Keď vyšiel prvý Venom v roku 2018, tvorcovia mali jedinečnú šancu uchopiť ho akokoľvek si predstavovali a divákom ponúknuť niečo nové a originálne.

Namiesto toho nasadli na rozbehnutý vlak komiksoviek a film vystavali na snáď všetkých osvedčených šablónach, ktoré po kvalitatívnej stránke dokonca ani nefungovali lepšie než úspešnejší predchodcovia.

Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok s TOP zvukom?

Kúp si TV Philips Performance spolu so soundbarom alebo bezdrôtovým reproduktorom a po registrácii môžeš získať späť až 50 % ceny soundbaru alebo reproduktoru.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Humorný podtón, nevýrazná a miestami príliš tmavá akcia, predvídateľný nalinkovaný dej alebo veľké finále, bez ktorého by to (ne)šlo, no v skutočnosti často pôsobí silene a do istej miery aj zbytočne. Pokračovanie Venom 2: Carnage prichádza sa od svojho predchodcu v mnohom líši a rukopis režiséra Andyho Serkisa sa v niektorých momentoch ukázal veľmi prínosne.

TMDB.org

Rozhodnutie natlačiť príbeh do 90 minút má viacero pozitívnych, ale, žiaľ, aj negatívnych aspektov. S tým priamo súvisí aj jednoduchosť deja, no po niekoľkých odkladoch filmu môžeme byť radi, že Carnage konečne dorazil. Ale prišlo s ním aj vytúžené krviprelievanie?

Nie tak úplne, pretože o ratingu PG13 už vieme dlhšiu dobu a Venom 2 tak jasne cieli aj na mladšie publikum. Sprístupnenie širšej diváckej základni a zámer zvýšiť tržby z kina ide na úkor brutality a maximálne sa tak vo filme dočkáme pár nepríjemne slizkých záberov alebo šikovne zamaskovaného zabitia.

Romantika kam sa pozrieš

Dej nadväzuje na udalosti predošlej snímky, kde sa na konci predstavil sériový vrah Cletus Kassady (Woody Harrelson) a v priebehu filmu sa premení na Carnaga. Stredobodom pozornosti je ale dvojica Eddie Brock/Venom (Tom Hardy), ktorá sa stále nepreniesla cez zlomené srdce od Anne (Michelle Williams). Aby toho nebolo málo, na scéne sa objaví aj Cletusova láska Shriek (Naomie Harris).

Zo všetkých romantických línií je práve vzťah Brocka s Venomom tou najzáživnejšou a dostáva pochopiteľne aj najviac priestoru. Ich neustále komické hašterenie baví a vďaka menším detailným úpravám tváre symbionta sú rozhovory živšie a ľudskejšie. Serkis má s vizuálnymi efektami (VFX) bohaté skúsenosti z Pána prsteňov či Planéty opíc a nebojí sa ich u Venoma naplno rozvinúť a dodať mu vďaka nim šťavu.

YouTube (screenshot)

Venomova vychádzka je príjemným spestrením, ktorá zároveň ukáže nemožnosť fungovania jeden bez druhého. Teda aspoň nateraz. Inak ale umne rozvíja obidve osobnosti a celkovo prispieva k zameraniu na vnútro postáv.

Vzťah Cletusa a Shriek pripomína život kriminálnikov Bonnie a Clydea so značne nevyužitým potenciálom a žalostne nerozvinutým pozadím. Ako v predošlom Venomovi, aj tu je Michelle Williams žiarivým klenotom a keďže pozadie vzťahu s Eddiem poznáme, aj to málo, čo sa vo filme objaví, navodzuje omnoho prirodzenejší pocit než interakcia Cletusa so Shriek. V tomto ohľade sa viac darí vykresleniu spojitosti medzi Brockom a Cletusom, aj keď sa nepozrieme nijak zvlášť do hĺbky.

YouTube (screenshot)

Investigatívny podivín v podaní Toma Hardyho baví

Je príjemné aj zvláštne zároveň vidieť herca kvalít Toma Hardyho v takto odľahčenej úlohe, pretože sa nemožno zbaviť pocitu, čo tam vlastne robí, ale pritom je to sympatické. Len svojou prítomnosťou dodáva detsky pôsobiacemu filmu pochabý dospelý podtón, ktorý sa prejaví najmä v prvej polovici filmu, kde sa Venom 2 až nečakane približuje atmosférou investigatívnym krimi trilerom ako Sedem či Zodiac.

Samozrejme, sú to len náznaky a ešte k tomu nedotiahnuté do konca, ale ak by sa ich Serkis držal dlhšie a vhodnejšie skombinoval s humorom a akciou, pretože hercov na to mal, nemusel by skončiť pri 90 minútovom akčnom výplachu v nespomaľujúcom tempe.

Venom 2 vo svojej podstate nepovie veľa a ak by šlo o jednu časť v rámci nejakého seriálu, všetci by boli pravdepodobne spokojní. My sme ale dostali celovečerný film s krátkou dĺžkou neprinášajúci dostatočnú satisfakciu vo viacerých ohľadoch.

YouTube (screenshot)

Pokračovanie sľubuje veľké veci. Ale v akej kvalite?

Našťastie aspoň veľké množstvo podstrčených easter eggov a potitulková scéna sľubujú do budúcnosti naozaj VEĽKÉ veci, aby film slúžil ako akýsi spájací mostík. Opäť ale nič, čo sa nedalo šikovne vyriešiť iným formátom než plnohodnotným filmom.

Ostáva dúfať, že keď tvorcovia zapracovali na dialógoch, časom dôjde rad aj na lepšiu akčnú choreografiu, pretože Venom 2: Carnage prichádza servíruje len málo zaujímavých nápadov. Finálna bitka je určite zábavnejšia než stret symbiontov z predošlej časti, no aj tak má od satisfakcie ďaleko.

TMDB.org

Smutné spracovanie záživnej komiksovej postavy

A to je problém aj celého filmu neustále vyvolávajúceho otázku „Čo by mohlo byť, keby…“. Ešteže to CGI je cítiť po väčšom rozpočte a Carnage pôsobí naozaj zlovestne a z hľadiska dizajnu prepracovane.

Diváci sa po prvom filme vo veľkom sťažovali na tmavosť akčných scén, na čom si autori dali záležať viac a rozmanitosť vesmírnych návštevníkov si tentokrát vychutnáme plnšie. Jediná škoda, že väčšina najlepších scén sa už objavila v traileri.

TMDB.org

Venom je rozhodne silnejší v rozvíjaní vzťahov než v nútenej akcii a aj napriek svojej krátkosti pôsobí ucelenejšie ako predchodca, čo samo o sebe vypovedá o neschopnosti tvorcov uviesť úplne novú a obľúbenú postavu správne a tak, ako by si skutočne podľa predlohy zaslúžila.

Za uveriteľnejšie rozhovory medzi ústrednou dvojicou vďačíme aj šikovnému Hardyho riešeniu, kedy si dopredu nahral všetky dialógy a počas svojich scén si ich prehrával v uchu cez maličké slúchadlo.

Hudba len aby niečo hučalo

Vytvoriť hudobný motív postave, aby si ju s ňou mohli diváci ihneď spojiť, je, zdá sa, náročnejšie, než sa zdá. A tak je Venom 2 aj v tomto ohľade silne priemerným filmom, kde tvoria najzaujímavejšie hudobné vložky už známe piesne (video nižšie – speváčka si vo filme aj krátko zahrala) a originálny soundtrack vznikol len preto, že niečo jednoducho vzniknúť muselo.

Len si predstav, ak by mal Venom aspoň sčasti tak výborný a zapamätateľný ústredný hudobný námet ako napríklad Wonder Woman, Batman alebo Avengeri. A opäť sme pri tom istom „Čo by mohlo byť, keby…“.

Priemer kam sa pozrieš

Zatiaľ čo sa Venom 2: Carnage prichádza snaží zamerať na priblíženie vzťahu Brock/Venom a darí sa mu to relatívne nenútene a zábavne, zlyháva v tom, čo sa od neho čakalo po príchode Carnaga. Symbiont v tele Cletusa Casadyho nedostáva ani zďaleka toľko pozornosti, ako by si ako hlavná hrozba zaslúžil.

Jednoduchá príbehová premisa sa snaží do 90 minút narvať všetky možné nuansy, pričom zabúda na to azda najpodstatnejšie – predstavenie nových postáv. Prejaví sa to na vyšumení Carnaga do prázdna čoby epizodickej seriálovej postavy, ktorý okrem pár detailných záberov na výborne pôsobiace CGI skončí príliš rýchlo.

YouTube (screenshot)

Pokus o temnejšiu trilerovú atmosféru zo začiatku sa postupne vytratí, akčné scény neponúknu nič špeciálnejšie. Neprospieva im ani PG13 rating, čím sa tvorcovia úplne zbavili možnosti priniesť na plátno krv, ktorú by si film zaslúžil vzhľadom na komiksovú predlohu záporáka. Nepomáha ani absencia zapamätateľného soundtracku postavám pre vytvorenie akéhosi kultu osobnosti.

A tak síce dostávame posun vpred, pokiaľ ide o rozvinutie vzťahu Venoma s jeho hostiteľom alebo svetlejšiu akciu s miestami nepríjemnými (v pozitívnom slova zmysle) zábermi, no film akoby sa bál plne vydať jedným smerom. Skratkovitosť je len jeden z dôvodov, prečo sa mu to nedarí.

Snáď len potitulková scéna by mohla vyvolávať väčšie očakávania do budúcnosti, ale vzhľadom na to, ako sú na tom s kvalitou obidva filmy o Venomovi, sa na pokračovania nepozerá najoptimistickejšie. Radi by sme sa však mýlili.

HODNOTENIE

5/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú