Automobilka z Mladej Boleslavi predstavila svoj prvý elektromobil na novej MEB platforme začiatkom septembra tohto roka. Elektrický Enyaq už medzičasom dostal aj slovenské ceny a výrobca spustil na túto novinku objednávky. Prvé kusy budú zákazníkom doručované v druhej polovici budúceho roka. Aktuálne Škoda spustila aj sériovú výrobu tejto novinky, informovala o tom v tlačovej správe.

SUV Škoda Enyaq je vôbec prvým elektromobilom značky, ktorý je postavený na modulárnej platforme MEB pre elektrické vozidlá z koncernu VW. Automobilka predstavila túto novinku hneď v niekoľkých výkonových verziách.

Na Slovensku budú dostupné podľa oficiálneho cenníka zatiaľ modely Enyaq iV 60 a iV 80, ktoré ponúkajú dojazd 390 km, respektíve 510 km pri výkonnejšej verzii. Základná cena za najdostupnejší model začína na necelých 40 000 €.

Pre náročnejších zákazníkov si Škoda pripravila aj limitované edície First Edition a First Edition Plus, ktoré nedávno dostali slovenské ceny. Ďalšie detaily sa dozvieš v samostatnom článku. Prvé objednávky nového Enyaqu by mali byť doručované v 3. kvartáli 2021. Limitovaná edícia vozidla príde ešte skôr a bude dostupná v 1. polovici budúceho roka.

Škoda štartuje so sériovou produkciou Enyaqu

Pre výrobu nového elektromobilu pritom Škodovka upravila svoju výrobnú linku, ktorú prispôsobila špecifickým potrebám pri výrobe elektrických vozidiel. Linka bude nový Enyaq vyrábať paralelne s ďalšími modelmi Škoda Octavia a Karoq. Celkovo do výrobnej linky automobilka investovala až 32 miliónov eur. V budúcnosti má pritom vyrábať denne až 350 kusov tohto nového elektrického SUV.

„ENYAQ iV je prvým sériovým modelom značky Škoda, ktorý bol od začiatku koncipovaný ako čisto batériové vozidlo. Tým kladie naše nové SUV úplné iné požiadavky na výrobné procesy a sled výrobných operácií ako je to pri modeloch so spaľovacím motorom.

Túto skutočnosť odrážajú aj rozsiahle opatrenia spojené s prípravou a prestavbou, ktorú sme v našom hlavnom závode v Mladej Boleslavi realizovali od leta minulého roka,“ podotkol Michael Oeljeklaus, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za výrobu a logistiku.

Výrobe elektrického Enyaqu sa prispôsobila celá budova s výrobnou linkou, pre potreby sériovej produkcie bola totiž upravená jej statika. Okrem toho boli nainštalované aj bezpečnostné systémy s termokamerami, ktoré majú monitorovať priemernú teplotu výrobnej haly a v prípade zistenia problémov dokážu vyhlásiť poplach.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP