Na Slovensku v posledných dňoch došlo k čiastočnému uvoľneniu protiepidemických opatrení, čo vyústilo v opätovné otvorenie kostolov, divadiel či kín, maximálne však s naplnením 50% kapacity.

Kým kostoly a divadlá sa možnosti aspoň čiastočne obnoviť prevádzku nepochybne tešia, celkom rozdielny príbeh sa píše v prípade slovenských kín, ktoré zostávajú naďalej zatvorené. Dôvod je v tomto prípade pomerne prozaický. Nemajú čo premietať. Prakticky všetky očakávané veľkofilmy totiž dátum svojej premiéry presunuli až na budúci rok.

Okrem obmedzenej kapacity je ďalšou významnou prekážkou prevádzkovateľov kín aj zákaz predaja občerstvenia, ktorý rovnako tvorí nemalú časť ich príjmu. Prakticky všetky známe kinoreťazce tak nateraz zostávajú zatvorené, pričom na stránkach informujú o tom, že situáciu pozorne sledujú a divákov o prípadných zmenách budú informovať.

Cinema City/screenshot

Kedy by filmoví nadšenci mohli opätovne navštíviť kinosály je zatiaľ nemožné predpovedať. Vo veľkom sa na tom podpíše predovšetkým vývoj pandemickej situácie v Spojených štátoch, kde z veľkých filmov nedávno skúsil šťastie len veľkofilm Christophera Nolana, Tenet, a v tržbách ďaleko zaostal za očakávaniami.

Pri pohľade na výsledné čísla si pritom špionážna snímka vôbec neviedla zle. Tržby filmu nedávno prekročili 350 miliónov, len necelých 60 miliónov však do kasy prišlo od amerických divákov, čo je na najväčší filmový trh sveta veľkým sklamaním.

Zlom už čoskoro?

Filmoví distribútori sú preto pri plánovaní premiér svojich stomiliónových blockbusterov pochopiteľne opatrní. Nádej na zlepšenie kritickej situácie najbližšie prinesie nasledujúci mesiac, kedy by sa v kinách mali objaviť viaceré očakávané veľkofilmy.

Patria medzi ne napríklad bláznivá akčná snímka s Ryanom Reynoldsom Free Guy, filmové spracovanie detektívnej klasiky smrť na Níle či komiksový blockbuster Wonder Woman 1984, ktorý sa v deň kinopremiéry objaví aj na streamovacej službe HBO Max.

Do priameho súboja s Wonder Woman sa pustí aj filmové prevedenie známej hry Monster Hunter s Milou Jovovich, ktoré po viacerých odkladoch opäť posunulo dátum premiéry, tentokrát na 25. decembra.

V rovnaký dátum sa v kinách objaví aj velebená rozprávka od Pixaru s názvom Soul, ktorá bude zároveň dostupná aj na streamovacej službe Disney+. Silná filmová zostava by tak mohla byť dostatočným dôvodom na opätovné nalákanie divákov do kinosál, aj keď ohlásené premiéry sa v závislosti od situácie naďalej môžu posunúť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP