Pred týždňom sme boli svedkami prvého kryogenického testu prototypu nádrže SN7 pre vesmírnu loď Starship, ktorý bol zostavený z lepšej ocele typu 304L. Pri tlaku 7,6 baru síce došlo v v jednom mieste k úniku dusíka, no Elon Musk tento test aj tak označil za úspešný. SpaceX včera uskutočnil druhý test tohto prototypu, pri ktorom nádrž nakoniec vybuchla, ale ukázala kvality použitej ocele, informoval portál Space.

Výsledok zatiaľ nie je známy, nová oceľ však potvrdila kvality

Pre spoločnosť SpaceX je okrem návratu posádky Crew Dragonu na Zem momentálne najväčšou prioritou vývoj vesmírnej lode Starship, ktorá má jedného dňa dostať ľudí na Mesiac a na Mars. Muskova firma už značne pokročila, pričom včera sme boli svedkami druhého testu jej prototypu nádrže SN7.

Tomu predchádzala minulotýždňová skúška SN7, pri ktorej došlo po natlakovaní nádrže k jej zlyhaniu pri tlaku 7,6 baru. Nenastala však žiadna explózia a došlo len k úniku dusíka v jednom mieste nádrže, pričom výsledok bol podľa Elona Muska dobrý.

Vďaka vysokej flexibilite nového typu ocele typu 304L, z ktorej bola nádrž postavená, dokázal SpaceX únik jednoducho opraviť a pripraviť nádrž na druhý test už po týždni.

Včerajší test sa však dočkal o čosi dramatickejšieho konca, kedy po natlakovaní nádrže plnej kvapalného dusíku prototyp dosiahol svoj limit a praskol, pričom z neho vytryskli biele oblaky dusíka.

Zatiaľ nie je známe či dokázal SN7 pri tomto teste prekonať svoj predchádzajúci tlakový rekord. Jeho zlyhanie však bolo natoľko odlišné od ostatných prototypov, že SpaceX z testu určite nazhromaždil nové údaje užitočné pre ďalší vývoj, píše Teslarati.

Pokiaľ by sa preukázalo, že nádrž SN7 z ocele typu 304L dosiahla alebo prekonala tlak až až 8,5 baru, čo je o 40 % viac ako ako najnižšia hranica pre bezpečný let do vesmíru, jej materiál by sa mohol použiť pri výrobe finálnej verzie nádrže pre Starship.

Musk však po minulotýždňovom teste na Twitteri napísal, že SpaceX stále vyvíja vlastnú zliatinu ocele a plánuje tak posunúť hranice nádrže ešte ďalej. Predtým sa spoločnosť spoliehala na oceľ typu 301, ktorá bola použitá v predošlých prototypoch nádrže.

O zmene materiálu informoval Musk ešte vo februári, kedy prezradil, že vlastná oceľ SpaceX 30X by mala byť dostupná najskôr v auguste.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom