Na Teslu sa toho v poslednej dobe valí čoraz viac. Časté havárie a dokonca aj finančné problémy určite neznejú dobre. Aby toho nebolo málo, vyšetrovanie smrteľnej nehody z marca potvrdilo, že Autopilot mal pred nárazom zmeniť smer a zrýchliť.

Konkrétne 23. marca inžinier spoločnosti Apple, Wei Huang, podľahol zraneniam v nemocnici po tom, čo s vozidlom Tesla Model X narazil do bezpečnostnej bariéry v rýchlosti viac než 110 km/h. Náraz spôsobil odtrhnutie prednej časti a následný požiar.

Autopilot a ľahostajnosť vodičov

Hneď po nehode začalo intenzívne vyšetrovanie Národnou radou pre bezpečnosť dopravy (NTSB), ktoré nedávno prinieslo prvé závery. Vyšetrovanie ukázalo, že vodičove ruky boli detekované na volante minútu pred nárazom len polovicu času. Tesne pred nárazom ich vodič takisto nemal položené na volante. Ľahostajnosť vodiča potvrdzuje aj fakt, že počas 15 minút bol upozornený, aby položil ruky na volant celkovo trikrát.

Zobraziť celú galériu (1)
Breaking News 2018/YouTube

Vozidlo bolo vybavené adaptívnym tempomatom, automatickou zmenou smeru a išlo rýchlosťou približne 100 km/h (osem sekúnd pred haváriou). Sekundu neskôr začalo auto meniť smer doľava a postupne zrýchlilo na viac než 110 km/h. Následne auto vrazilo do bezpečnostnej bariéry, čo spôsobilo značné škody a požiar. Na to ešte doň zozadu narazili ďalšie dve idúce vozidlá.

Zobraziť celú galériu (1)
CBS SF Bay Area/YouTube

Nenechaj si ujsť!
Tesla prišla o desaťtisíce objednávok Modelu 3

Tesla sa k tejto predbežnej správe odmietla vyjadriť a len zopakovala to, čo povedala aj v marci. Bezpečnostná bariéra bola poškodená už predtým, čo malo tiež podiel na tom, že havária skončila tragédiou. Navyše mal vodič pred nárazom asi 5 sekúnd času a 150 m dráhy, aby dokázal včas zareagovať. Poškodenie bariéry potvrdilo aj vyšetrovanie NTSB.

Neustále sa opakujúce výzvy

Istý podiel na tom má aj nepozornosť samotného vodiča, ktorý riadeniu vozidla nevenoval dostatočnú pozornosť. Automobilka Tesla neustále vyzýva svojich zákazníkov, že Autopilot je len asistentom a jeho úlohou nie je úplné prebratie riadenia. Napriek tomu sú k tomu ľudia ľahostajní a myslia si opak.

Pozornosť si určite zaslúžia aj samotné batérie. Bohužiaľ, pri mnohých nehodách došlo k ich vznieteniu. Aj keď sú chladené kvapalinou a pri náraze je ich napájanie prerušené, lítium-iónové články nie sú veľmi vhodné do tohto segmentu. Stačí totiž len malé poškodenie ich obalu a hrozí výbuch. A teraz si predstav, že Model S 85 ich má 7 104. Cieľom inžinierov by tak malo byť aj hľadanie rôznych alternatívnych zdrojov energie, ktoré by toto riziko eliminovali a prípadne priniesli ďalšie výhody v podobe väčšej kapacity a menších rozmerov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom