Na Slovensku sa konečne môžeme tešiť na modernú službu platieb mobilom, ktorá spolupracuje priamo s operačným systémom Android. Dnes sa konalo oficiálne predstavenie Google Pay spolu s partnerskými bankami.

Informácie o príchode platieb mobilom od Google na Slovensko sa objavili už na jeseň minulého roku. Pôvodné označenie tejto služby je Android Pay, no k nám už dnes oficiálne prichádza inovované a komplexnejšie riešenie, ktoré nesie názov Google Pay. Technologický gigant pod tento projekt zlúčil napríklad Google Wallet, platby v obchode s aplikáciami Google Play či už spomínaný Android Pay. Slovensko je vôbec prvou krajinou, kde sa oficiálne spúšťa už inovovaná služba Google Pay.

Na vyše 43 tisíc miestach na Slovensku

Google Pay je riešením rýchlych platieb, ktorý funguje prostredníctvom smartfónu (Android 4.4 a vyšší) s NFC pripojením a každým bezkontaktným platobným terminálom. Používatelia tak budú týmto spôsobom môcť platiť na vyše 43 tisíc miestach, ktoré už prijímajú bezkontaktné platby platobnými kartami. Službu bude možné využívať aj online, a to na miestach, kde bude zobrazená ikona, respektíve tlačidlo Google Pay. Používateľ bude mať aj možnosť platenia offline, avšak len v jednotkách platieb.

Zobraziť celú galériu (3)
Dávid Igaz / FonTech

Na používanie nových platieb si stačí stiahnuť aplikáciu Google Pay z oficiálneho obchodu a následne s ňou spárovať kreditné alebo debetné karty podporovaných bánk. Google zatiaľ oznámil spoluprácu so štyrmi bankami na Slovensku, pričom konkrétne ide o Slovenskú sporiteľňu, mBank, J&T a Poštovú banku. Neskôr sa ešte pridá 365.bank. Niektoré ďalšie banky na Slovensku poskytujú vlastné riešenie bezkontaktných platieb mobilom.

Zobraziť celú galériu (3)
Dávid Igaz / FonTech

V závislosti od jednotlivých partnerov sú cez Google Pay podporované debetné karty VISA (Slovenská sporiteľňa), Mastercard (Slovenská sporiteľňa, Poštová banka a J&T) a Maestro (Poštová banka). Tieto informácie sa už nachádzajú aj na oficiálnej stránke podpory Google Pay. V podpore sú ale aj vernostné karty rôznych predajcov.

Zobraziť celú galériu (3)
Dávid Igaz / FonTech

Bezpečnosť na prvom mieste

Google na konferencii prezentoval aj zabezpečenie bezkontaktných platieb mobilom. Služba využíva všetky bezpečnostné prvky poskytované bankou a dopĺňa ich o ďalšie. Pri platbe v obchodoch tak aplikácia vygeneruje zakaždým jedinečné virtuálne číslo účtu a jednorázový bezpečnostný kód, ktorý ju spojí s bankovým účtom používateľa.

Ide o bezpečnostné riešenie, ktorá sa vyhýba priamemu odosielaniu presného čísla karty. Pri platbe v obchode už len stačí prebudiť smartfón a priložiť ho k terminálu. Pri platbách nad 20 € už bude potrebné aj zariadenie odomknúť. Používateľ tak musí mať nastavený odomykací vzor, pin či biometrické odomknutie (odtlačok, tvár) inak platba nebude možná.

„Sme nadšení, že ľudia na Slovensku môžu oddnes jednoducho a bezpečne platiť prostredníctvom Google Pay v mobilnom telefóne. Používanie Google Pay je bezpečnejšie a omnoho rýchlejšie než hľadanie peňaženky a vyťahovanie karty.

Prostredníctvom Google Pay je možné oddnes platiť na vyše 43 tisíc predajných miestach,“ povedal Rasťo Kulich, riaditeľ slovenskej pobočky Google.

Na Slovensku tak máme oddnes nové možnosti bezkontaktných platieb priamo smartfónom. Aké sú tvoje skúsenosti s novou technológiu nám môžeš dať vedieť v komentároch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP