Tesla zaznamenala vážny úder od svojho konkurenta v bitke o prepravu tisícov hektolitrov piva. Spoločnosť Elona Muska má navyše na krku žalobu, podľa ktorej mala odkukať dizajn pre svoj Semi truck.

Spoločnosť Anheuser-Busch, ktorá je najväčšou americkou spoločnosťou produkujúcou pivo v USA, nedávno oznámila, že do roku 2025 chce celú svoju dodávateľskú flotilu nákladných vozidiel nahradiť vozidlami využívajúcimi obnoviteľné zdroje. Zásobovací reťazec zahŕňa približne 900 nákladných vozidiel. Že to spoločnosť myslí vážne dokazujú aj správy z konca minulého roka, kedy sa firma Anheuser-Busch dohodla so spoločnosťou Tesla na predobjednávke 40 kusov jej nákladného elektromobilu Semi Truck.

Tesla Semi
Zobraziť celú galériu (1)
Tesla Semi. Zdroj: Tesla

V súčasnosti to však vyzerá, že najväčšiu časť objednávok si dokázal vybojovať konkurent Tesly – spoločnosť Nikola. Nikola Motor sídliaca v americkom Utahu, oznámila uzatvorenie dohody o dodaní nákladných vozidiel pre Anheuser-Busch, ktorá 20 násobne prevyšuje predobjednávku s Muskovou Teslou. Podľa zverejnených detailov by Nikola mal dodať od roku 2020 až 800 kusov vodíkom poháňaných nákladiakov s nulovými emisiami.

Konečná podoba tohto vozidla bude predvedená v roku 2019 na výstave Consumer Electronics Show (CES). Podľa tvrdení spoločnosti by malo nové vozidlo na plnú nádrž poskytnúť dojazd od 800 km, až po odvážnych 1600 km. Doplnenie vodíka by pritom malo trvať len približne 20 minút.

Aby mohli vozidlá s vodíkom poháňanými elektromotormi brázdiť americké a kanadské cesty, bude potrebné do roku 2028 vybudovať viac ako 700 vodíkových staníc. Nikola spolupracuje s firmou Anheuser-Busch na vývoji prvých 28 takýchto čerpacích staníc. Do konca roka chce otvoriť v USA prvé dve.

Na stole je aj žaloba

Spoločnosť Nikola dokonca tento týždeň podala žalobu proti spoločnosti Tesla, od ktorej žiada 2 miliardy dolárov. Podľa tvrdení automobilky, Muskova firma okopírovala ich dizajn a použila ho na svoj elektrický nákladiak Semi. Tesla takéto obvinenia odmietla, pričom však ani jedna zo spoločností záležitosť bližšie nekomentovala.

Nikola Motor tak má pred sebou veľkú výzvu a musí obhájiť svoje obvinenia a dokázať pretaviť plány budúceho nákladiaku do reality. Uvedomujú si to aj v spoločnosti Anheuser-Busch, ktorá sa stále pozerá aj po ďalších technológiách. Sami tvrdia, že dohoda s Teslou vyzerá z hľadiska naplnenia sľubov bezpečnejšie. Veľkosť súčasnej objednávky spoločnosti Anheuser-Buschvozidiel však vychádza výrazne v neprospech Tesly.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom