonením samotnej lode.

Pri pristátí bolo vidieť, ako stroj mierne „podskočil“ a dosadol späť na pevnú plochu. Celý tento moment bol zachytený aj na spomalenom videu. Ak by sa však podľa Muska použilo pri tlakovaní metánu do nádrže autogénne tlakovanie, bubliny by sa pri úniku vrátili späť do kvapalného stavu. Hélium bolo do nádrže pridané kvôli tomu, aby sa zabránilo špliechaniu kvapalného metánu.

Objavili sa však aj špekulácie, že pokiaľ by mal motor počas pristávania dostatočný ťah, pristávacie nohy by sa dokázali včas vysunúť a nedošlo by k spomínanému poškodeniu ani tvrdému pristátiu. Tieto informácie ale Musk zatiaľ nepotvrdil.

Aktualizácia o 6:00, 4. marca:

Spoločnosť sa nakoniec odhodlala k testu prototypu SN10, ktorý prebehol ukážkovo. Počas stúpania boli postupne vypínané motory, až kým stroj nedosiahol výšku 10 km. Počas pristávacieho manévru naštartovali všetky tri motory, pričom po zvolení dvoch najlepších jeden zhasol okamžite. Po prevrátení plavidla do vertikálnej polohy zhasol ďalší motor a pristávanie prebiehalo len pomocou jediného raketového motoru Raptor.

Ako mnohí čakali, pristávacia sekvencia je funkčná. Problémom sa stali pristávacie nohy, ktorým zatiaľ SpaceX nevenoval dostatok pozornosti a potrebujú vážne zmeny. SN10 totiž po dosadnutí utrpela vážne poškodenie, kvôli ktorému z nej začal zrejme unikať metán.

Pozemné systémy sa snažili požiar márne uhasiť a po niekoľkých minútach na pristávacej ploche raketa explodovala. Môžeme tak s istotou povedať, že SN10 zvládla všetko – vzlietnuť, pristáť a ešte to aj osláviť ohňostrojom.

Aktualizácia o 21:40, 3. februára:

Elon Musk potvrdil, že sa dnes o testovací let pokúsia znovu. Dôvodom vypnutia motorov bol nízky horný limit ťahu, ktorý zvýšia a celú sekvenciu zopakujú znovu.

Aktualizácia o 21:23, 3. marca:

SpaceX sa pokúsil o test Starship SN10, let však skončil 0,01 sekundy po naštartovaní motorov zo zatiaľ neznámeho dôvodu. Spoločnosť prezerá dostupné dáta a test sa môže naďalej uskutočniť ešte dnes. Plavidlo je v dobrom stave a podľa dostupných informácií nedošlo k žiadnemu vážnemu poškodeniu.

Pôvodný článok:

Čo nezvládli SN8 a SN9, zvládne možno SN10

Po dvoch neúspešných pokusoch o pristátie sú očakávania od Starship so sériovým číslom SN10 vysoké a to aj napriek slovám Elona Muska, ktorý jej dal 60 % šancu na úspešné pristátie. Presný čas letu stanovený nie je, má sa však uskutočniť už dnes, s najväčšou pravdepodobnosťou vo večerných hodinách nášho času. O situácii a výsledku letu budeme neskôr informovať v tomto článku.

Kým počas pôvodných testov raketa naštartovala pri pristávaní dva motory, dnes sa pokúsi naštartovať všetky tri a následne z nich zvolí dva najvhodnejšie. Je tak možné vybrať dva, ktoré majú najvhodnejšiu pozíciu a ostáva tak tiež priestor na omyl. Ak totiž jeden z motorov zlyhá ako pri teste SN9, ešte vždy môže systém použiť ďalšie dva motory.

Zvyšok letu prebehne v zásade rovnako. SN10 naberie výšku najprv s tromi motormi, ktoré bude postupne vypínať. Po zhasnutí posledného z nich vo výške 10 km preberajú úlohu najmä štyri krídla a dýzy reaktívneho pohonu. Stroj začne padať naspäť “bruchom” napred a v poslednej chvíli naštartuje svoje motory. Potom nasleduje prvé úspešné pristátie alebo RUD (Rýchla neplánovaná demontáž).

Vrak prototypu SN9. Zdroj: NASASpaceflight / YouTube Screenshot

Komerčný let okolo Mesiaca, termín je krkolomný

Spolu s novým testom prichádzajú aj informácie o tom, že SpaceX počíta s rokom 2023 ako s termínom pre misiu dearMoon. Za tú platí japonský podnikateľ a miliardár Yusaku Maezawa, ktorý v roku 2018 kúpil všetkých 8 sedadiel. Ak misia vyjde, okrem mnohých iných prvenstiev tiež pôjde o najväčšiu posádku, ktorá sa dostala do vesmíru na jednom plavidle.

Posádku pre dearMoon chcú vybrať zo záujemcov z celého sveta už tento rok, pričom koncom mája prebehnú posledné rozhovory a zdravotné prehliadky. Okrem ôsmich ľudí z celého sveta má však posádka pozostávať aj z ďalších, pričom jej celková veľkosť sa má pohybovať od 10 do 12 pasažierov, vrátane samotného miliardára, píše CNBC.

dearMoon / SpaceX

Predbežná registrácia je možná do 14. marca a má dve základné podmienky. Pasažier musí takýmto letom učiniť pokrok vo svojom odbore a tiež musí byť ochotný napomáhať v tom aj ostatným pasažierom. Misia tak má obrovský potenciál prebudiť v širokej verejnosti dodnes nevídaný záujem o vesmír, čo je pre pokrok ľudstva v tomto priemysle kľúčové.

Starship napreduje tempom, ako dodnes žiadna iná raketa

Nech už dopadne dnešný test akokoľvek, SN11 je kompletná, pripravená na montáž raketových motorov Raptor a následný výškový test. Na krk jej dýcha aj SN15 (12, 13 a 14 boli vďaka dostatku dát z prvých testov zrušené), ktorej všetky potrebné komponenty sú v továrni a čakajú len na svoje spojenie.

Na dobrej ceste k svojmu prvému letu je však aj ďalší obor, prototyp prvého stupňa s označením BN1, ktorého skonštruovaná časť už takmer dosahuje výšku druhého stupňa. Mnohé firmy svoje testy a lety odkladajú, avšak SpaceX so Starship neustále napreduje a intenzívne pokračuje vo vývoji, pričom sú na dobrej ceste k spôsobení obrovskej revolúcie v raketovom priemysle a vesmírnej turistike.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP