Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Niektorí hovorili o sklamaní, iní na ne zasa nedali dopustiť. Minulý rok priniesol množstvo filmových noviniek, ktoré vo veľkom rozdeľovali divácku obec a vyvolali vášnivé diskusie o kvalite ich obsahu. Tieto nám v pamäti utkveli najviac.

Don’t Look Up

Trefné nastavenie zrkadla spoločnosti alebo len prázdna satira s trestuhodne premrhaným potenciálom? Hviezdne obsadená novinka Don’t look Up je ukážkovým príkladom, kedy sa recenzenti a diváci jednoducho nezhodnú. Pred premiérou na Netflixe totiž odborná verejnosť satirickej snímke na čele s Leonardom DiCapriom nič nedarovala a otvorene hovorila o premrhanej šanci, diváci ale mali na vec iní názor a spravili z filmu jeden z najväčších hitov v histórii služby.

TMDB

Aj v diváckej skupine však pretrváva živá debata – jedna skupina chváli provokujúce posolstvo filmu a skvele vyvážený balans medzi satirou a drámou, navyše podporený presvedčivými hereckými výkonmi. Protichodná strana naopak kriticky poukazuje na prepálenú stopáž, nezmyselný dej i jeho upadajúce tempo, predovšetkým v druhej polovici filmu. Faktom však je, že ak by Don’t look up namiesto streamovacích služieb štartoval v kinách, takmer s určitosťou by v nich komerčne pohorel.

Power of Dog

Westernová komorná dráma Netflixu v hlavnej úlohe s Benedictom Cumberbatchom patrí k horúcim favoritom na zisk prestížnych Oscarov. To dokazuje aj nedávna žatva pri udeľovaní Zlatých glóbusov, z ktorých si Power of Dog odniesol hneď tri víťazstvá, vrátane toho za najlepší film. Diváci sú ale k novinke omnoho skeptickejší a označujú ju za preceňovaný „artový“ kúsok s bolestne pomalým tempom a chladnými postavami.

TMDB

Častá chvála síce smeruje k výkonu Cumberbatcha a jeho filmovej oponentky Kirsten Dunst, snímke však podľa mnohých chýba iskra, ktorú na konci nezachraňuje ani prekvapivé vyvrcholenie. Tu však vo veľkom zaváži, s akými očakávaniami sa divák do filmu púšťa – s westernom totiž Power of Dog nemá okrem zasadenia absolútne nič spoločné, dynamicky sa meniace vzťahy nie sú vykreslené doslovne a režisérka vo veľkom stavia na symbolizme. Kto teda čaká typický western, novinka Netflixu ho sklame. Náročnejšiemu divákovi naopak môže učarovať.

Duna

Sci-fi epos Denisa Villeneuvea, jedného z najvyhľadávanejších režisérov súčasnosti, pred premiérou sprevádzal skutočne masívny hype. Ako to už v podobných prípadoch býva, nie vo všetkých smeroch novinka dokázala obrovské očakávania splniť. Výpravnosťou, hudobným sprievodom a celkovou vizuálnou prezentáciou Duna nenachádza konkurenciu – na tom sa po premiére zhodli azda úplne všetci.

Continental film

Obsahová stránka filmu už ale bola prijatá o niečo horšie a hovorí sa o remeselne dokonalej, no emočne veľmi chladnej novinke s nezaujímavými postavami, k osudu ktorých môže divák zostať ľahostajný. Časť obecenstva navyše zaskočilo aj rozdelenie diela na dva filmy, aj keď táto skutočnosť bola zo strany tvorcov jasne odkomunikovaná. Divácka zvedavosť a (spravidla) pozitívne ohlasy filmu zabezpečili aj pokračovanie, ktoré príde na jeseň 2023 a Duna ako celok podľa Villeneuvea vyznie celkom inak.

Red Notice

Dobrodružná akčná komédia s Ryanom Reynoldsom, Gal Gadot a Dwayne „The Rock“ Johnsonom na Netflixe prepisovala historické rebríčky a stala sa najsledovanejším filmom v histórii služby. Kde je teda problém? V zásade nikde, pokiaľ divák nečaká viac ako oddychový film s dobre vyzerajúcimi postavami, efektnými výbuchmi všade naokolo, okorenený o občasné gagy. Kto do tejto skupiny patril, prišiel si na svoje.

TMDB.org

Kto však od jedného z najdrahších filmov v histórii Netflixu a megahviezdnej ústrednej trojice čakal čokoľvek viac, odchádzal od obrazovky sklamaný. Red Notice totiž v žiadnom smere nepriniesol nič viac ako len miliónkrát videnú plochú zábavu s predvídateľným dejom a tuctovou akciou. Herci si odviedli povinný štandard, na chvíľu zabavili a každý si odniesol honorár vo výške 20 miliónov dolárov. Spokojný je aj Netflix, ktorý oznámil hneď dve ďalšie pokračovania.

Venom 2

Existuje snáď film, ktorý by medzi recenzentov a bežných divákov postavil hlbšiu priepasť ako Venom? Nevieme o ňom, aspoň nie v posledných rokoch. Prvého Venoma kritici pred premiérou v októbri 2018 totálne rozniesli a na filme nenechali suchú jedinú nitku. Kritika sa strhla prakticky na všetky aspekty akčnej komiksovej snímky až na výnimku Toma Hardyho, ktorý mal film vo veľkom zachraňovať. Diváci však ukázali, čo si o názoroch recenzentov myslia a spravili z Venoma siedmy najziskovejší film roka.

TMDB.org

Takmer totožný príbeh sa písal aj pri nedávnom pokračovaní Venom: Carnage prichádza. Aj v tomto prípade sa najskôr hovorilo o vyložene stupídnej snímke s nanajvýš priemernou akciou a rýchlokvasným dejom. Diváci sa napriek zúriacej pandémii v húfoch vybrali do kina, zabezpečili filmu tržby cez pol miliardy dolárov a tým pádom aj tretí diel. Slušný úspech na značku, ktorej na začiatku nikto neveril.

Mortal Kombat

Legendárna bojovka Mortal Kombat sa dočkala už niekoľkých televíznych spracovaní, o oživenie značky sa minulý rok pokúsilo aj štúdio Warner Bros s rovnomenným akčným filmom. Ten mal znamenať reštart celej série a zároveň poslúžiť ako odrazový mostík k ďalším filmovým pokračovaniam i seriálovým spin-offom. Čuduj sa svet, dopadlo to celkom slušne a nový Mortal Kombat potešil akcie chtivé publikum i fanúšikov hernej predlohy.

Warner Bros.

O niečo horšie už to s jeho prijatím bolo medzi filmovými nadšencami, ktorí spravidla hovorili o bezduchej akčnej zábave, ktorá prekvapivo zlyhávala tam, kde mala byť najsilnejšia – pri súbojoch. Tie absolútne nevyužili R-kový rating filmu a aj keď tvorcovia avizovali najbrutálnejšiu filmovú záležitosť posledných rokov, surovosti hernej predlohy film nesiaha ani po členky. Pokusov na reparát však bude hneď niekoľko. Warneri totiž boli s filmom spokojní a dali zelenú pokračovaniu i ďalším novým projektom.

Matrix  Resurrections

Nepochopený klenot alebo jednoducho zlý film? Aj keď sa väčšia časť diváckej obce prikláňa k druhej alternatíve, stále je tu nemalá skupina divákov, ktorá hlása, že Resurrections je v skutočnosti omnoho komplexnejším filmovým divadlom, než za aký ho väčšina pokladá. Nový Matrix nemá byť o nič menej provokujúcejší ako jeho predchodcovia, dotýka sa aktuálnych tém mainstreamu, dobrovoľnej straty slobody na sociálnych sieťach i žalostného súčasného stavu spoločnosti.

TMDB

Matrix pritom paroduje aj sám seba, krátkymi vsuvkami žmurká aj na divákov, ktorých na pôvodnej trilógii najviac zaujal bullet time a zelený filter, na pozadí ktorých naopak trefne ukazuje neustále dojenie populárnych značiek a zabíjanie kreativity. Je to pomerne paradoxné, keďže niekdajšej filmovej ikone teraz diváci vo veľkom vyčítajú práve nedostatok originality, dravosti a v konečnom dôsledku film označujú len za snahu profitovať na známom filmovom mene.

Čítal si už? 
Stojí za neúspechom nového Matrixu sabotáž režisérky? Týchto 5 vecí mu neodpustíme

Zaklínač

Aj keď sa rebríček sústredí na filmy, nemohli sme si odpustiť ani zástupcu zo seriálového univerza, ktorý po premiére rovnako vyvolal množstvo vášní. Predovšetkým u jednej skupiny divákov. Patria do nej fanúšikovia knižnej predlohy Zaklínača, pre ktorých bol dej druhej série podľa mnohých názorov pľuvancom do tváre. Tvorcovia z Netflixu oproti knihám urobili viacero nezmyselných zmien, pridali si vlastné dejové linky a nebáli sa tiež hrubým spôsobom zasiahnuť do osudov postáv.

Netflix

Divákom, ktorí s knihami do kontaktu neprišli, naopak ostrá kritika môže byť celkom cudzia. Druhá séria Zaklínača totiž priniesla dynamické fantasy so slušnými CGI efektami, ktoré na pleciach opäť potiahol Henry Cavill v spoločnosti sympatickej princeznej Ciri. Zaklínač tak nemusí byť bezchybný, prinajmenšom do štartu Pána prsteňov či nástupcu Hry o tróny s názvom Rod draka si však musíme vystačiť aj so Zaklínačom. A ten v konečnom dôsledku vôbec nie je taký zlý.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú