Na nočnej oblohe sa dá pozorovať mnoho vesmírnych objektov a okrem hviezd môžeme za tmy vidieť nad našimi hlavami aj prelietajúce satelity.

Obrovské množstvo vlastných satelitov v poslednom čase vypustila na obežnú dráhu Zeme spoločnosť SpaceX, ktorej Starlinky môžeme pozorovať aj pri prelete nad Slovenskom.

Skupinky týchto satelitov sa nad našou krajinou objavujú každých niekoľko dní. Pokiaľ chceš pozorovať prelietajúce satelity, vrátane Starlinkov od SpaceX, stačí využiť jednoduchú aplikáciu, ktorá ti prezradí všetky dôležité informácie.

Pre správne načasované pozorovanie preletu satelitov nad konkrétnym územím je potrebné poznať ich dráhu a čas, kedy sa ukážu na nočnej oblohe. V tme je možné vidieť na oblohe aj vesmíru stanicu ISS, ale aj rad ďalších satelitov, spolu so satelitmi Starlink od SpaceX. Tie sme mohli nad Slovenskom pozorovať už pred nejakým časom, čo sa podarilo zachytiť aj na videu. Viac informácií sme priniesli v samostatnom článku.

Pokiaľ si doteraz nezaznamenal prelet satelitov na nočnej oblohe, vďaka jednoduchej aplikácii si môžeš takýto úkaz naplánovať vopred. Na webe See A Satellite Tonight môžeš nájsť všetky dôležité informácie o dráhe satelitov a o tom, kedy budú prelietať aj nad Slovenskom. Webová aplikácia využíva polohu používateľa na zobrazenie najbližších satelitov.

Pozorovanie satelitov na nočnej oblohe nebolo nikdy jednoduchšie

Pomocou funkcie StreetView taktiež detailne ukáže, kde presne sa máme na nočnej oblohe pozerať, aby sme konkrétny satelit videli. Po nájdení vybraného satelitu si používateľ môže spraviť pripomienku tejto udalosti aj v kalendári.

Takýmto spôsobom sa dajú nájsť prelety satelitov aj nad Slovenskom, a to až na 5 dní dopredu. Nechýbajú medzi nimi ani satelity Starlink, ktoré budú podľa webu najbližšie nad našimi hlavami prelietať už dnes o 21:28 a pôjde o satelity Starlink-5 BH.

Screenshot/james.darpinian.com/FonTechj

Nenechaj si ujsť
Astronóm: Elona Muska mám veľmi rád, ale so satelitmi Starlink ohrozuje ľudí

Ostáva tak len dúfať, že budú na pozorovanie vhodné podmienky. Web navyše zobrazuje aj informácie o počasí. Ďalšie podobné pozorovanie nás čaká aj zajtra o 20:28, kedy by podľa webu malo nad Slovenskom preletieť až 40 satelitov Starlink.

Okrem webovej verzie je k dispozícii aplikácia aj v obchode Microsoft Store, ktorú si môžu používatelia stiahnuť. Od webu sa však svojim prostredím nelíši.

See A Satellite Tonight
See A Satellite Tonight
Developer: ‪James Darpinian‬
Price: Kostenlos

Za týmto projektom stojí James Darpinian, ktorý ho zrealizoval už pred niekoľkými mesiacmi. Na internete samozrejme existuje aj viacero podobných alternatív, ktoré zobrazujú detailné informácie o jasných satelitoch pozorovateľných voľným okom.

Jednou z nich môže byť web Heavens Above, ktorý však neposkytuje detailnú vizualizáciu ako spomínaný projekt See A Satellite Tonight.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom