Na obežnej dráhe Zeme sa už nachádza dokopy viac ako 500 Starlink satelitov, ktoré budú v blízkej budúcnosti zabezpečovať internetové pripojenie na miestach, kde je nedostupné a drahé. Aktuálne spoločnosť SpaceX hľadá beta testerov, ktorí satelity vyskúšajú.

Portál Futurism nedávno prostredníctvom časopisu ZDNet upozornil na novinky z pozadia ambiciózneho projektu Starlink, ktorý má na obežnej dráhe Zeme už viac ako 500 satelitov.

Projekt SpaceX sa totižto posúva vpred a aktuálne hľadá beta testerov, ktorí budú ochotní vyskúšať internetové služby poskytované satelitmi.

Prihlásiť sa môžeš aj ty!

Nedávno bola aktualizovaná webová stránka, ktorá pozýva ľudí na pripojenie k projektu. Na stránke sa aktuálne píše: „Získajte aktualizované novinky o Starlink a dostupnosti služieb vo vašej oblasti.“

Ak sa chceš projektu zúčastniť, pre prihlásenie ti stačí vložiť svoju emailovú adresu, poštové smerovacie číslo a ako krajinu uviesť Slovensko.

Po prihlásení do niekoľkých minút obdržíš od spoločnosti e-mail. Pokiaľ ho vo svojej schránke nenájdeš, odporúčame skontrolovať Spam alebo záložku s reklamami. V maile spoločnosť ďakuje používateľovi za záujem a uvádza:

„Starlink je navrhnutá tak, aby poskytovala vysokorýchlostný širokopásmový internet na miestach, kde prístup k nemu je nespoľahlivý, drahý alebo je úplne nedostupný. Očakáva sa, že súkromné beta testovanie sa začne koncom tohto leta, po ktorom bude nasledovať verejné beta testovanie, ktoré sa začne vo vyšších zemepisných šírkach.

Ak ste nám poskytli PSČ, upozorníme Vás e-mailom, ak budú vo vašej oblasti dostupné možnosti testovania beta verzie. Medzitým s vami budeme naďalej zdieľať informácie o dostupnosti všeobecných služieb a nadchádzajúcich vypusteniach Starlink satelitov.“

SpaceX týmto emailom upozorňuje na posolstvo projektu Starlink a uvádza približné termíny začatia beta testovania. Ak aj v našich zemepisných šírkach nedôjde k samotnému testovaniu, prihlásení používatelia aspoň obdržia najnovšie informácie o dostupnosti služieb a rovnako o plánovaných vypusteniach ďalších várok satelitov.

SpaceX má povolenie vypustiť až 30 000 satelitov. Existujú však pochybnosti o ich latencii a pokrytí

Posledné várka Starlink satelitov bola vypustená ešte 13. júna, kedy spoločnosť poslala na obežnú dráhu celkovo 58 satelitov.

Dokopy ich už má na obežnej dráhe 540, čo je podľa Elona Muska dostatočný počet na minoritné internetové pokrytie, pričom 800 satelitov by už mohlo poskytnúť lepšie pokrytie.

Celkovo má však SpaceX od Federálnej komunikačnej komisie (FCC) povolenie vypustiť až 30 000 Starlink satelitov pre vybudovanie svojej siete poskytujúcej širokopásmové internetové pripojenie.

Predseda spomínanej komisie však vzniesol pochybnosti o tom, či Elon Musk dokáže za pomoci Starlink satelitov poskytnúť dostatočné pokrytie, aby splnil požiadavky federálneho dotačného programu.

Zároveň sa objavili pochybnosti, či Starlink satelity dokážu zabezpečiť latenciu nižšiu ako 100 ms. Elon Musk ale tvrdí, že chce latenciu stlačiť pod 20 ms. Tomuto problému sme sa venovali v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú