Príbeh výrezu displeja nezačal predstavením iPhonu X, pretože prvým modelom s týmto prvkom bol Essential Phone. Až premiéra výročného modelu Applu spustila vlnu, na ktorej sa zviezli aj mnohí výrobcovia Android smartfónov. To, čo bolo považované za kontroverznosť iPhonu X, sa teraz stalo bežnou výbavou jeho konkurencie, ktorá si „notch“ obľúbila zrejme až priveľmi.

Pri vývoji výročného modelu Apple prekopal základy svojho dizajnového jazyka, ktorý dovtedy uplatňoval dlhé roky. Nový model musel byť totiž revolučný a reprezentovať desiate výročie od predstavenia prvého iPhonu. V septembri minulého roka sme sa tak dočkali prvého modelu, ktorý už so sebou nepriniesol domovské tlačidlo. Výrobca odhodil preč nielen snímač odtlačkov prstov, ale aj hrubé rámiky displeja. Kombinácia všetkých zmien spravila z iPhonu X najlepší smartfón spoločnosti doteraz, čo si nemohli nevšimnúť jej protivníci.

iPhone X sa nesie v znamení bezrámikového displeja, kvalitného fotoaparátu, či špičkového rozpoznávania tváre používateľa. Práve posledná menovaná možnosť má svoj príslušný hardvér umiestnený vo výreze, ktorý ukrojil z plochy displeja. Tento takmer bezrámikový panel tak na svojom vrchu hostí potrebné snímače pre Face ID, predný fotoaparát a reproduktor pre volania.

Zobraziť celú galériu (0)
Marques Brownlee/YouTube

Výrez obrazovky nie je u fanúšikov príliš obľúbený. V Apple ale chceli, aby bol ich výročný model výnimočný a mal displej so skutočne minimálnymi rámikmi, pričom by nebol zanedbaný vyššie spomenutý hardvér. „Notchná“ mora pre mnohých milovníkov Apple smartfónov je tak kompromisom, ktorý musel výrobca urobiť bez ohľadu na to, či sa ujme, alebo nie.

Zobraziť celú galériu (0)
Marques Brownlee/YouTube

Čas však ukázal, že toto rozhodnutie si adoptovalo aj čoraz viac výrobcov Android smartfónov. Po pár mesiacoch od premiéry iPhonu X sme tak videli prvé modely, ktorých vrch obrazovky zdobil práve kontroverzný výrez. Posledným z rodiny týchto modelov je nové OnePlus 6, ktoré malo premiéru len pred pár dňami.

Na výrez obrazovky nezanevrelo v minulom mesiaci ani LG. Jeho model G7 ThinQ sa tomuto prvku taktiež nevyhol.

Nenechaj si ujsť
Privítaj LG G7 ThinQ: Vlajková loď, ktorá súperí o najvyššie priečky

Rovnakú taktiku však zvolil aj Huawei, ktorý pred pár týždňami predstavil trojicu nových smartfónov. Rovnako ako stredná trieda, ktorú reprezentuje model P20 Lite, tak aj prémiová kategória, kam spadajú modely P20 a P20 Pro, dostala nechválne známy výrez.

„Notch“ zavíta aj do Asusu Zenfone 5.

Tu však cesta výrezu iba začína, pretože sa s ním budeme stretávať ešte častejšie. Doteraz sme ho mohli vidieť v smartfónoch známych výrobcov, no uchyľovať sa k nemu začínajú aj tí menej úspešní jedinci.

Príchod ďalších smartfónov s výrezom obrazovky predpokladá aj samotný Google, ktorý do svojho nového operačného systému zabudoval jednu dôležitú funkciu. Android P totiž príde s natívnou podporou výrezu displeja rôznych veľkostí, vďaka čomu budú môcť výrobcovia rámiky obrazovky ešte viac zredukovať.

Zobraziť celú galériu (0)
android-developers.googleblog.com

Nenechaj si ujsť
Android P si môžeš oficiálne stiahnuť na tieto smartfóny. Google rozšíril podporu

Toto rozhodnutie môže našepkávať, že výrez môže prísť aj v nových smartfónoch Google Pixel. Najväčším problémom minuloročných modelov spoločnosti bol totiž dizajn, ktorý príliš nekorešpondoval s vtedajšími trendmi.

Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot / Marques Brownlee / YouTube

Inšpirácia čínskych výrobcov dizajnom Apple smartfóv však nie je žiadnou novinkou. Aj tie najväčšie spoločnosti si totiž vo svojich nových modeloch radi privlastnili krivky, ktoré sa až nápadne podobali dizajnu iPhonov.

Výrez displeja sme však poprvýkrát mohli vidieť práve u Android smartfónu, ktorý zostrojil otec tohto operačného systému. Andy Rubin totiž predstavil Essential Phone s omnoho menším výrezom v displeji skôr ako Apple ukázal iPhone X.

Zobraziť celú galériu (0)
TechnoBuffalo/YouTube

Stále sa však našli výrobcovia, ktorí sa novému trendu neprispôsobili. Jedným z nich je aj kórejský Samsung, ktorý ostal verný svojmu dizajnovému jazyku a výrezu displeja sa tak jeho vlajkové lode vyhli, teda aspoň doteraz. Miesto toho však spoločnosť zapracovala na špičkovom zabezpečení svojich smartfónov, ktoré do vienka dostali nielen skenovanie tváre používateľa, ale tiež skener dúhovky oka a známy snímač odtlačkov prstov.

Zobraziť celú galériu (0)
Drahomír Piok / StartitUP

Nenechaj si ujsť
Reklamná vojna pokračuje. Samsung si tentoraz uťahuje z Apple a z nedostatkov v jeho iPhone

Ďalšou spoločnosťou, ktorá sa vo svojom novom modeli vyhla výrezu obrazovky, je čínske Vivo. Aj keď jeho koncept disponuje skutočným bezrámikovým displejom, výrobca dokázal vyriešiť problém s umiestnením kľúčových prvkov skutočne originálne. Používateľ tak selfie kameru na prvý pohľad nenájde. Je totiž ukrytá v konštrukcii a vysunie sa až pri fotografovaní.

Nové smartfóny predstavené počas uplynulých mesiacov a týždňov sú jednoznačným dôkazom toho, odkiaľ výrobcovia pri ich návrhu čerpali inšpiráciu. V budúcnosti sa ešte rozhodne stretneme s modelmi, ktoré budú na vrchu obrazovky vybavené výrezom. Mnohí, dokonca aj tí menší výrobcovia, už pracujú na vlastných riešeniach, vďaka ktorým budú ich smartfóny vytŕčať z radu. Výsledok tohto ošiaľu tak môže byť viac než zaujímavý, no nateraz sa zákazníci musia s výrezom obrazovky zmieriť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP