V uplynulých dňoch sa na slovenskej dezinformačnej scéne vo veľkom rozšírili ďalšie správy. Tentokrát údajne nepochádzajú z tvorivej mysle slovenských dezinformátorov, ale zo zahraničia. Zavádzajúce správy až z Kanady silne kritizujú aktuálne protipandemické opatrenia a našu krajinu označujú za „nacistický experimentálny tábor“. O téme informoval ako prvý Denník N.

Doteraz sme sa mohli v online prostredí na sociálnych sieťach stretávať s rôznymi výplodmi fantázie konšpirátorov a dezinformátorov, ktorí zneužívajú pretrvávajúcu situáciu v čase pandémie na šírenie nezmyslov a klamlivých informácií.

Slovensko ovládli dezinformácie z neznámeho kanadského webu

Najnovšie sa dezinfoscéna sústredí na šírenie informácií z neznámej kanadskej stránky „breaking-news.ca“. 7. februára bol na tejto stránke zverejnený článok s názvom „Slovenská vláda teraz núti každých 7 dní testovať celú populáciu na covid!“. Nie je známe, kto predmetný web vlastní a spravuje, tieto informácie sú vo vyhľadávaní skryté.

Zobraziť celú galériu (3)
Meno majiteľa kanadského webu breaking-news.ca nie je známe, vo vyhľadávaní je utajené.

Paradoxne je možné tento kanadský web zobraziť aj v slovenčine, text je zdá sa preložený cez prekladač, no zrozumiteľný. To využili aj slovenské dezinformačné stránky, ktoré text skopírovali a šíria ho v našich končinách.

Takýmto spôsobom informácie šíri vo svojom článku aj známy konšpiračný web Zem a Vek, Bádateľ, no pridali sa k nim aj ďalšie weby ako Eurorešpekt, Slovanské noviny,  Podtatranský kuriér, ale aj české stránky Pravdivě, CZ24, Nezávislá médiá, Stalose Zprávy a mnohé ďalšie.

Zobraziť celú galériu (3)
Snímka obrazovky pôvodného (preloženého) zdroja z Kanady, kde sa objavili správy, ktoré šíria ďalšie weby na Slovensku.

Viaceré z nich uvádzajú ako pôvodný zdroj informácií Zem a Vek, autor textu v týchto článkoch však ostáva stále neznámy. Odkazy na takéto články sa dostali aj na sociálnu sieť Facebooku, kde vlne dezinformácií podľahli tisíce Slovákov. Hoci tak Zem a Vek momentálne nezdieľa svoje dezinformácie prostredníctvom vlastných stránok na Facebooku, pomáhajú mu v tom mnohé iné dezinformačné weby.

Zobraziť celú galériu (3)
Predmetný článok z kanadského webu breaking-news.ca zdieľal na Slovensku medzi prvými Zem a Vek. Od neho ho potom prevzali ďalšie dezinformačné weby.

Podľa informácií Denníka N sú články s týmito dezinformáciami zdieľané aj v rôznych skupinách, odkiaľ sa šíria ďalej. Dosah tohto textu pôvodne z kanadského webu je teda skutočne veľký. Samotný obsah výrazne kritizuje zavedené protipandemické opatrenia a hovorí o tom, že sa zo Slovenska mal stať „nacistický experimentálny tábor“, v ktorom Igor Matovič obral ľudí o základné ľudské práva, aby mohol „špinavo zbohatnúť“.

Kanadský web, ktorý bol pre Slovákov až doteraz absolútne neznámym zdrojom informácií, sa tak vďaka dezinformátorom stal rázom „vierohodným“ zdrojom s „pravdivými“ správami, ktoré vyhovujú ich presvedčeniu.

Šírenie tohto textu v článkoch dezinformačných webov vyvoláva na sociálnej sieti búrlivé diskusie, v ktorých ľudia žiadajú predčasné referendum a prirovnávajú premiéra Matoviča k Hitlerovi.

Obdobné diskusie sa pritom rozšírili aj do komentárov známych denníkov na Slovensku, medzi inými aj do diskusií denníka Pravda alebo Nový čas.

Zjavne rovnakú motiváciu pritom majú viaceré vyššie spomínané dezinformačné weby na Slovensku. Niektoré z nich boli za šírenie klamstiev potrestané aj na sociálnych sieťach. Taký Zem a Vek prišiel ešte v posledný deň minulého roka o obe svoje stránky na Facebooku, ktoré mali približne 40 000 sledovateľov.

Do pár dní si web založil novú stránku, ktorú mu však sociálna sieť taktiež zrušila. Trestu sa za šírenie hoaxov a nepráv nevyhýba ani Bádateľ, na ktorého bolo zo strany MZ SR podané trestné oznámenie za šírenie poplašnej správe. Prípad vyšetruje polícia.

Slovenská vláda už pripravuje vlastný nástroj na monitorovanie a odhaľovanie dezinformácií, ktoré čoraz častejšie ovplyvňujú každodenný život ľudí, ale aj bezpečnosť štátu. Nepôjde o cenzurovanie obsahu na internete, ale o zriadenie monitorovacieho systému, ktorý bude mať za úlohu falošné správy podchytiť, identifikovať ich vplyv a riešiť aj na úrovni zákonov, ktoré doteraz neboli na takýto druh hrozby prispôsobené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom