Ešte v minulom roku SITA informovala, že satelity Starlink, ktoré majú ľuďom priniesť bezplatný internet, boli na obežnú dráhu Zeme vyslané bez toho, aby o tom prebehla diskusia s vedeckou komunitou a širšou verejnosťou. Jednoducho povedané, stačilo razítko z regulačného úradu k tomu, aby sa obloha zaplnila desiatkami satelitov. Celkovo okolo Zeme obieha vyše 1500 aktívnych satelitov.
Samotná spoločnosť Starlink, ktorá patrí pod SpaceX, plánuje vyslať niekoľko tisíc ďalších satelitov, ktoré sa pridajú k aktuálnym 240-tim. Portál Newscientist ale prišiel s informáciou, že celá táto situácia ešte môže mať zaujímavý priebeh, nakoľko vedci a astronómovia vyzývajú k tomu, aby sa celý proces zastavil do doby, než budú preskúmané následky a vplyv na nočnú oblohu a jej pozorovanie.
Starlink nie je jedinou
Argumenty sú pritom jednoznačné a logické. Podľa ich slov je nevyhnutné, aby sa preskúmal dopad satelitov na astronomické pozorovania. Už teraz tieto satelity svojím jasom konkurujú stredne jasným hviezdam a tým tak deformujú pohľad na oblohu.
Neváhajú pritom použiť aj právne kroky, nakoľko podľa ich slov je nočná obloha spoločným ľudským právom a kultúrnym dedičstvom, ktorého poškodenie by prinieslo nenahraditeľné škody a prípadne problémy s rádiovým vysielaním pri komunikácii so sondami a vesmírnymi loďami.

Vyžadujú ratifikáciu a prijatie medzinárodných pravidiel, ktoré by podobné projekty limitovali. Spustená je k tomu aj petícia, ktorú podpísalo viac ako 1400 vedcov a astronómov. Spoločnosť Starlink pritom nie je jedinou, ktorá plánuje vyslať do vesmíru vlastné satelity. K podobným krokom smeruje aj Amazon (3200 ks) či britský OneWeb (cca 2000 ks).
Ostáva preto otázkou, či je dôležitejšie zachovanie nočnej oblohy aj pre ďalšie generácie, alebo priniesť ľuďom lacnejší, či dokonca bezplatný internet z vesmíru.
Teraz čítajú

Objavili „Jednorožca“. Astronómovia našli najbližšiu čiernu dieru k Zemi

Svet je v pozore. O pár hodín vynesie SpaceX na ISS astronautov na použitej rakete a kapsule

AKTUALIZOVANÉ Ingenuity to zvládla znova. Marťanská helikoptéra druhýkrát vzlietla a dostala sa ešte ďalej

Pomoc pre všetkých diabetikov je na svete. Vedci tlačia na biotlačiarni vlastný pankreas, od základov zmení diagnostiku aj liečbu cukrovky

Cestovanie vesmírom na jadrový pohon? Práca na revolučnej kozmickej lodi raketovo napreduje, armáda USA už vybrala 3 firmy na testovanie
Články, ktoré hýbu svetom

PRIPOMIENKA Facebook čelí novému megaproblému. Hackeri si vedia denne spojiť milióny e-mailových adries s používateľmi siete

KVÍZ: Herný sviatok roka prichádza. Tento kvíz zvládne na 100 % len ten, kto pozná svet Mortal Kombat

Máš auto a nejazdíš na ňom? Môže ti zarábať tisíce eur ročne. Nová služba poteší všetkých vodičov

Začína éra sonického lietania: Viaceré spoločnosti už pripravujú prototypy. Jedna sa chystá zlomiť rýchlostný rekord
