Minister zdravotníctva Marek Krajčí podal ešte v lete minulého roka podnet na trestné stíhanie jedného z najväčších konšpirátorských webov na Slovensku. Prípadu sa začala venovať aj polícia, ktorá začala trestné stíhanie voči portálu Bádateľ za šírenie poplašnej správy. Informovalo o tom MZ SR na Facebooku.

Na Slovensku operuje mnoho konšpiračných webov, ktoré vo veľkom zdieľajú dezinformácie a hoaxy týkajúce sa rôznych tém. Za uplynulých 12 mesiacov sa však aj v našej krajine rozmohli nepravdivé správy týkajúce sa koronavírusu, ktorým naletelo množstvo Slovákov. Ministerstvu zdravotníctva však ešte vlani došla trpezlivosť.

Polícia začala trestné stíhanie. Bude vyšetrovať konšpirácie Bádateľa

Kvôli neustálemu šíreniu konšpirácií podal Marek Krajčí podnet na stíhanie portálu Bádateľ, ktorý patrí medzi najväčšie zdroje konšpirácií a dezinformácií na Slovensku. Po niekoľkých mesiacoch od podania podnetu sa prípadu začala aktívne venovať polícia, ktorá dnes začala trestné stíhanie za šírenie poplašnej správy.

Podľa §361 trestného zákona hrozí za šírenie poplašnej správy trest každému, „kto úmyselne spôsobí nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta tým, že rozširuje poplašnú správu, ktorá je nepravdivá, alebo sa dopustí iného obdobného konania spôsobilého vyvolať také nebezpečenstvo, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky“.

Pokiaľ páchateľ šíri nepravdivé a falošné správy, ktoré môžu viesť k ohrozeniu obyvateľstva úmyselne, hrozí mu trest na 1-5 rokov a v prípade, ak bol za takéto konanie v minulosti odsúdený, prípadne bude mať jeho konanie obzvlášť závažný následok, hrozí mu trest odňatia slobody na 3-8 rokov.

Zobraziť celú galériu (1)
Facebook/Snímka obrazovky

Konšpiračný web Bádateľ pritom patrí medzi TOP 10 najväčších na Slovensku podľa zoznamu Konšpirátori.sk. Svoje konšpiračné a dezinformačné správy pritom zdieľa aj na facebookovej stránke. Tá už nie je na Facebooku dostupná od decembra 2020, avšak v tomto prípade nedošlo k zablokovaniu stránky sociálnou sieťou, informoval Denník N.

Portál na svojom webe odkazuje aj na ďalšiu zo svojich stránok „Bádame o zdraví“, ktorá má vyše 2500 sledovateľov. Pôvodná stránka Bádateľa mala vyše 60 000 fanúšikov. Začiatkom októbra minulého roka si dokonca správcovia FB stránky Bádateľ „vystrelili“ z médií, Facebooku aj samotného Ministerstva zdravotníctva SR, keď znenazdajky odstránili svoju stránku zo sociálnej siete.

Navodili tým mylný dojem, že proti ich konaniu zasiahol kvôli porušovaniu pravidiel Facebook, no ako sa krátko na to ukázalo, išlo len o ich „výstrelok“.  Tentokrát však má portál na krku trestné vyšetrovanie, ktoré bude mať trestnoprávnu dohru.

V samotnom trestnom oznámení sú uvedené viaceré konšpiračné a dezinformačné články, ktoré Bádateľ zdieľal na internete. Medzi nimi sú to aj články:

  • „Keby ste tušili, ako odoberajú orgány, nikdy by ste nesúhlasili byť darcom“
  • „Štúdia dokázala, že vakcína proti koronavírusu nebude nikdy fungovať“
  • „Štúdia odhalila, že očkovanie proti chrípke je podvod. Vakcinačný priemysel v panike“
  • „Môžu 5G siete blokovať okysličenie krvi a tým zvyšovať úmrtnosť na COVID-19?“
  • „Vakcínami sa budú zberať biometrické údaje: Veľký brat sa spája s Big Pharmou“
  • „Čo môžete urobiť ako rodič, ak nesúhlasíte s nosením rúšok v triedach“

Pri samotných článkoch nie je uvádzaný ani autor, ktorý má takéto dezinformácie na svedomí. Miesto mena je pri každom článku uvedený len autor „redakcia“. Svojim čitateľom však Badatel.net ponúka aj rôzne výživové doplnky a produkty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú