Na Slovensku sa už dlhšiu dobu vedú viaceré debaty, ktoré riešia zavedenie elektronických občianskych preukazov. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) len pred pár dňami pripravilo návrh nového znenia zákona, ktorý upravuje problematiku občianskych preukazov a podľa ktorého by každý občan mal do roku 2021 disponovať elektronickým občianskym preukazom s čipom, informuje vo svojej tlačovej správe.

Práve s čipovaním bolo spojených hneď viacero hoaxov a falošných správ, ktoré začali šíriť určité weby a situáciou sa už zaoberala aj polícia, ktorá pred podobnými správami upozornila ľudí aj na svojom profile na Facebooku. Hlavným cieľom zavedenia tejto novinky nie je čipovať občanov, ale uľahčiť a zefektívniť dokumentáciu v mnohých prípadoch. Po novom tak elektronický občiansky preukaz umožní napríklad prístup k zdravotnej dokumentácii a vydanie preukazu bude k dispozícii aj pre deti, ktoré majú menej než 15 rokov.

Prečítajte si tiež!
Slovensko prechádza byrokratickou „revolúciou“. Máme dostatok peňazí a plán doviesť všetko do úspešného konca?

OP pre účely systému e-Zdravie

OP s čipom, ktorým má do 31. decembra 2021 disponovať každý občan SR s trvalým pobytom na našom území bude fungovať ako autentifikačný prostriedok pre prístup k záznamom z elektronickej zdravotnej knižky. V súčasnosti nemajú takýto prístup osoby mladšie ako 15 rokov a osoby staršie ako 65 rokov.

Nový návrh preto hovorí o poskytnutí OP bez podoby tváre aj týmto vekovým skupinám a vydávaný bude automaticky pri narodení, udelení štátneho občianstva osobe do 15 rokov a pri prihlásení sa občana mladšieho ako 15 rokov na trvalý pobyt na našom území. Celkovo by tak do roku 2021 mohlo byť vydaných až 900 tisíc elektronických dokladov pre deti do 15 rokov a približne 500 tisíc dokladov pre občanov starších ako 65 rokov.

Ďalšie zmeny s vydávaním OP

Novinkou bude napríklad možnosť požiadať o vydanie OP s čipom aj pre občanov, ktorí ešte nedovŕšili vek 15 rokov, ale aj pre občanov, ktorí na našom území nemajú trvalý pobyt. V súčasnosti spomenuté skupiny občanov môžu kvôli cestovaniu požiadať len o cestovný pas, ktorý však neumožňuje elektronickú komunikáciu v rámci eGovernmentu.

MV SR za ďalšie dôležité zmeny považuje nasledovné:

  • na zastupiteľskom úrade SR v zahraničí bude možné podať žiadosť o vydanie občianskeho preukaz z akéhokoľvek dôvodu
  • potvrdenie o občianskom preukaze bude možné vydať aj pozostalému, ktorý vybavuje pohreb
  • oslobodenie od správneho poplatku pri výmene občianskeho preukazu bez čipu za občiansky preukaz s čipom
  • občan pri odhlásení z trvalého pobytu na území SR bude musieť odovzdať občiansky preukaz priamo na ohlasovni

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom