Štátny web korona.gov.sk aktuálne neumožňuje prihlásenie na antigénové testovanie v aprílových termínoch. Ľudia si môžu vybrať termín iba do konca marca, voľné pozície pre budúci mesiac sú aktuálne nedostupné. Ministerstvo zdravotníctva informovalo, prečo takáto situácia nastala a ako ju bude riešiť.

Rozhorčení Slováci sa môžu aktuálne stretávať s nedostatkom termínov pre prihlasovanie na antigénové testovanie v mobilných odberových miestach. Registrácia a voľné termíny na stránke korona.gov.sk sú momentálne dostupné len do 31. marca. Prečo?

Aktualizácia 31.marca:

Zdá sa, že „zablokované“ termíny v stovkách mobilných odberových miest sa uvoľňujú a ľudia sa tak môžu prihlasovať na Ag testovanie už aj na prvé aprílové dni. Ministerstvo zdravotníctva  na naše otázky spred niekoľkých dní dosiaľ neodpovedalo. Zmluvy s mnohými mobilnými odberovými miestami ale boli predĺžené, kvôli čomu môžu naďalej pokračovať vo vykonávaní testov.

Zobraziť celú galériu (2)
Snímka obrazovky/Redakcia

V mnohých testovacích centrách sú už od včera otvárané termíny na prvé aprílové dni a počas veľkonočných sviatkov. Napriek tomu môžu byť v niektorých prípadoch niektoré dni začiatkom apríla stále nedostupné. Dôvodom má byť nepodpísanie dodatku MOM s MZ SR.

Ako informovala agentúra SITA, od štvrtka 1. apríla bude v antigénovom testovaní pokračovať 630 mobilných odberových miest (MOM). V zmluve s ministerstvom zdravotníctva tak bude pokračovať 81 % z ich pôvodného počtu.

Na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii o tom informoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura. Je podľa neho len veľmi málo okresov, kde MOM zanikne a môže tam tak vzniknúť problém s dostupnosťou antigénového testovania. Neočakáva preto zásadné problémy.

Pôvodný článok

Ministerstvu zdravotníctva končí zmluva s testovacími centrami

Podľa informácií Ministerstva zdravotníctva je v týchto dňoch dostupné prihlasovanie na Ag testovanie do konca mesiaca z dôvodu vypršania zmlúv medzi ministerstvom a prevádzkovateľmi mobilných odberových miest.

Doterajšie zmluvy totiž končia práve 31. marca. Ministerstvo však prevádzkovateľom už zaslalo dodatky k predĺženiu zmlúv do 30. júna, ktoré majú byť doručené a podpísané do 29. marca do 12:00.

NEPREHLIADNI
Dobrovoľníci, ktorých štát odmietol, spustili demo verziu očakovacieho systému. Má rôzne vychytávky a vyskúšať si ju môžeš aj ty

„K 31. marcu 2021 končia zmluvy medzi ministerstvom zdravotníctva a prevádzkovateľmi mobilných odberných miest na bezplatné antigénové testovanie. Keďže zmluvy je nutné predĺžiť, ministerstvo zaslalo prevádzkovateľom dodatky s upravenými zmluvnými podmienkami a zníženými paušálmi. Návrh dodatkov vychádza zo skúseností z praxe a zároveň kladie dôraz na efektívne nakladanie s verejnými zdrojmi v zdravotníctve,“ uvádza MZ SR.

Problém s obmedzením registrácie na Ag testovanie do konca marca je celoplošný, no týka sa len odberných testovacích centier, ktoré majú zmluvu s MZ SR. Celý zoznam týchto miest nájdeš na tomto odkaze. Celkovo sa obmedzenie týka až 890 mobilných testovacích miest vo všetkých krajoch.

Slováci sa nemôžu prihlásiť na Ag testy začiatkom apríla

Ministerstvo tak bude čakať na podpísanie dodatkov testovacími centrami. Tie, ktoré zmluvu podpíšu, budú môcť testovať ľudí aj naďalej. Zatiaľ však nie je známe, či bude testovanie pokračovať vo všetkých 890 mobilných miestach.

Zobraziť celú galériu (2)
Snímka obrazovky/korona.gov.sk/Redakcia

„Po ich podpise a spätnom doručení rezortu zdravotníctva budú zmluvy o spolupráci predĺžené do 30.6.2021. Z toho dôvodu je aktuálne možné objednať sa prostredníctvom online formuláru na antigénové testovanie do 31. marca 2021,“ informuje ďalej MZ SR.

V týchto dňoch sa tak Slováci nemôžu prihlásiť na Ag testovanie vo vybraných mobilných testovacích miestach v prvých aprílových dňoch (1.4. – 6.4). Tie sú momentálne v tabuľke na štátnom webe korona.gov.sk označené ako „obsadené“. V niektorých prípadoch sú však aj marcové termíny v posledný deň mesiaca obsadené.

Nedostupnosť týchto termínov môže spôsobiť veľký nával ľudí, ktorí sa budú chcieť otestovať v posledný marcový deň, aby sa mohli v niektorých okresoch preukázať negatívnym testom. Čochvíľa totiž začnú veľkonočné sviatky, po ktorých sa ľudia vracajú do práce a budú v niektorých okresoch potrebovať negatívny test nie starší ako 7 dní.

V článku boli využité materiály SITA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom