Futuristi a mnohí uznávaní vedci už celé desiaťročia očakávajú, že priemysel sa presunie do vesmíru. Ako informuje portál SpaceNews, na túto kozmickú expanziu a pripravuje aj známa americká spoločnosť Thales Alenia Space, ktorá chce vyvinúť opakovateľne použiteľnú kozmickú loď a začať vďaka nej vyrábať produkty na obežnej dráhe Zemi.

Prvá vesmírna továreň

Opakovateľne použiteľná kozmická loď a vesmírna továreň v jednom dostala predbežný názov REV1 a má po prvý raz odštartovať až koncom roka 2025. Plány sú ale skutočne ambiciózne a má poslúžiť ako špeciálna platforma pre výrobu rôznych produktov na orbite, pričom je cieľom firmy zníženie ceny takéhoto projektu šikovným obchádzaním „rôznych“ bezpečnostných noriem.

V porovnaní s inými modernými stanicami, ktoré dostali aj slušné financovanie a čoskoro nahradia Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), má pripravovaná REV1 jednu zásadnú výhodu a tou je, že nebude mať posádku. Práve podpora života ľudskej posádky a zaručenie jej bezpečnosti takéto projekty poriadne predražuje a Thales Alenia Space chce preto vytvoriť robotické továrne.

Space Cargo Unlimited

REV1 má uniesť náklad s hmotnosťou 1 000 kg po dobu niekoľkých mesiacov, avšak na prácu nebude sama. Na orbite sa totiž spojí so servisným modulom v podobe vesmírnej stanice, ktorú firma takisto vyvíja a práve jej „paluba“ poskytne priestory potrebné pre továrne. Okrem solárnych panelov dostane tento modul aj elektrický pohon, vďaka ktorému sa udrží na orbite približne 10 rokov.

Vlastnú už buduje aj Európa

S modernými kozmickými loďami sa skutočne roztrhlo vrece a svoju vlastnú vyvíja dokonca aj Európska vesmírna agentúra v spolupráci so spoločnosťou Ariane Space. Nová loď dostala názov Susie a dokáže vertikálne pristáť pomocou vlastných raketových motorov, čo je medzi kozmickými loďami jedinečná a zriedkavá vlastnosť.

Priemysel od základov zmenia

Na prvý pohľad vyzerá výroba vo vesmíre ako zbytočná komplikácia, avšak s klesajúcimi cenami vesmírnych letov je to práve naopak. Orbitálne továrne môžu pomôcť hneď v niekoľkých oblastiach, ako sú napríklad biotechnológie, vývoj nových materiálov či farmaceutika, ktorým môžu podmienky mikrogravitácie poriadne pomôcť.

Nanoracks

Firma dokonca očakáva, že bude v takomto zariadení testovať pohony satelitov, ktoré sú najčastejšou príčinou ich zlyhaní práve kvôli tomu, že nebolo možné ich vopred otestovať vo vesmíre. Ak aj k takémuto testu dôjde, cena je astronomická a pohon sa na Zem nevráti, takže nie je možné ani ďalej otestovaný kus skúmať a vylepšiť ho.

Thales Alenia Space chce v spolupráci so Space Cargo Unlimited vybudovať v talianskom Turíne fabriku, ktorá poslúži ako servis pre REV1 a ďalšie vesmírne lode. Opakovateľne použiteľných rakiet je tak síce stále málo, avšak ich počet postupne narastá a čoskoro sa k ním pridajú aj takéto kozmické lode, flexibilnejšie a lacnejšie ako tie predošlé.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú