Filmová mizéria pokračuje a Hollywood s istotou zažije najhorší rok v histórii. Premiéra akčného veľkofilmu Tenet bola poslednou iskierkou nádeje na záchranu tržieb, ani meno Christophera Nolana však divákov nedokázalo nahnať do kín.

Tenet pritom v kinách vôbec nezačal zle. Po medzinárodnej premiére na konci augusta tržby v hodnote 53 miliónov predčili očakávania odborníkov, ktorí predpovedali 40 miliónový štart.

O týždeň neskôr však prišlo vytriezvenie z najväčšieho filmového trhu súčasnosti, Spojených štátov, kde bol Tenet prijatý vlažne nielen u kritikov, ale tiež samotných divákov.

Na domácej pôde za otvárací víkend film výrazne zaostal za očakávaniami a do pokladne Warner Bros. priniesol len slabých 20 miliónov. To predstavuje najhorší štart filmu od Christophera Nolana od roku 2006.

Aktuálne tržby filmu prekročili hranicu 150 miliónov, čo síce vzhľadom na situáciu vo svete určite nie je zlé, na to, aby bol Tenet v zelených číslach, však podľa Observer potrebuje najmenej trikrát toľko.  A to aj podľa veľmi optimistických odhadov.

Určite nezmeškaj
Zlý film ešte nikdy nenatočil. 10 zaujímavostí o režisérskom géniovi Christopherovi Nolanovi a jeho filmoch

Tenet síce svoju púť v kinách iba začal, tempo už však bude len poľavovať a najsilnejšiu fázu už má snímka za sebou. Aj preto sa filmový svet zhoduje, že s najväčšou pravdepodobnosťou zostane v strate.

Tvrdé vytriezvenie a začínajúce odklady

Podstatne horšie dopadlo filmové prevedenie tradičnej čínskej rozprávky Mulan od Disney. Novinka síce mala okrem Spojených štátov premiéru len v zopár vybraných krajinách a objavila sa aj v streamovacej službe Disney+, za otvárací víkend ale nedokázala zarobiť ani 10 miliónov a pre Disney v tomto prípade pôjde o absolútne finančné fiasko.

www.themoviedb.com

Aj keď oficiálne číslo hovorí „iba“ o 200 miliónovom rozpočte, skutočné produkčné náklady boli kvôli komplikáciám podstatne vyššie a približujú sa až k 300 miliónom.

Zlé správy nezostali bez odozvy a aktuálne sa zdá, že fáza „normalizácie“ sa v kinách odkladá. Ako informuje The Verge, svoju októbrovú premiéru aktuálne presunul očakávaný blockbuster z univerza DC Wonder Woman 1984 v hlavnej úlohe s Gal Gadot.

Premiéra filmu bola po letnom odklade naplánovaná na 2. októbra, nakoniec sa ho diváci dočkajú s trojmesačným oneskorením 25. decembra. Dôvodom odkladu je podľa Forbes práve nepresvedčivý štart Teneta, kvôli ktorému sa Warneri rozhodli pre odklad.

Ani decembrový dátum premiéry nemusí byť finálny, mnohé k nemu napovie konkurečná marvelovka Black Widow, ktorá štartuje v polovici novembra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP