Systém registrácie a prihlasovania na očkovanie si na Slovensku prešiel veľkými problémami, ktoré napokon pomohla riešiť nová „Čakáreň“. Napriek tomu však ľudia čakajúci na očkovanie nepoznajú presné poradie, kedy sa dostanú na rad. S odhadom toho, kedy dostaneš vakcínu, pomôže nová kalkulačka, ktorú pre Slovensko vytvorila Lekárska univerzita vo Varšave.

Na Slovensku bolo doteraz spustených už 5. fáz očkovania proti koronavírus. Najnovšie sa tak môžu proti ochoreniu COVID-19 nechať zaočkovať aj ľudia nad 50 rokov. Vo vakcinačných centrách sa očkuje vakcínami Moderna, Pfizer/BioNTech a AstraZeneca.

S prihlasovaním na očkovanie pomohol ľuďom nový systém „Čakáreň“, ktorý nahradil problémový objednávkový formulár. Za ten bolo štátne IT silne kritizované a nakoniec bol kvôli problémom odvolaný aj riaditeľ NCZI. Napriek tomu, že registrovanie do poradovníka na očkovanie pomohlo Slovákom, doteraz mnohí, ktorí čakajú na vakcínu, nevedia, kedy ju aj dostanú.

Slováci sa môžu dozvedieť, kedy budú zaočkovaní. Pomôže im táto kalkulačka

Okrem prihlásených ľudí vo vybraných vekových skupinách sú tu potom aj Slováci, pre ktorých nie je očkovanie stále dostupné. Mnohí sú preto naďalej v neistote a nevedia, kedy na nich vyjde rad.

S tým im teraz môže pomôcť nová kalkulačka, ktorú vytvorila Lekárska univerzita vo Varšave. Za jej vývojom stojí doktorandka medicíny Dominika Miszewska a spoluautor Michał Wirchniański, ktorý je prekladateľom poľského jazyka.

Zobraziť celú galériu (2)
Snímka obrazovky/Redakcia

Z Poľska tak na Slovensko prichádza projekt, ktorý mnohým Slovákom doteraz chýbal. Podobnú kalkulačku však mali už skôr dostupnú v susednom Česku a po novom majú vlastnú aj Slováci.

Kalkulačka z projektu Omni Calculator vychádza z kritérií určovania poradia osôb pri očkovaní podľa oficiálnych zdrojov Ministerstva zdravotníctva SR. Na základe vstupných údajov potom dokáže tento užitočný nástroj poskytnúť odhad toho, kedy bude môcť byť občan SR zaočkovaný proti koronavírusu.

Zobraziť celú galériu (2)
Snímka obrazovky/Redakcia

NEPREHLIADNI
Štát „zablokoval“ aprílové termíny pre Ag testovanie. Prihlásiť sa dá len na marec, prečo?

„Kalkulačka zohľadňuje vek a iné údaje, ktoré sú relevantné podľa predmetnej Vyhlášky, a na ich základe ukazuje minimálny a maximálny počet ľudí v rade pred Vami.

Ukazuje tiež termín, v ktorom najpravdepodobnejšie dostanete vakcínu, a dokonca aj porovnáva vládou predpokladané tempo očkovania so skutočným postupom,“ vyjadril sa spoluautor projektu Michał Wirchniański.

Po vyplnení niekoľkých základných údajov tak kalkulačka dokáže vypočítať, koľko ľudí dostane vakcínu pred tebou a približne v akom období by si sa mohol dostať na rad aj ty.

Netreba však zabúdať, že ide len o hrubý odhad a presný počet ľudí v poradí a termín očkovania je len predpokladaný na základe doterajších faktorov v oblasti očkovania proti ochoreniu. Aj takýmto spôsobom však môžu Slováci zistiť, kedy zhruba budú v poradí na očkovanie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom