Problémov s robotickými telefonátmi od podozrivých čísiel sme tu už mali niekoľko, no najnovší prípad sa vymyká z radu. Slovákov totiž tentoraz neobťažujú africké čísla vytáčané pomocou automatov, ale má ísť o vlastných kamarátov, ktorí na svoj vtip využívajú špeciálnu aplikáciu.

Novým hitom „vtipuchtivých“ kamarátov je aplikácia JokesPhone, ktorá v popise sľubuje nasledovné: „žartovné telefonáty vašim priateľom a zdieľanie ich reakcií.“ Fungovanie aplikácie spočíva najprv vo vložení čísla „obete“, na ktoré sa má uskutočniť hovor. Používateľ následne vyberie zvukový záznam nahraný v slovenčine, ktorý sa prehrá volanému po zodvihnutí hovoru. Podstata spočíva práve v bizarnej nahrávke, ktorá má volaného doviesť do vtipných situácií. Mužský hlas z JokesPhone sa vydáva napríklad za nahnevaného suseda, šoféra, ktorému si mal naraziť do auta, či právnika, informujúceho ťa o pokute za rýchlosť. V ponuke sú aj však aj ďalšie možnosti.

Takýmto spôsobom aplikácia sľubuje žartovný telefonát, pričom hovory prebiehajú zo serverov aplikácie a nie priamo z čísla vtipného kamaráta, prijímateľ tak na začiatku netuší, že ide o žart. Pôvodný zámer JokesPhone sa ale vymyká z pôvodného zámeru a používateľov otravuje a dokonca môže byť predmetom podvodu. Prvý problém je, že aplikácia môže daný rozhovor nahrať a následne ho je možné dokonca zdieľať, volaný účastník o tom nemusí ani vedieť.

Varuje aj polícia

Súvislosť s touto aplikáciou však môžu mať aj podvodné prípady, pred ktorými už varuje aj polícia. Ide o telefonáty z čísla začínajúce „0971″, pričom polícia o danom probléme informuje na Facebooku nasledovne:

Mužský hlas nepovie svoje meno a žiada od vás vaše súkromné informácie pod zámienkou, že ste mu oškreli auto, že je bytový technik a podobne. Na hovory z tohto čísla nereagujte. Ak vám toto číslo zavolá, dajte o tom vedieť svojmu operátorovi. V žiadnom prípade na toto číslo nevolajte späť. Ak vám to váš telefón dovoľuje, zablokujte si ho.

Práve telefonáty z aplikácie JokesPhone prichádzajú z čísiel začínajúcich rovnakým štvorčíslím ako opisuje polícia. Tieto čísla sú pritom pridelené audiotextovému formátu a zavolanie späť môže podliehať vyššej tarife. Ak teda v nasledujúcom období zaznamenáš hovor z čísla začínajúceho „0971″, môžeš ho ignorovať a určite nevolaj späť. Pokiaľ už zdvihneš neprezrádzaj žiadne osobné údaje. Polícia vo svojom príspevku uvádza ešte jedno upozornenie:

Ak sa nebodaj stalo, že ste vďaka kontaktu s týmto číslom prišli o peniaze, prípadne sa vám mužský hlas vyhrážal, choďte na najbližšiu policajnú stanicu v okolí vášho bydliska.

Nenechaj si ujsť
Google oficiálne spúšťa na Slovensku Google Pay. Toto je všetko, čo o tejto službe musíš vedieť

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú