Elon Musk so SpaceX pokračuje v budovaní vysokorýchlostného satelitného globálneho internetu, ktorý zabezpečia satelity Starlink. Ako však informoval portál SpaceFlightNow, piatkový štart s ďalšou várkou satelitov bol odložený.

SpaceX odložil štart Falcon 9 iba pár hodín pred letom, pričom raketa mala v piatok vyniesť na orbitu ďalšiu várku satelitov Starlink, no na palube sa nachádzala aj dvojica satelitov BlackSky.

Ako dôvod odloženia štartu Muskova firma uviedla, že tím inžinierov potrebuje viac času na predletové kontroly rakety, no žiadne konkrétne problémy však neboli zaznamenané. Nový dátum štartu zatiaľ nie je známy.

Špeciálne tienidlo dostanú ďalšie Starlinky

Všetkých 57 satelitov Starlink, ktoré pôjdu na orbitu pri najbližšom štarte, už disponuje tienidlom VisorSat, ktoré má znížiť odrážanie slnečných lúčov od povrchu satelitu, informuje CNET. Toto vylepšenie SpaceX prvýkrát testoval pri ôsmej misii a do výbavy ju vtedy dostal iba jeden satelit.

SpaceX bol nútený podstúpiť kroky, aby množstvo satelitov na oblohe nebolo tak viditeľné. To, či sú tienidlá dostatočne efektívne, zatiaľ nie je známe. Podľa Muska tienidlo nijako neovplyvní výkon satelitov, pretože dokáže prepúšťať takmer 100 % rádiových vĺn. Starlinky však môžeme sledovať na oblohe aj na Slovensku podľa návodu, ktorý sme ti už dávnejšie ukázali.

sattrackcam.blogspot.com

Po vynesení ďalšej várky satelitov na orbitu sa bude ich počet blížiť k číslu 600. Do konca roka 2020 by nám nad hlavami malo krúžiť viac ako 1500 satelitov kusov.

Nenechaj si ujsť
SpaceX ponúkne vysokorýchlostný internet Starlink ďalšej krajine. Požiadal o licenciu

Odvážny projekt sprevádzajú problémy

Ako sme ťa informovali vo veľkom článku o satelitoch Starlink, až 85 % všetkých by sa malo nachádzať na orbite pod 400 km. Celý projekt je ale sprevádzaný množstvom problémov, nie iba tým, že satelity na oblohe príliš žiaria. Umiestňovanie satelitov na čo najnižšiu orbitu má za cieľ poskytovať internet s čo najnižšou odozvou.

Spoločnosť SpaceX plánuje latenciu dostať na úroveň pod 20 ms a neskôr ju dokonca znížiť až pod 10 ms. Federálna komisia pre komunikácie (FCC) však pochybuje, že sa SpaceX podarí dosiahnuť latenciu aspoň do 100 ms. Komisia bude preto od firmy žiadať, aby demonštrovala fungovanie internetu, v ktorom dokáže, že latencia je pod úrovňou 100 ms.

Starlink

Ďalšou výzvou je zachytávanie signálu priamo zo satelitov. SpaceX už odhalil anténu, ktorá signál dokáže spoľahlivo zachytávať, no toto riešenie je extrémne drahé a pre komerčný segment takmer nepoužiteľné. Inžinieri preto musia prísť s oveľa lacnejším, no rovnako spoľahlivým spôsobom, ako signál zo satelitov zachytiť.

Beta testovanie by malo začať už koncom tohto leta a záujemcovia sa môžu zaregistrovať na oficiálnej webovej stránke Starlink. Spočiatku však bude testovanie prebiehať iba v USA a v Kanade.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom