Behanie po úradoch a vybavovanie mnohých papierových potvrdení sa má ďalej obmedzovať vďaka novým zmenám, ktoré schválila Národná rada SR. Vylepšený eGovernment a elektronické služby budú mať dopad aj na mladých ľudí od 15 rokov, na overovanie identity a na dokladovanie rôznych potvrdení.

Slovenskí občania sú aj napriek moderným službám a rozširovaní eGovernmentu zaťažovaní neustálym vybavovaním potvrdení na úradoch. Každoročne sa pritom vydajú milióny rôznych potvrdení, ktoré však čoskoro bude možné vybaviť už aj elektronicky. Boj s byrokraciou na Slovensku teda pokračuje správnym smerom a vláda chce odbremeniť ľudí od dokladovania ďalších 13 potvrdení.

Informácie o nových zmenách zverejnil v tlačovej správe aj Úrad podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu. Druhú vlnu proti byrokracii vyhlásil vicepremiér Richard Raši, ktorý prehlásil, že občania môžu po zavedení nových zmien ušetriť na poplatkoch až 30 miliónov eur a navyše si ušetria čas strávený na úradoch. Ešte vo februári tohto roka zverejnil ÚPVII novinky v budovaní eGovernmentu, ktorý má podporiť ďalších 6 projektov. Na ich vybudovanie bude potrebných celkovo 64 140 077 €.

Menej papierových potvrdení, menej správnych poplatkov

Naša krajina je aj podľa OSN jedným z hlavných lídrov v oblasti eGovernmentu. Po zavedení najnovších zmien nebudú musieť občania už v tomto roku od septembra do decembra dokladovať 11 výpisov a potvrdení. Od zvyšných 2 budú odbremenení v budúcom roku. Zatiaľ sa tak bude jednať o zrušenie papierových potvrdení o nedoplatkoch na zdravotnom poistení, sociálnom poistení a dôchodkovom sporení, potvrdení o nedoplatkoch na daniach a na colných nedoplatkoch a o návšteve školy.

Zobraziť celú galériu (2)
Byrokracii na Slovensku pomaly odzváňa. Obyvatelia budú môcť čoskoro vybaviť ďalšie potvrdenia elektronicky. Zdroj: TASR/František Iván

Nenechaj si ujsť
Slovensko sa posunie vpred míľovými krokmi. Čakajú nás veľké zmeny v digitalizácii

„Ročne sa takýchto potvrdení o návšteve školy vydá vyše 1,2 milióna. Od 1. septembra 2019 si ho štátne a verejné inštitúcie nájdu buď vo svojich informačných systémoch alebo na našom portáli OverSi.gov.sk. Súkromné firmy si ho na základe údajov od občana budú vedieť nájsť na novom webe,“ povedal Richard Raši.

Zmeny pocítia aj mimovládne organizácie, ktoré už nebudú musieť papierovo dokladovať viacero dôležitých výpisov. V budúcnosti sa tak zaobídu bez tlačenej formy výpisu z registra nadácií, občianskych združení, neinvestičných fondov, neziskových organizácií a organizácií s medzinárodným prvkom.

Sú elektronické schránky pre stredoškolákov podstatné?

Vláda však prinesie možnosť využiť elektronické schránky aj mladým ľuďom od 15 do 18 rokov. Aké reálne zmeny však stredoškoláci pocítia zatiaľ nie je jasné. Mnohí z nich s veľkou pravdepodobnosťou túto možnosť nakoniec ani nemusia využiť. Celkové náklady pre zavedenie nových zmien nám zatiaľ ÚPVII nepotvrdil a v čase písania článku neodpovedal ani na ďalšie otázky. To, aké ďalšie potvrdenia už nebudú musieť občania vybavovať na úradoch zatiaľ nie je známe.

Zobraziť celú galériu (2)
Operátori, poštové spoločnosti a banky budú môcť overiť totožnosť klientov pomocou elektronického občianskeho preukazu. Zdroj: Pixabay

Veľkým prínosom pre bankové domy, poštové podniky a telekomunikačné spoločnosti bude aj možnosť overiť si údaje klientov prostredníctvom elektronických občianskych preukazov, o ktorých sme nedávno informovali.

Tie by mal získať každý občan už do roku 2021 a pri vybavovaní sa tak mnohé spoločnosti a inštitúcie budú spoliehať práve na tieto elektronické údaje. Pre overenie občana bude potrebný aj prístup k registru fyzických osôb a evidencii občianskych preukazov, ktoré po dohodne poskytne Ministerstvo vnútra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP