Po predstavení prvých plug-in hybridných vozidiel Škoda Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Škoda Citigo iV a Enyaq iV sa do predaja dostali už aj domáce nabíjacie stanice – tzv. wallboxy, informuje automobilka prostredníctvom tlačovej správy.

Domáce wallboxy sú prvým z ďalších krokov k rozšíreniu elektromobility na Slovensku. Značka Škoda v rámci zelenej stratégie pokračuje v budovaní ekosystému pre fanúšikov čiastočne elektrifikovaných či plne elektrických modelov.

Našim hlavným cieľom je motoristom čo najviac uľahčiť nabíjanie svojich elektromobilov či plug-in hybridných vozidiel. Práve v tomto čase preto prichádzame s ponukou domácich nabíjacích staníc, tzv. wallboxov, ktoré si môžu nainštalovať do svojej garáže prakticky ktokoľvek. 

Ponúkajú nabíjanie s rýchlosťou 11 kW/h, čo v praxi znamená, že napríklad elektromobil Škoda Enyaq iV s 60 kWh batériou dokážete nabiť za 6 až 8 hodín.

Okrem toho s príchodom modelu Enyaq iV na náš trh prinesieme zákazníkom jednotnú kartu, s ktorou budú môcť dobíjať svoj elektromobil či plug-in hybridné vozidlo na nabíjacích staniciach po celej Európe,“ vysvetľuje Lenka Kalafut Lendacká, PR manager Škoda Auto Slovensko.

Wallboxy pre jednotlivcov i skupiny

Škoda ponúka tri typy cenovo dostupných technických riešení, ktoré urýchlia nabíjanie elektromobilov a spravia ich používanie komfortným. Základný Škoda iV Charger (556 eur s DPH) nedisponuje inteligentnými funkciami a prepojením s mobilnou aplikáciou. Ide o riešenie pre domáce nabíjanie elektromobilu či plug-in hybridného vozidla v garáži rodinného domu.

Škoda iV Charger Connect (795 eur s DPH) má okrem toho modul pre autorizáciu čipovou kartou RFID, takže môže slúžiť viacerým užívateľom. Toto riešenie je vhodné najmä na miesta, ako sú podzemné garáže, kde sa vďaka RFID autorizácii zabráni neoprávnenému nabíjaniu.

Najprepracovanejší Škoda iV Charger Connect+ (1 074 eur s DPH) do svojej technickej výbavy pridáva ešte LTE modul a certifikovaný elektromer. “Takýto wallbox môže zdieľať viacero používateľov, dáta o nabíjaní sa odosielajú do aplikácie a užívatelia aj prevádzkovateľ presne vidia, kto spotreboval koľko elektriny,” vysvetľuje Lenka Kalafut Lendacká.

Škoda

Toto riešenie je vhodné napríklad pre firmy, kde zamestnanec využíva služobné auto, ktoré nabíja doma. Údaje z certifikovaného wallboxu, ktorý mu firma nechá nainštalovať, môže využiť na následnú kompenzáciu za energiu spotrebovanú služobným autom.

Všetky tri typy wallboxov disponujú 7,5-metrovým káblom pre pripojenie nabíjania. Objednať sa dajú u ktoréhokoľvek autorizovaného predajcu značky Škoda na Slovensku. Servis sa zároveň postará o inštaláciu a aj o kontrolu infraštruktúry pred samotným zakúpením wallboxu.

Univerzálna nabíjacia karta MyŠkoda Powerpass

Škoda pracuje na univerzálnej karte MyŠkoda Powerpass, ktorá bude dostupná v čase, kedy dorazia prvé modely Enyaq iV na Slovensko. Jedna univerzálna karta bude slúžiť na sprístupnenie väčšiny nabíjacích staníc doma, ale aj v zahraničí. Škoda však neuvádza, s ktorými poskytovateľmi nabíjacích staníc bude spolupracovať.

Samozrejmosťou bude prepojenie karty s mobilnou aplikáciou, kde bude mať zákazník všetky dôležité informácie o cenách nabíjania, či dostupných staniciach v okolí. Platba bude prebiehať raz mesačne na základe čerpaného nabíjania.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP