Uplynul len týždeň od významnej misie Demo-2, počas ktorej sa podarilo prvej súkromnej spoločnosti v spolupráci s NASA vyniesť astronautov do vesmíru a dostať ich na ISS. Po tomto počine však SpaceX nezastavuje a ďalším cieľom je cesta na Mesiac a Mars. Elon Musk v emailovej správe pre zamestnancov informoval o novej priorite SpaceX, ktorou sa okrem návratu modulu Dragon stáva Starship, informuje CNBC.

Spoločnosť pracuje na vývoji Starship už dlhý čas. Doteraz sme mali možnosť vidieť niekoľko dôležitých testov, v ktorých boli vykonané rôzne skúšky na viacerých prototypoch lode. Najsľubnejším bol prototyp označený ako SN4, ktorý úspešne zvládol najviac testovaní. Koncom mája, len deň pred letom rakety Falcon 9 s modulom Crew Dragon, však došlo počas testu Starship SN4 k masívnej explózii, no ani to SpaceX nezastaví.

V tom čase už totiž spoločnosť pracovala na konštrukcii ďalšieho prototypu SN5. Celkovo má mať pri vývoji lode Starship k dispozícii až 20 prototypov označených od SN1 až do SN20.

Označovanie týchto testovacích lodí prešlo zmenou a z pôvodného názvu „Mk“ firma upustila. Rovnako tak sa dlho SpaceX pripravoval aj na let s prvou ľudskou posádkou, ktorý po dlhoročných prípravách a testovaniach vyšiel na výbornú.

Starship sa stal najvyššou prioritou SpaceX

Aktuálne ostáva už len dostať astronautov z ISS späť na Zem. Táto časť misie Demo-2 naďalej ostáva jednou z priorít spoločnosti, ktorá sa tak chce postarať o bezpečný návrat posádky. Musk však chce napredovať ešte rýchlejšie a svojich zamestnancov preto informoval o novej hlavnej priorite.

Tou sa podľa mailu, ktorý obdržala televízia CNBC, stáva vesmírna loď Starship a jej cesta na Mesiac a Mars. V správe pracovníkom Musk napísal: „Prosím zvážte, aby bol najvyššou prioritou SpaceX (okrem všetkého, čo by mohlo zmenšiť riziko návratu modulu Dragon) Starship“.

Raketa Starship, ktorá má prepravovať ľudí na Mars, SITA

Doteraz však boli pri testovaní zničené všetky prototypy. Práve so spomínanou verziou SN4 mala spoločnosť veľké plány a v prípade, že by nedošlo k nedávnemu výbuchu, mal to byť práve tento prototyp, s ktorým SpaceX plánoval vyletieť do výšky 150 m počas ďalšej skúšky.

Nenechaj si ujsť
Lety SpaceX budú stáť zlomok ceny, ktorú platí NASA. Starship poletí za „ľudovú“ cenu

Explózia bola pre vývoj lode krokom späť a inžinieri musia zapracovať, aby minimalizovali riziko vzniku takejto explózie. Teraz, keď sa Starship stáva najvyššou prioritou spoločnosti, je úspešný vývoj a testovanie ešte dôležitejšie.

SpaceX

Keď bude vesmírna loď hotová, na svojej palube má vyniesť do vesmíru až 100 pasažierov na dlhých medziplanetárnych misiách, informuje Bloomberg. Prvotným cieľom pre SpaceX je letieť s loďou na Mesiac a neskôr aj na Mars.

Zamestnanci spoločnosti, ktorých je približne až 8000, sa tak musia sústrediť predovšetkým na nový Starship a podľa mailu od Elona Muska by mali tráviť viac času v Boca Chica v Texase, kde vývoj lode prebieha. Zdá sa, že CEO SpaceX chce vývoj urýchliť ako sa len dá a od svojich ľudí bude požadovať maximálne pracovné nasadenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom