Astronómovia objavili úplne nový asteroid 2022 AE1, ktorý sa v čase jeho prvého pozorovania nachádzal 13 miliónov km od Zeme. NASA aj Európska vesmírna agentúra (ESA) vyhotovili predbežné výpočty pre pravdepodobnosť zrážky so Zemou a šance sú „pomerne“ vysoké, informuje iMeteo.

Riziko je, vzhľadom na ostatné podobné situácie, naozaj vysoké

Asteroid dosahuje veľkosť približne 70 metrov, čo ho stavia na úroveň objektu, ktorý v roku 1908 dokázal zdemolovať značnú časť sibírskej tajgy Podkamennaja Tunguska. AE1 sa najbližšie k Slnku nachádzal v novembri 2021 a k potenciálnej zrážke by podľa astronómov mohlo prísť 4. júla 2023.

Podľa NASA je pravdepodobnosť zrážky na úrovni 0,036 %, čo neznie ako veľa. S oveľa horšou prognózou však prišla ESA, podľa ktorej je pravdepodobnosť dopadu tohto asteroidu na Zem až 0,15 %, teda 1:1500, píše NewsBeezer. Európania teda predpovedajú viac než 4-krát vyššie riziko než NASA.

Pablo Carlos Budassi/ Wikimedia Commons

K jeho objavu došlo len pred pár dňami, 6. januára. Okamžite sa dostal na prvé miesto medzi najrizikovejšími objektami, ktoré vesmírne agentúry monitorujú, vysvetľuje Spiegel.

Môže spôsobiť značné škody

Vďaka svojej veľkosti má asteroid potenciál spôsobiť, v prípade dopadu, pomerne silné regionálne škody. Vždy samozrejme záleží aj na tom, kam presne Zemi takýto kus vesmírnej horniny dopadne a aké je jej zloženie.

Niektoré asteroidy napríklad pozostávajú skôr z pórovitých hornín a nie sú jednoliatymi objektami, ale zhlukom viacerých drobných úlomkov. V takomto prípade je možné očakávať, že pri prechode atmosférou zhorí oveľa väčšia časť, než v prípade kovového asteroidu.

Na spodku Turinovej škály

Asteroid si na Turinovej škále, ktorá sa používa na hodnotenie hrozieb zo strany asteroidov, vyslúžil číslo 1. V rámci tejto škály sa už nehodnotí len samotná pravdepodobnosť dopadu, ale práve aj kinetická energia objektu.

freepik

0 na Turinovej škále označuje asteroidy s nulovou pravdepodobnosťou zrážky alebo s príliš nízkou kinetickou energiou na spôsobenie škôd. Číslo 10 je vyhradené pre asteroidy, ktoré sú schopné spôsobiť globálnu katastrofu – ide o kombináciu veľkosti, rýchlosti a pravdepodobnosti zrážky.

Asteroid 2022 AE1 s číslom 1 nás však má ohrozovať aj v budúcnosti. Aj ak nás minie, Zem môže opäť ohroziť 3. júla v roku 2028. Riziko je však, aspoň predbežne, v tomto prípade ešte nižšie. Vplyv gravitácie planét a iných objektov však výrazne ovplyvňuje trajektóriu asteroidov a je ho len veľmi ťažko možné predpovedať.

Vesmír je ich plný

Oveľa väčším asteroidom, ktorého trajektória nebola úplne istá a ešte nedávno predstavoval pomerne veľké riziko, je Apophis (99942) s priemerom asi 350 metrov.

TASR/SwRI/AP

Ten má preletieť okolo Zeme v roku 2029 a to len vo vzdialenosti 31 000 km, čo je na vesmírne pomery naozaj extrémne blízko. Keďže sa však podarilo vypočítať dráhu tohto asteroidu,vďaka dlhodobému pozorovaniu veľmi presne, ľudstvo sa ho na najbližších sto rokov nemusí obávať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP