Raketový priemysel a vesmírna turistika sa v dnešnej dobe intenzívne rozvíjajú a nachádzajú sa v štádiu, v akom sa v minulosti nachádzalo aj klasické letectvo. Do vesmíru sa dodnes dostala len hŕstka astronautov a ešte menej turistov. To sa však snaží zmeniť SpaceX pomocou raketového motoru Raptor, ktorý je v dnešnej dobe jediný svojho druhu a drží niekoľko svetových rekordov.

Predstavuje jeden z najväčších a možno ten najdôležitejší posun vpred v oblasti raketovej techniky, aký ľudstvo za posledné desaťročia zažilo a už čoskoro sa má dostať po prvý raz aj do vesmíru. Čo je na ňom tak špeciálne?

SpaceX/Youtube screenshot

Ako sa SpaceX dostal k jedinečnému motoru?

V mysli vtedy ešte menej známeho Elona Muska skrsla šialená myšlienka, ktorý sa práve rozhodol, že chce oživiť záujem verejnosti o vesmír. Slovo dalo slovo a rozhodol sa poslať na Mars experimentálny skleník.

Nastali problémy, európske rakety sa ukázali ako pridrahé a druhotný plán nákupu vyradených balistických rakiet od Ruska sa tiež nevydaril. Vtedy padla dnes už ikonická hláška Elona Muska, ktorú vyslovil pri nešťastnom odchode z Ruska svojmu známemu: „Postavíme si vlastnú raketu“.

SpaceX

Šlo o zlomový bod, ktorý v konečnom dôsledku viedol k pripraveniu Roskosmu o dôležitý kontrakt – Muskova firma dnes vozí amerických astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu na vlastných raketách, kým dovtedy túto činnosť zastávali ruské rakety Soyuz až za 86 miliónov amerických dolárov za sedadlo, píše Space. Firme sa dokonca podarilo vyniesť na orbitu prvú plne súkromnú turistickú posádku.

Konkurenciu dávno prekonali

Dôležitým míľnikom k prekonaniu cien ruských rakiet a zníženiu nákladov na nosenie materiálu do vesmíru sa nakoniec stala prevratná myšlienka – konštruovať rakety tak, aby vydržali viac než jeden let len s minimálnymi opravami a dokázali vertikálne pristáť. Že táto technológia funguje a je finančne extrémne výhodná, dokázali rakety Falcon 9, ktoré za sebou majú už vyše 100 úspešných pristátí.

Medzitým však ambície Elona Muska zásadne narástli a jeho hlavným cieľom, ako aj cieľom jeho firmy, sa stala kolonizácia Marsu. Za jej účelom začali pracovať na najväčšej rakete na svete, ktorá prešla mnohými verziami, zmenami a vystriedala názvy ako MCT (Mars Colony Transport), ITS (Interplanetary Transport System) alebo BFR (Big Fu*king Rocket / Big Falcon Rocket). Systém nakoniec skončil s menom Starship, ktoré poznáme dnes.

Tri motory Raptor na rakete Starship. zdroj: Twitter/@ElonMusk

SpaceX medzitým úspešne vyvinul raketový motor Raptor, ktorý sa stal skutočným unikátom a na scénu prichádza aj jeho drasticky vylepšená a upravená verzia Raptor 2. Pre ňu SpaceX postavil dedikovanú továreň a s výnimkou B4/S20 poletia nasledovné prototypy práve s touto verziou.

Raketový motor, na ktorý Sovietsky zväz zanevrel
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú