Či už sa ti koniec Game of Thrones páčil alebo nie, jedno sa HBO musí nechať. Svojím hitom vyvolalo celosvetové šialenstvo, ktoré znamená zlatú éru filmovania knižných hitov a výpravných príbehov fantasy. Hype okolo seriálu sa v posledných mesiacoch konečne trocha upokojil, zároveň je však len tichom pred ďalšou pripravovanou búrkou.

Prichádza totiž duchovný nástupca s názvom House of the Dragon, ktorý má ambície nielen sa svojmu predchodcovi vyrovnať, ale predbehnúť ho po všetkých stránkach. Toto je všetko, čo o očakávanom seriáli zatiaľ vieme.

Na čom sme pozerali pôvodný Game of Thrones?

Pozerali sme na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+.

PREČÍTAJ SI CELÚ –>RECENZIU<–

Kedy bude premiéra?

V roku 2022. Práce na House of the Dragon sa rozbehli v októbri 2019, kedy HBO oficiálne projektu dalo zelenú. Produkciu aktuálne neprekvapivo komplikuje pandemická situácia, seriál sa začal nakrúcať ešte len na pred pár dňami, konkrétne na začiatku apríla. Takmer všetky série mali doposiaľ na HBO premiéru počas jari, všeobecne sa teda očakáva vydanie seriálu v prvej polovici budúceho roka.

O čom House of the Dragon bude?

Text nižšie môže obsahovať spoilery.

House of the Dragon bude zasadený približne tri storočia pred udalosťami knihy A Song of Ice and Fire, a teda aj seriálom Game of Thrones. Príbeh sa tentokrát bude sústrediť výhradne na rod Targaryenov, ktorý ako jediný dračí ľud prežil Záhubu Valyrie a takmer 300 rokov panoval nad siedmymi kráľovstvami Westerosu, kým vládu mocného rodu neprerušila rebélia neskoršieho kráľa, Roberta Baratheona.

NEPREHLIADNI
Mimoriadny apríl na HBO GO. Prichádza smršť akčných hitov aj skvelých noviniek

Nový seriál HBO sa (pravdepodobne vo viacerých sériách) detailne pozrie práve na 280-ročné obdobie panovania Targaryenov, ktoré sprevádzali rodinné šarvátky, zákulisné boje o moc, množstvo konfliktov aj krvavá občianska vojna medzi nevlastnými súrodencami.

Novinka sa bude vo veľkom inšpirovať knižnou predlohou spisovateľa Georga R. R. Martina Fire & Blood, ktorá je však len historickou kronikou – príbeh dávkuje skrz zápisky a spomienky historikov alebo učňov citadely vo Westerose a nesleduje kontinuálne osudy postáv.

Ollie Upton/HBO

Ktorým z významných udalostí sa HBO rozhodne venovať pozornosť zatiaľ nevieme, isté je, že v centre prvej série bude stáť kráľ Viserys I. Targaryen. Tvorcovia jeho postavu predstavujú ako vľúdneho, láskavého a slušného človeka, zároveň však v popise jeho postavy naznačili, že tieto charakterové črty automaticky neznamenajú, že Viserys bude aj dobrým kráľom.

Vládu Viserysa síce nesprevádzali otvorené vojenské konflikty, zato však bola poznačená veľkým vnútorným napätím. K tomu prispelo už len samotné vyhlásenie Viserysa za kráľa, ktoré sa vymykalo tradíciám a medzi viacerými členmi kráľovského dvora vzbudilo veľkú nevôľu. Omnoho väčším problémom sa však neskôr ukázal byť spor medzi Viserysovou dcérou Rhaenyrou a jej nevlastnou matkou, kráľovnou Alicent Hightower.

Tá bola Viserysovou druhou ženou, nepáčilo sa jej však, že kráľ ako nástupkyňu trónu určil práve Rhaenyru a nie ich spoločného prvorodeného syna Aegona. Nenávisť medzi dvoma ženami mala za následok rozdelenie kráľovského dvora na dve skupiny, tzv. zelených a čiernych, ktoré navzájom otvorene súperili a neustále sa škriepili.

Situácia napokon vyústila až do ničivej občianskej vojny, keďže po náhlej Viserysovej smrti kráľovná odmietla rešpektovať jeho vôľu a za nasledovníka trónu vyhlásila svojho syna Aegona.

Ollie Upton/HBO

Krvavý spor o Železný trón medzi nevlastnými súrodencami, známy tiež ako Tanec drakov, by sám o sebe vydal za celú samostatnú sériu, počas troch rokov trvajúceho sporu sa totiž odohralo viac ako 20 významných bitiek i duelov, z ktorých vzišlo viacero známych hrdinov. Konflikt bol ničivý aj kvôli prítomnosti drakov na oboch stranách, ktorí boli vzrastom doslova masívny, pričom najväčší z nich podľa kníh dvojnásobne prevyšovali Drogona, najväčšieho z drakov v seriáli Game of Thrones.

Ani roky po občianskej vojne sa neukázali ako pokojné a rovnako sa vyznačovali vnútornými nepokojmi i vojenskými spormi. Bude preto zaujímavé sledovať, na aké konkrétne udalosti sa prvá séria zameria a aký rýchly spád udalosti v seriáli naberú. Je napríklad celkom možné, že k občianskej vojne sa prvá séria vôbec nedopracuje a bude ju len predznamenávať. Viaceré zdroje sa zároveň zhodujú, že v seriáli by sme mali vidieť dve časové roviny, dočkáme sa teda aj retrospektívnych vsuviek do minulosti ústredných postáv.

Koho v seriáli uvidíme?

Paddy Considine (kráľ Viserys I.)

YouTube/Nisplix/Screenshot

Jednu z hlavných postáv v pripravovanom seriáli zastane britský herec Paddy Considine, známy napríklad zo seriálového hitu Outsider, rovnako z produkcie HBO. Viserys by mal v seriáli vystupovať ako láskavý a tolerantný vládca, ktorý však vďaka neochote zasiahnuť úmyselne privieral oči nad konfliktom, ktorý mu prekvital priamo pod nosom a napokon prerástol do ničivej vojny.

Matt Smith (princ Daemon)

YouTube/Nisplix/Screenshot

Násilnícky, ambiciózny a extrémne nepredvídateľný. Aj týmito prívlastkami je známy Daemon Targaryen, mladší brat kráľa Viserysa, ktorý podporoval nárok jeho dcéry na Železný trón a neskôr sa stal aj jej manželom.

Daemon je vo fantasy univerze Georga R. R. Martina notoricky známym „zlým mužom“, zároveň aj mimoriadne zručným bojovníkom. Slávny autor sa o postave vyjadril, že patrí medzi jeho najobľúbenejšie. V seriáli mu podobizeň prepožičia herec Matt Smith, na ktorého si možno spomínaš z populárneho seriálu The Crown.

Emma D’Arcy (princezná Rhaenyra)

YouTube/Nisplix/Screenshot

Prvorodený potomok kráľa Viserysa, princezná Rhaenyra bola už od ôsmych rokov vychovávaná k tomu, aby raz po otcovi usadla na Železný trón a spravovala Sedem kráľovstiev. Rhaenyra nevyniká len svojou krásou, ale tiež ostrou mysľou a zdá sa byť ideálnou budúcou kráľovnou. Jej jedinou chybou podľa spisovateľa Georga R. R. Martina bolo, že sa nenarodila ako muž a nemala tak legitímny nárok na trón.

Olivia Cooke (Alicent Hightower)

YouTube/Screenshot

Druhá manželka kráľa Viserysa mu porodila troch synov, nedokázala sa preto zmieriť s tým, že na trón po kráľovej smrti zasadne jeho dcéra Rhaenyra. Alicent má byť veľmi pôvabnou a politicky zručnou postavou, ktorá vie dokonale využívať svoje prednosti pre dosiahnutie vlastných cieľov. V seriáli ju stvárni britská kráska Olivia Cooke, známa zo seriálov Bates Motel alebo historickej minisérie Vanity Fair.

Rhys Ifans  (Otto Hightower)

YouTube/Nisplix/Screenshot

Ďalším Britom v seriáli bude aj známy herec Rhys Ifans, ktorého spoznajú napríklad fanúšikovia Notting Hill alebo Harryho Pottera. Ifans v novinke stvárni kráľovho pobočníka Otta Hightowera, ktorý je zároveň otcom Viserysovej ženy Alicent.

Jeho postava je verným kráľovým radcom a sluhom ríše, má však svoje vlastné predstavy, čo je pre Westeros dobré a v úzadí spriada vlastné hry. Otto Hightower si zároveň nevie prísť na meno s princom Daemonom, ktorým otvorene opovrhuje a označuje ho za najväčšie nebezpečenstvo pre Viserysovu vládu.

Steve Toussaint (lord Corlys Velaryon, známy tiež ako Sea Snake)

Ollie Upton/HBO

Najslávnejší moreplavec v histórii Westerosu a známy dobrodruh, ktorý svojimi neohrozenými výpravami nadobudol obrovský majetok. Ten bol nakoniec hodnotnejší ako všetko zlato Lannisterovcov, vďaka čomu je Lord Velaryon mimoriadne váženým členom kráľovského dvora.

Disponuje tiež najväčším loďstvom na kontinente, o jeho priazeň sa preto bijú obe znepriatelené strany. Počas vojny sa nakoniec stane najbližším radcom kráľovnej Rhaenyry.

Eve Best (princezná Rhaenys)

YouTube/Nisplix/Screenshot

Postava Rhaenys pravdepodobne naplno poukáže na okolnosti, ktoré viedli k neskoršej vláde jej bratranca, kráľa Viserysa. Po správnosti mala totiž správu nad Westerom po smrti starého panovníka prebrať práve princezná Rhaenys, keďže však bola žena, bola preskočená a vláda bola zverená jej bratrancovi.

Určite nezmeškaj
Dôležitý míľnik. Netflix si miliardovou investíciou zabezpečil exkluzívne práva na skvelé filmy, nájdeš tu Uncharted, Venoma či Spider-Mana

Je preto celkom pochopiteľné, že Rhaenys aktuálneho panovníka nemá príliš v láske, čo pre jeho vládu môže znamenať citeľnú komplikáciu. Rhaenys je totiž manželkou Corlysa Velaryona a disponuje obrovským majetkom aj politickou mocou.

Sonoya Mizuno  (Mysaria, známa tiež ako Lady Misery)

YouTube/Nisplix/Screenshot

Najbližšia spojenkyňa Daemona Targaryena je zároveň strážkyňou tajomstiev Westerosu. Má vybudovanú rozsiahlu sieť špiónov a vďaka svojej minulosti je mimoriadne zručná v umení lásky.

Podobne ako Varys z Game of Thrones, aj Mysaria má za sebou ťažkú cestu – dlhé roky slúžila ako sexuálna otrokyňa a do Westerosu neprišla s ničím, len ostrým umom a odhodlaním chopiť sa príležitosti. Tá sa jej naskytla práve v podobe kráľovho brata Daemona, s ktorým Mysaria udržiava intímny vzťah.

Draci. Veľa drakov

HBO/Twitter

Rod Targaryenov bol známy aj umením lietať na drakoch, trojhlavý drak chrliaci oheň nakoniec vystupuje aj na oficiálnom znaku starodávneho rodu. Desivé monštrá boli v Game of Thrones už prakticky vyhynuté a vo veľkom sa objavovali až v posledných sériách, v novom seriáli však budú draci zastávať omnoho väčšiu úlohu a budú na vrchole svojich síl. Znamená to, že draci v novom seriáli budú väčší, majestátnejší a omnoho hrôzostrašnejší.

Ak sa seriál bude držať knižnej predlohy Fire & Blood, takmer každá z hlavných postáv by mala mať svojho vlastného draka. Najstrašnejší drak Balerion, na ktorom lietal aj kráľ Viserys, je už v tejto ére podľa knihy mŕtvy, máme tu ale celý zástup ďalších príšer, ktoré jeho miesto zastanú. Princ Daemon mal nebezpečného Caraxesa, princezná Rhaenys jazdila na drakovi Meleys, nasledovníčke trónu Rhaenyre pre zmenu slúžil Syrax.

Celkovo sa v ére, do ktorej bude House of the Dragon zasadený, spomína až 15 drakov, každý verný svojmu pánovi a práve majestátne tvory sa významne podpísali na ničivosti budúceho konfliktu medzi súrodencami. Skôr či neskôr teda v seriáli očakávame aj množstvo CGI efektov.

Uvidíme aj ďalšie série?

HBO zatiaľ žiadne ďalšie série nepotvrdilo, všeobecný predpoklad ale je, že pri jednej sérii to určite neskončí. Ak sa seriál bude držať knihy Georga R. R. Martina, ktorý na ňom mimochodom spolupracuje v role odborného poradcu, HBO má materiál na niekoľko sérií dopredu. 280 ročné vládnutie Targaryenov totiž zďaleka nekončí občianskou vojnou a intrigy a veľké vojenské strety, napríklad s mocným Dornom, pokračovali aj po nej.

Je teda pravdepodobné, že House of the Dragon odštartuje novú fantasy éru, ktorá bude navyše sprevádzaná ďalšími seriálovými projektami. HBO má s univerzom Game of Thrones veľké plány a pracuje hneď na niekoľkých ďalších seriáloch. Tými najnovšími sú hneď tri pripravované seriály s názvom 9 Voyages, Flea Bottom a 10 000 Ships.

Zo zmienenej trojice sa najrýchlejšie formuje prvý spomínaný, o ktorého vývoj sa stará Bruno Heller, tvorca seriálov Rome, The Mentalist či Gotham. 9 Voyages má zobrazovať plavby Lorda Corlysa Velaryona na palube lode Sea Snake, ktorý putoval medzi rozličnými miestami vrátane Pentosu, Dragonstone a Westerosu.

Druhý seriál Flea Bottom sa má zamerať na najchudobnejšiu štvrť v najväčšom meste Siedmich kráľovstiev King’s Landing, kde sa zrodili postavy ako Davos Seaworth a Gendry Baratheon. Tretím bude seriál 10 000 Ships, ktorý predstaví cestu bojovníkov princeznej Nymerie a pozostalých členov skupiny Rhoynarovcov. Tento príbeh sa odohráva približne 1000 rokov pred udalosťami v ságe Pieseň ľadu a ohňa.

Okrem nich si HBO objednalo aj seriál založený na trojici fantasy noviel George R. R. Martina, Tales of Dunk and Egg. Štvorhodinová miniséria má byť prequelom ku Game of Thrones a približne 90 rokov pred jeho udalosťami predstaví príbeh Aegona V. Targaryena, prezývaného ako Egg.

Zaujal ťa článok? Prečítaj si aj o detaily o pripravovanom Pánovi prsteňov a 2. sérii Zaklínača

 

 

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú