SpaceX odvolal štart misie ďalšej várky satelitov Starlink. Všetky už mali letieť aj s tienidlami
Elon Musk so SpaceX pokračuje v budovaní vysokorýchlostného satelitného globálneho internetu, ktorý zabezpečia satelity Starlink. Ako však informoval portál SpaceFlightNow, piatkový štart s ďalšou várkou satelitov bol odložený.
SpaceX odložil štart Falcon 9 iba pár hodín pred letom, pričom raketa mala v piatok vyniesť na orbitu ďalšiu várku satelitov Starlink, no na palube sa nachádzala aj dvojica satelitov BlackSky.
Standing down from today’s Starlink mission; team needed additional time for pre-launch checkouts, but Falcon 9 and the satellites are healthy. Will announce new target launch date once confirmed on the Range
— SpaceX (@SpaceX) June 26, 2020
Ako dôvod odloženia štartu Muskova firma uviedla, že tím inžinierov potrebuje viac času na predletové kontroly rakety, no žiadne konkrétne problémy však neboli zaznamenané. Nový dátum štartu zatiaľ nie je známy.
Špeciálne tienidlo dostanú ďalšie Starlinky
Všetkých 57 satelitov Starlink, ktoré pôjdu na orbitu pri najbližšom štarte, už disponuje tienidlom VisorSat, ktoré má znížiť odrážanie slnečných lúčov od povrchu satelitu, informuje CNET. Toto vylepšenie SpaceX prvýkrát testoval pri ôsmej misii a do výbavy ju vtedy dostal iba jeden satelit.
SpaceX bol nútený podstúpiť kroky, aby množstvo satelitov na oblohe nebolo tak viditeľné. To, či sú tienidlá dostatočne efektívne, zatiaľ nie je známe. Podľa Muska tienidlo nijako neovplyvní výkon satelitov, pretože dokáže prepúšťať takmer 100 % rádiových vĺn. Starlinky však môžeme sledovať na oblohe aj na Slovensku podľa návodu, ktorý sme ti už dávnejšie ukázali.

Po vynesení ďalšej várky satelitov na orbitu sa bude ich počet blížiť k číslu 600. Do konca roka 2020 by nám nad hlavami malo krúžiť viac ako 1500 satelitov kusov.
Nenechaj si ujsť
SpaceX ponúkne vysokorýchlostný internet Starlink ďalšej krajine. Požiadal o licenciu
Odvážny projekt sprevádzajú problémy
Ako sme ťa informovali vo veľkom článku o satelitoch Starlink, až 85 % všetkých by sa malo nachádzať na orbite pod 400 km. Celý projekt je ale sprevádzaný množstvom problémov, nie iba tým, že satelity na oblohe príliš žiaria. Umiestňovanie satelitov na čo najnižšiu orbitu má za cieľ poskytovať internet s čo najnižšou odozvou.
Spoločnosť SpaceX plánuje latenciu dostať na úroveň pod 20 ms a neskôr ju dokonca znížiť až pod 10 ms. Federálna komisia pre komunikácie (FCC) však pochybuje, že sa SpaceX podarí dosiahnuť latenciu aspoň do 100 ms. Komisia bude preto od firmy žiadať, aby demonštrovala fungovanie internetu, v ktorom dokáže, že latencia je pod úrovňou 100 ms.

Ďalšou výzvou je zachytávanie signálu priamo zo satelitov. SpaceX už odhalil anténu, ktorá signál dokáže spoľahlivo zachytávať, no toto riešenie je extrémne drahé a pre komerčný segment takmer nepoužiteľné. Inžinieri preto musia prísť s oveľa lacnejším, no rovnako spoľahlivým spôsobom, ako signál zo satelitov zachytiť.
Beta testovanie by malo začať už koncom tohto leta a záujemcovia sa môžu zaregistrovať na oficiálnej webovej stránke Starlink. Spočiatku však bude testovanie prebiehať iba v USA a v Kanade.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Dekády stará katastrofa sa nekoná, budúcnosť našej planéty bude po Slnku vyzerať úplne inak

Mesiac potrebuje vlastný zákon. Bez neho budú ľudské základne v nebezpečenstve

Svetlo zo Slnka je v skutočnosti 100 000 rokov staré. Vedci zistili absurdnú vec

11 000 rokov sa nič podobné nezopakuje. Záhadný objekt sa blíži k Slnku a vedcom dochádza čas

NASA chystá misiu za 250 miliónov dolárov. Unikátny vynález bude chrániť dôležitú vec
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Rock Pod Kameňom zrušili v pôvodnom termíne 5 dní pred štartom. Fanúšikovia žiadajú odpovede a kompenzáciu
PREMIUM„Drvivá väčšina spoločnosti nebude mať prácu.“ Miliardár Tkáč otvorene hovorí o revolúcii, akú svet ešte nezažil

„Utekáte o 21:59 vybrať si lieky.“ Herec Kobielsky opísal realitu rodičov v Bratislave, ktorá nemá nonstop lekáreň

Vo veku 85 rokov zomrel tvorca Priateľov a Frasiera. Zanechal po sebe komediálne impérium v hodnote 600 miliónov

„Plugin hybrid je nezmysel a elektromobil ako jediné auto nechcem,“ tvrdí šéfredaktor TopSpeed.sk Maroš Čabák
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Česi vymysleli lacnú zbraň proti dronom: Nemá radar, aj tak ich odhalí na kilometre
- Bývaš v byte a chceš vlastnú elektrinu? Slovákov zaskočí, čo im panelák dovolí a čo už nie
- Toto už nie je len dron. Najväčšia zbrojovka sveta ukázala sci-fi zbraň, akú svet ešte nevidel
- Akčný veľkofilm prichádza online v rekordne krátkom čase. V kinách škaredo pohorel
- VW spustil výrobu kľúčového motora. Tieto lacné EV dostanú nový pohon s výkonom 226 koní
-
- Česi vymysleli lacnú zbraň proti dronom: Nemá radar, aj tak ich odhalí na kilometre
- 11 000 rokov sa nič podobné nezopakuje. Záhadný objekt sa blíži k Slnku a vedcom dochádza čas
- Akčný veľkofilm prichádza online v rekordne krátkom čase. V kinách škaredo pohorel
- VW spustil výrobu kľúčového motora. Tieto lacné EV dostanú nový pohon s výkonom 226 koní
- Netflix vyhráva. Toto je TOP 11 najlepších seriálov tohto roka a kde ich nájdeš online
-
- Automobilky oklamali svet a budú platiť. Obľúbený pohon zlyhal na celej čiare, produkuje veľké emisie
- Moderná elektronika vydrží menej ako kedysi. Nie je to konšpirácia a má to jasný dôvod
- Netflix vyhráva. Toto je TOP 11 najlepších seriálov tohto roka a kde ich nájdeš online
- Česi vymysleli lacnú zbraň proti dronom: Nemá radar, aj tak ich odhalí na kilometre
- Akčný veľkofilm prichádza online v rekordne krátkom čase. V kinách škaredo pohorel
Nový poplatok môže zasiahnuť hit medzi Slovákmi. Mnohí zvažujú obmedzenie nákupov
Známa slovenská tvár mieri na streamovaciu službu. Táto platforma ukáže jeho kontroverznú výpravu
Intel pokračuje v návrate medzi elitu veľkolepým plánom. Pomôcť mu má partnerstvo s Applom
Volkswagen pokračuje v masívnom prepúšťaní. Do roku 2030 to schytá až 50 000 ľudí
BMW naznačuje veľké škrty. Automobilka pripravuje ďalšie opatrenia
Zemný plyn odpísalo ďalšie slovenské mesto. Teplo pre tisíce domácností získa oveľa lepším spôsobom
Najväčšia biometánová stanica na Slovensku premieňa odpad na plyn pre domácnosti
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Rock Pod Kameňom zrušili v pôvodnom termíne 5 dní pred štartom. Fanúšikovia žiadajú odpovede a kompenzáciu
PREMIUM„Drvivá väčšina spoločnosti nebude mať prácu.“ Miliardár Tkáč otvorene hovorí o revolúcii, akú svet ešte nezažil

„Utekáte o 21:59 vybrať si lieky.“ Herec Kobielsky opísal realitu rodičov v Bratislave, ktorá nemá nonstop lekáreň

Vo veku 85 rokov zomrel tvorca Priateľov a Frasiera. Zanechal po sebe komediálne impérium v hodnote 600 miliónov

