Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Firma Virgin Galactic sa dnes pokúsila o testovací let svojho suborbitálneho vesmírneho lietadla s dvomi pilotmi na palube. Let však nebol úspešný, raketový motor lode SpaceShipTwo nenaštartoval a posádka musela manuálne pristáť, informuje CNBC.

Aktualizácia 2. februára 2021:

Prvý let s turistami na palube odkladá spoločnosť Virgin Galactic na rok 2022. Dôvodom sú nutné technické úpravy plavidla SpaceShipTwo, ktorá v decembri minulého roku zlyhala a musela sa vrátiť späť na Zem bez vykonania suborbitálneho letu, píše SPACE.

Virgin Galactic

Virgin Galactic sa tak pripája k Blue Origin, ktorý odkladá inauguračný let svojej mega-rakety na koniec roku 2022. Než sa však SpaceShipTwo dostane k nebesám s turistami na palube, má vykonať aspoň tri testovacie lety, pričom prvý chcú uskutočniť v máji tohto roku.

Pôvodný článok:

Vyhliadkové lety

Firma Virgin Galactic, ktorú založil Richard Branson, plánuje využívať svoju vesmírnu loď SpaceShipTwo na turistické účely. Zatiaľ je v štádiu vývoja, ktorý sa podľa všetkého o niečo predĺži. Počas dnešného testovacieho letu totiž lietadlo WhiteKnightTwo vynieslo kozmickú loď do výšky 15 km, kde sa oddelila, avšak svoj výškový rekord z 2018 neprekonala.

Tento raketoplán mal totiž následne naštartovať svoj motor, ktorý by ho vyniesol na suborbitálnu balistickú trajektóriu, čo sa však nestalo, pretože zapaľovacia sekvencia raketového motora neprebehla úspešne. Posádka zložená z dvoch pilotov sa bezpečne vrátila naspäť na Zem, pričom SpaceShipTwo ovládali manuálne, píše The Verge.

Virgin Galactic/MarsScientific.com and Trumbull Studios

Pre tento týždeň to však nie je jediný test vesmírnej techniky, ktorý nedopadol najlepšie. SpaceX počas experimentálneho pristátia stratil svoju raketu Starship, ktorá pri tvrdom náraze explodovala. Avšak Starship letela do výšky nad 150 m po prvý raz, kým SpaceShipTwo dosiahla nadzvukové rýchlosti už v roku 2013 a výšku 22 km v 2014.

Našťastie sa nikomu nič nestalo a vozidlo je, podľa slov Virgin Galactic, v dobrom stave a po technickej kontrole chcú test opakovať. Ak je motor poškodený, veľmi to firmu nezbrzdí, pretože ich majú niekoľko v zásobe.

Keďže však išlo o testovací let, firma o vozidlo ani o posádku neprišla a rozhodne získala ohromné množstvo údajov či telemetrie, čím teda môžeme test považovať za úspešný. Pridružená firma Virgin Orbit už tento rok tiež zažila svoje zlyhanie, keď ich raketa LauncherOne zlyhala počas májového letu.

Smutná minulosť Virgin Galactic

Nejedná sa však o prvé zlyhanie SpaceShipTwo. V roku 2014 sa totiž rozpadla počas letu, čoho dôsledkom prišiel o život kopilot a pilot utrpel vážne zranenia. Po vyšetrení nehody vyšlo najavo, že piloti neprešli dostatočným výcvikom a pri dizajne neboli dodržané správne bezpečnostné normy.

Nehodu spôsobilo predčasné vysunutie mechanizmu, ktorý pomáha pri klesaní – loď však ešte vždy stúpala, čo spôsobilo prudké zdvihnutie prednej časti a následné rozpadnutie raketoplánu.

Spoločnosť sa však zo svojich chýb poučila a dnes si lístky na takýto let zakúpilo už 600 zákazníkov, pričom ich cena nie je vôbec nízka. Pohybuje sa totiž okolo 185 000 €. Kúpa ďalších lístkov momentálne nie je možná, avšak ich predaj chcú znovu spustiť po lete samotného Richarda Bransona v roku 2021.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú