Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia naďalej varujú pred nebezpečenstvom, ktoré predstavujú veľké satelitné konštelácie, najmä najpočetnejší Starlink Muskovej kozmickej spoločnosti SpaceX. Vplyv na pozorovanie oblohy síce firma dokázala poriadne znížiť, no stále hrozí zmarenie včasnej detekcie nebezpečných asteroidov, informuje SPACE.

Ohromné množstvo narušení

O problematike píše v tlačovej správe Kalifornský technologický inštitút (Caltech) a spomína novú štúdiu, ktorá sa snažila s presnosťou analyzovať dopad veľkého množstva satelitov na nízkych obežných dráhach na astronomické pozorovania oblohy.

V nej vedci identifikovali až 5 301 čiar, ktoré pretínajú vyhotovené snímky a sú spôsobené satelitmi. Všetky z nich sú pripisované zatiaľ najväčšej konštelácii Starlink, ktorá má dosiahnuť vo svojej finálnej fáze až neuveriteľných 40 000 satelitov.

Na orbitu ich zatiaľ SpaceX vyslal cez 2 000, stovky však už opätovne vstúpili do atmosféry.

Zwicky Transient Facility

„V roku 2019 bolo ovplyvnených 0,5 % snímok zo súmraku, teraz je ovplyvnených už takmer 20 %,“ vysvetľuje pre Caltech vedúci autor štúdie Przemek Mróz. Ako píše Futurism, satelity Starlink ovplyvňujú práve takéto pozorovania, keďže sa pred východom alebo po západe Slnka nachádzajú v slnečnom svetle, avšak sú stále na tmavom pozadí.

Situácia sa ešte zhorší

Vedci ďalej očakávajú, že budú v budúcnosti ovplyvnené všetky snímky vykonané komplexom ZTF počas súmraku ovplyvnené najmenej jedným prechodom v momente, keď Starlink dosiahne 10 000 satelitov na orbite. To sa ďalej zhorší, keďže spoločnosť plánuje rozširovať konšteláciu aj naďalej.

Časozberný snímok dráh satelitov Starlink s dráhami hviezd v pozadí. Zdroj: Global Meteor Network

„Neočakávame, že satelity Starlink ovplyvnia snímky mimo súmraku. Ale ak pôjdu satelity konštelácií iných spoločností na vyššie orbity, môže to predstavovať problém aj pre tieto pozorovania,“ dodáva Mróz. Môže sa tak nakoniec ukázať, že Starlink bude z konštelácií ten najmenej problematický, práve vďaka svojej veľmi nízkej obežnej dráhe.

Skryjú nebezpečné asteroidy

ZTF priznáva, že ich operácie nie sú vo všeobecnosti vážne ovplyvnené, avšak konštelácia predstavuje ešte jedno pomerne vážne riziko.

„Je tu malá šanca, že minieme asteroid alebo inú udalosť skrytú za čiarou satelitu. V porovnaní s vplyvom počasia, ako je napríklad oblačnosť, sa však pre ZTF jedná o pomerne malé vplyvy,“ tvrdí optimisticky Mróz.

Odborníci tiež navrhujú riešenia, ktoré môžu pomôcť astronómom zmieriť sa so zamorenou obežnou dráhou a vykonávať pozorovanie vesmíru aj napriek svetelnému rušeniu. Jedným z možných riešení je napríklad jednotný softvér, ktorý monitoruje všetky podobné družice a je možné ho jednoducho využiť na naplánovanie pozorovaní.

SpaceX upravil povrch jedného zo satelitov Starlink. Takto vyzerá s čiernym náterom. Zdroj: SpaceX

SpaceX vybavil novšie satelity špeciálnymi tienidlami, na ktorých efektivitu sa štúdia pozrela takisto. Z výsledkov vyplýva, že jas satelitov vďaka nim klesol približne na pätinu. Stále síce nespĺňajú nové požiadavky astronómov z roku 2020, sú však na dobrej ceste. Otázne však ostáva, aký vplyv budú mať ďalšie satelitné konštelácie – a v pláne ich nie je vôbec málo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú