Spoločnosť InoBat je prvou na Slovensku, ktorá vybuduje plne integrovanú továreň na výrobu akumulátorov pre elektromobily vo Voderadoch, pričom okrem produkcie sa sústredí aj na ich vývoj. Po roku vývoja a výskumu InoBat Auto predstavila prvú inteligentnú batériu pre elektromobily na svete. Tá je výsledkom prepojenia umelej inteligencie a High Throughput technológie.

Spoluzakladateľ a CEO InoBat Auto Marián Boček vysvetľuje, že žiadny iný výrobca batériových článkov nemá tak rýchlu a efektívnu technológiu na testovanie a objavovanie chemických zložení batérií ako ich spoločnosť. Batérie tak môžu byť komerčne dostupné nielen podstatne rýchlejšie oproti konkurencii, ale aj prispôsobené na mieru pre akékoľvek elektrické vozidlá.

Prvé batérie by mali z produkčnej linky zísť už v budúcom roku. Celková investícia do novej výroby a vývojového centra predstavuje podľa doterajších informácií až 100 miliónov eur. Zároveň prinesie spoločnosť pracovné miesta až pre 150 ľudí.

Slovenský InoBat predstavil jedinečné batérie

Inteligentné batérie od InoBat Auto tak ponúkajú zvýšenie prevádzkového dojazdu pre súčasné najlepšie elektrické vozidlá vo svojej triede takmer o 20% pomocou vysokej optimalizácie priepustnosti a zvýšenej účinnosti. Z technického hľadiska plánuje Inobat Auto poskytnúť zákazníkom do konca roku 2023 hustotu energie 330 Wh/kg a 1 000 Wh/I.

Z hľadiska životného prostredia budú inteligentné batérie od InoBat Auto schopné znížiť závislosť od kobaltu, čo je jedným z dôležitých environmentálnych cieľov. Tým však podľa Mariána Bočeka nekončia – ide o zelený a udržateľný projekt, ktorý chce výrazne prispieť k uhlíkovej neutralite.

Našim dlhodobým cieľom je odstrániť nikel z našich batérií a ďalej rozvíjať anódové technológie, aby sme sa nakoniec mohli zamerať na 500 Wh/kg. Snažíme sa o zelený prístup v rámci celého dodávateľského reťazca, čoho dôkazom je okrem iného aj to, že naša linka vo Voderadoch bude využívať obnoviteľné zdroje energie,“ dodal Boček v tlačovej správe pre médiá.

Výskumno-vývojové centrum a výrobná linka InoBat Auto sa začnú stavať ešte v tomto roku, pričom výroba prvých lítium-iónových batériových článkov je naplánovaná na rok 2021.

Po výskumno-vývojovom centre a výrobnej linke bude do roku 2025 nasledovať 10 GWh gigatováreň. InoBat Auto ukázala prvú inteligentnú batériu na svete len pár dní po tom, ako sa k jej tímu pripojil bývalý CEO Aston Martin a COO spoločnosti Nissan Dr. Andy Palmer.

Revolúciu v batériách pre elektromobily ukázala aj Tesla

Svoje vlastné revolučné batérie predstavila prednedávnom počas konferencie Battery Day aj americká Tesla, ktorá však využíva vo svojich elektromobiloch odlišné batériové články. Nové akumulátory s označením 4680 budú až 6-krát výkonnejšie ako doterajšie lítiové články typu 18650, ktoré dodáva Panasonic. Články Tesly budú schopné poňať aj 5-násobne viac energie a umožnia jednoduchšiu, efektívnejšiu a lacnejšiu výrobu.

Zníženenie priemernej ceny za kWh článku by malo byť v dôsledku týchto zmien na úrovni 14 %. Tieto zmeny majú potom umožniť znížiť celkovú hmotnosť elektromobilov až o 10 %, zvýšiť ich dojazd o 14 % a redukovať počet dielov o 370 súčiastok. Viac detailov o nových batériách Tesly nájdeš v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom